Bugün - 14 Kasım 2019 PerşembeKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.pngimages/habersistemi_08.png
 
Antalya   21°°C
 
KURSAĞIMDA İNTİKAM, ANTALYA'DA “MOTOR“ DEDİSenaryosu ve  Genel Yönetmenliği Murat Denizli'ye ait olan Kursağ..
NİHAT KAVŞUT “GURBET KUŞLARINA DÖNDÜK”

Karslı bir anne babanın Almanya’da 1981 yılında dünyaya gelmiş evladı olan Nihat Kavşut, evli ve Aras adında bir erkek çocuğu var.

Röportajlar Haberi - 14 Mayıs 2016 Cumartesi

(18:06)

Karslı bir anne babanın Almanya’da 1981 yılında dünyaya gelmiş evladı olan Nihat Kavşut, evli ve Aras adında bir erkek çocuğu var. Uzun yıllar Almanya’da gurbet hayatı yaşadıktan sonra Memleketleri olan Kars’a kesin dönüş yaparak acem ellerinden Anavatana gelirler. Genç yaşında 3 üniversite bitirmiş ömrü hala gurbette geçen Nihat Kavşut bu haftaki konuğumuz.

Kars’tan Almanya’ya ekmek parası için çalışmaya giden Kavşut ailesi, uzun yıllar Almanya’da  zor şartlar altında çalışarak yaşam mücadelesi verirler. Uzun yıllar zor şartlarda devam eden gurbet hayatı memleketleri Kars’a dönerek biter, fakat aslında geçim sıkıntısı çeken ailenin göç hayatı yine başlar. Duvar ustası olan baba Anavatan’a döndükten sonra bıkmadan, usanmadan çalışma hayatına devam eder. Ekmek parası geçim sıkıntısı derdi yakasını bırakmayan Kavşut ailesi İzmit’e yerleşmeye karar verir. İşte nasırlı ellerle helal kazançla okutulan Nihat Kavşut’un hayatı.

Gurbetçi bir ailenin 3 üniversite bitirmiş kendi tabiri ile ana yaşı 35 fakat ruh yaşı ise 75 olan Nihat Kavşut, bu hafta gazetemizde konuğumuz oldu. Ekmek mücadelesi için ömrü gurbet kuşlarına dönen Nihat Kavşut’un hayat hikayesini okuyucularımız için kaleme aldık.

BİZE KENDİNİZİ ANLATIRMISINIZ?

Küçük yaşlarda ekmek parası için gurbet yollarına düşen işçi bir baba ve ev hanımı bir annenin evladı olarak 1981 yılında Almanya’da dünyaya geldim. Akabinde Türkiye’ye dönüş yaparak Kars’a oradan da kısa bir süre sonra Kocaeli’ne yerleştik. Tüm ailem şuan Kocaali’de yaşamaya devam ediyor. kalbi dünyalar kadar güzel, arkamda dağ gibi duran kıymetli bir eşim ve tırnağının ucunu dünyalara değişmeyeceğim arkadaşım oğlum Aras isimli evladım var.

BABANIZ GURBETÇİ SİZ GUTBETÇİSİNİZ?

Evet babam uzun yıllar Almanya’da çok ağır şartlarda çalışmış, çocuklarına haram lokma yedirmemiş. Türkiye’ye dönüşünden itibaren şuana kadar da kimseye el açmadan inşaat ustası olarak çalışmaya devam etmektedir. (isterseniz hemen arayıp bir sesini duyalım diyerek aradı ve babasının inşaatta duvar ördüğünü öğrendi bizlere de selamı var) 

ANNENİZDE ÇALIŞIYOR MU ?

