Bugün - 24 Ekim 2019 PerşembeKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.pngimages/habersistemi_08.png
 
Antalya   29°°C
 
ANTALYA VALİSİNDEN İYİ PARTİ'YE VETOİYİ Parti Antalya İl Başkanı Yavuz Temizer, Antalya Valisi Münir Karal..
Düzen’den ithalat tepkisi

Saadet Partisi İl Başkan Yardımcısı Ramazan Düzen, sıfır gümrük vergisi ile yurda sokulacak domuz etinin kimlere verileceğini, ne amaçla kullanılacağını merak ettiklerini söyledi.

Ekonomi Haberi - 16 Aralık 2016 Cuma

(11:15)

Saadet Partisi İl Başkan Yardımcısı Ramazan Düzen, sıfır gümrük vergisi ile yurda sokulacak domuz etinin kimlere verileceğini, ne amaçla kullanılacağını merak ettiklerini söyledi.


İTİBARI ZEDELENEBİLİR
Türkiye’ye Moldova’dan 500 ton domuz eti ithal edilmesi ülkede tepkilere yol açtı. Müslüman bir ülkeye domuz ithalatının yapılması bunun için de Et ve Süt Kurumu’nun kullanılmasını eleştiren Saadet Partisi İl Başkan Yardımcısı Ramazan Düzen, sıfır gümrük vergisi ile yurda sokulacak domuz etinin kimlere verileceğini, ne amaçla kullanılacağını merak ettiklerini söyledi. Düzen, “Geçmiş yıllarda domuz ithalatı yapıldığı itiraf edilmiş ancak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı sonradan bunun sona erdiğini duyurmuştu. Ne oldu da birden bire politika değişti? Halkı Müslüman olan bir ülkenin domuz etini doğrudan ithal etmese de ithalatta uygulanacak tarife kontenjanının içine alması şaşılacak bir durumdur. Burada Et ve Süt Kurumu’nun itibarı da zedelenebilir” diye konuştu.

Resmi Gazete’nin 7 Aralık sayısında yayınlanan tebliğe göre Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı olan Et ve Süt Kurumu, Moldova Cumhuriyeti’nden 500 ton taze, soğutulmuş veya dondurulmuş domuz eti ithal edecek. Bu ithalat sıfır gümrük vergisiyle olacak. Domuz etini kim için satın alındığı açıklanmazken, bu ithalata büyük tepki geldi. Et ve Süt Kurumu’na verilen domuz ithalatına ilişkin kurumun bağlı bulunduğu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerinin bile bu durumdan haberdar olmadığı iddia edilirken Müslüman bir ülkeye domuz ithalatı yapılmasının gerekçesi soruldu.
Saadet Partisi İl Başkan Yardımcısı ve Eğitim Başkanı Ramazan Düzen, “4-5 milyonluk bir ülkeden 500 ton domuz eti ithali yapılacak. Hem de sıfır gümrük vergisi ile bu olacak. Bu eti kimin ne yapacağını çok merak ediyoruz. Et ve Süt Kurumu neden Ekonomi Bakanlığına devredilmiştir buna da yanıt versinler. İthal edilen ürünler içinde sadece domuz eti yok. Köpüklü şarap için de ithal onayı verildi. Belki de arpa bile ithal edecekler. Neden Moldova değil de başka bir ülke değil bu da bir soru işaretidir. 500 ton domuz etini kim yiyecek kardeşim? Birileri çıksın açıklasın” dedi. Düzen, haram kılınan bir hayvanın ülkeye sokulmasına anlam veremediklerini, hükümetin yanlış politikalarını sürdürdüğünü öne sürdü.

Düzen sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Geçmiş yıllarda domuz ithalatı yapıldığı itiraf edilmiş ancak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı sonradan bunun sona erdiğini duyurmuştu. Ne oldu da birden bire politika değişti? Halkı Müslüman olan bir ülkenin domuz etini doğrudan ithal etmese de ithalatta uygulanacak tarife kontenjanının içine alması şaşılacak bir durumdur. Tebliğde asıl skandal ise tahsis önceliği verilen domuz eti ile Et ve Süt Kurumu’nun yan yana getirilmesidir. Bu durum halkın gözünde Et ve Süt Kurumu’nun bütün itibarının sıfırlanmasına sebebiyet vermez mi? Bilindiği üzere Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, et fiyatlarında yaşanan sıkıntıyı Et ve Süt Kurumu üzerinden piyasaya müdahale ederek çözmeye çalışıyor. Yani ESK, piyasada önemli bir görev görüyor”

Öte yandan CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, konuyu soru önergesi olarak TBMM’ye taşıdı. Sağlar, “Böyle bir ihtiyaç nereden doğdu? Ürün Türkiye’de kim tarafından, nerede ve nasıl kullanılacak?” diye sordu. Fikri Sağlar’ın Başbakan Binali Yıldırım tarafından cevaplandırılmasını istediği soru önergesi şöyle:

“Dünyanın 17. büyük ekonomisine sahip olduğu iddiasında bulunan Türkiye Cumhuriyeti’nin 4 milyon nüfuslu Moldova’dan domuz eti, süt ve süt ürünleri, tereyağı, yumurta, reçel, pasta, meyve suyu ve çakal eriği ithal edeceğine dair karar 7.12.2016 tarihli resmi gazetede yayınlanmıştır.
Tarım sektöründe ithalat artık alışageldiğimiz bir duruma dönüşmüştür. Seçim bölgem Mersin’de bile narenciye 20-30 kuruşa satılırken; sebze ve meyve ithalatı devam etmektedir.

Ayrıca yalnızca tarım değil hayvancılık alanında da benzeri durum yaşanmakta, damızlık büyükbaş hayvan ithalatı artarak devam etmektedir. Gerekçesi de kırmızı et arzının talebi karşılamaması sonucunda fiyatlardaki yüksek seyir olarak açıklanmaktadır.Türkiye hayvancılık bakımından elverişli bir konuma sahipken, et ithal etmesine anlam vermek mümkün değildir. Hele ki domuz avı yasağını kaldırmak yerine, domuz etinin ithal edilmesi açıklanamayacak kadar gülünçtür.

Bu çerçevede:

1) Türkiye, Moldova’dan 500 ton domuz eti ithal edecek mi? Edecekse hangi talep doğrultusunda edecek? Böyle bir ihtiyaç nereden doğdu?

2) Eğer ithalat söz konusu olmayacaksa tebliğde neden böyle bir ürün yer alıyor?

3) Ürün Türkiye’de kim tarafından, nerede ve nasıl kullanılacak?

4) Neden Türkiye’de domuz avı yasağı yasağını kaldırmak yerine, Moldova’dan domuz eti ithal edeceksiniz?

Murat ŞENTÜRK


Kaynak / Editör: Okunma 283

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


EkonomiHaberleri

Korkuteli'nde Beş Bin Ton Elma Alıcı Bekliyor
OSB'ye Dev Bütçe
Tarımın kalbi Finike'de atacak
Yenilikçi ekonomi vurgusu
BTB’den eski başkanlara teşekkür plaketi
Liman işçilerine sendikal destek
'75 bin icra dosyası var'
“Antalya'ya 130 Milyon Kazık İyi Gelecek“

Diğer Haberler

''BİR SORUN YOK!''
Tam Mustafa GÜL’lük Hareketler Bunlar
Antalya'da Sahillerde Yaz Erken Başladı
AKAYDIN'DAN AÇIKLAMA
YÖRSİAD SEMİH BEKEN İLE DEVAM DEDİ
TANDIR, SEDİR'DE YENİR!
DENİZ SEFERLERİ BAŞLIYOR
Hacı Murat Kent Ormanı'nda
E-Gazete (Gazete Akdeniz)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

Hilmi ŞAHİN

Hilmi_ŞAHİN GÖKÇEN ENÇ'İN KEMER DERİN YAPILANMASI

19.10.2019 10:33:55

Sevgili dostlar yıllardır sürekli yazar çizeriz...

ZEKİ DEMİR

ZEKİ_DEMİR Ağayı Batıran Uşak

17.09.2019 23:59:26

Berberin Kırık Aynası..  Alanya da yaşayan eski bir ga..

M. Fevzi Küçükkahveci

M._Fevzi_Küçükkahveci Suriyelilere Vatan (daşlık) Ve-ri-le-mez ! Kaynak: Suriyelilere Vatan (daşlık) Ve-ri-le-mez ! - M. Fevzi KÜÇÜKKAHVECİ

06.08.2019 22:41:32

Duyunca inanamadık, ya kötü bir şaka ya da akıl tu..

İdris ÖZYOL

İdris_ÖZYOL Fillerin intikamı

22.06.2019 15:53:45

Fillerin, belli mevsimlerde belli yolları kullanarak gö..

Ramazan KAYA

Ramazan_KAYA E TEBLİGAT DÖNEMİ

17.12.2015 01:17:00

Vergi mükelleflerini yeni yılda yenilikler bekliyor. ..

Cengiz GÜLEBAY

Cengiz_GÜLEBAY OLMADI, SİL BAŞTAN

03.11.2015 23:44:42

7 Haziran seçimlerinden sonra geçen beş ayda &..

Vehbi KAYA

Vehbi_KAYA Şehitlerimiz ve Protokolcüler

14.08.2015 14:25:44

Vatan topraklarından acı haber gelmeye devam ediyor.. Ü..

Tansu DURAN

Tansu_DURAN Lütfen İstifa Ediniz!

17.06.2015 23:41:29

Bugüne kadar sosyal medyada bir çok kere istifa ..

Seçil ÖZCAN

Seçil_ÖZCAN “ÇOCUKLAR, CİNSİYET EŞİTLİĞİ VE MAHREMİYET EĞİTİMİ ALMALI”

18.02.2015 01:04:01

Mersin Tarsus’ta Özgecan Aslan’ın vahşice k..

Hasan KILINÇ

Hasan_KILINÇ SEV ABİ KORKMA

17.03.2014 05:46:35

Ben tutkulu severim abi.Sevmekte sınır tanımam.Annemi,Babamı..


İYİ PARTİ'DE HASAN SUBAŞI ÇATLAĞI MI VAR ? İYİ Parti Muratpaşa İlçe teşkilatı'nın Kapalıyol üye kayıt et..
En Çok Okunanlar
ALANYA BELEDİYESİ'NDEN SAĞLIK TARAMASI Bu yıl tarama en uzak mahalleden başladı.  Alanya Belediyesi Sosyal Y.. Okulların pazartesi günü normal eğitim ve öğretime devam edeceği, sadece ta.. ANTALYA SEDİR RESTAURANT Gittikleri yerlerde meşhur Türk mutfağının o muhteşem lezzetlerini de tatma.. GAZETE AKDENİZ SAYI 83               &nbs..
Bugün Bu Hafta Bu Ay


Anket Bulunamadı..

Anketler

Namaz Vakitleri
Şehir
(antalya)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:1107:4613:2116:1618:3920:02

Hava Durumu
Şehir
(antalya)
Bugün
20°°C - 29°°C
Cuma
18°°C - 27°°C
Cumartesi
19°°C - 29°°C
Pazar
19°°C - 27°°C

Günün Sözü


Seni sigaya çeken bir molla kasım gelir.


(Yunus Emre)


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,16

UA-73076831-1