Anam ev hanımı. Anam garibandır geçtiğimiz günlerde ağır bir ameliyat oldu, şükür şuan iyi. Anam Türkçe konuşamıyor biz evde Kürtçe konuşuyoruz. okuma yazması da yok. Belki ’de siyasi hayatımdaki en önemli yol göstericilerden biri anamın bu durumudur. Düşünebiliyor musunuz; ömrünüzün tamamını hiç anlamadığınız bir dili dinleyerek televizyon izleyerek geçiriyorsunuz. düşünün tüm hayatınızı Japonca film izleyerek geçiriyorsunuz zamanla Türkçe öğrendi ama çok kolay olmadı. ben hatırlıyorum çocukluğumda çift çanak anten denilen antenler vardı bu antenlerin tercih edilme sebebi daha çok hayvan belgesel kanalları izlemek, erotik kanallar izlemek veya Kürtçe yayın yapan PKK’nın yayın organı olan kanalı izlemekti. Yani anlayacağınız evimizde ve kendi evimde halen tek çanak kullanıyoruz.

TRT 6‘nın kurulmasına en çok sevinenlerdenim annem artık anlayabildiği bir şarkı dinleyebilecek istiklal marşı ile güne başlayacak, ülkeyi yönetenleri dinleyebilecek ve PKK propagandasına maruz kalmayacaktı.

İşte bu durum bile ülkenin içinde bulunduğu durumun vahametini anlamak için yeterli aslında.Türk milletinin tek kurtuluş ve şahlanış yolunun eğitimden geçtiğine olan inancım çok küçük yaşlarda başlamıştır. Okuyan yazan insan, yanlış membalardan beslenmekten kurtulacaktır, eğitimin en üst seviyede tüm ülkede kusursuz bir şekilde uygulanıyor olması gerekiyor.

SİZİN EĞİTİM DURUMUNUZ NEDİR ?

Bizde diploma çok fakat işe yaramıyor. Üç üniversite bitirmiş birisi olarak iş bulamıyorum. Demek ki hala eksikliklerim var. Şimdilik, Karadeniz Teknik üniversitesi laboratuvar,  Anadolu Üniversitesi Yerel Yönetimler, ve Anadolu üniversitesi Kamu Yönetimi bölümlerini okudum.  Bitmedi inşallah  devam edeceğim. Sırada Yüksek Lisans var.  Benim durumumu galiba şu sözler en güzel şekilde izah ediyor.

Mey biter saki kalır,
Her renk solar haki kalır,
Diploma insanın cehlini alsa’da;
Hamurunda varsa eşeklik, baki kalır..

İŞ HAYATINDA NEREDESİNİZ?

İşte bu zor bir soru babam hep derki’’oğlum çalışmakla zengin olunsaydı ben olurdum’’ galiba bizde babamız gibi çok çalışacaz, haram yemeyeceğiz  ve fakat zenginde olamayacağız.

Küçük yaşlardan itibaren su ve çekirdek satmaya başladım, daha sonra market sektöründe satış-pazarlama firmalarında ulusal ve uluslar arası firmalarda çalıştım. Uzun bir süredir ise yönetici olarak çalışıyordum kısa zaman önce bıraktım ve temizlik firmasında eşimin yanındayım. Antalya’da maalesef kurumsallaşmak biraz yavaş ilerliyor istisnalar hariç birçok firma halen ahbap çavuş ilişkisi ile yönetiliyor, para kazandıkları içinde bu durum çok sorgulanmıyor fakat ben bu ilişki yönetim biçiminin sürdürülebilir olduğuna inanmıyorum. Hızlı şekilde başarıya odaklı, ileriye sağlam adımlar atmak için yatırım yapan yatırım sadece makine parkuruna yapılmamalı insan yatırımı yapılmalı, yoğunlaştırılmış bir eğitim süreci ile yoluna devam  etmeli diye düşünüyorum. Bu konu ile alakalı çokta fazla yorum yapmayayım ‘’çok biliyorsun da kendine niye faydan yok.’’ diyenleri duyar gibiyim.  Ama son bir cümle kurmak gerekirse kariyer planlaması yapan dostlarıma naçizane tavsiyem haddim olmayarak’’ abiler, ablalar, enişteler ve özellikle kayınçolar ile iyi geçinin başarının sırrı burada saklı’’

BU KADAR GERÇEKÇİ VE AÇIK YÜREKLİLİKLE AÇIKLAMA YAPTIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER ASLINDA HER BİRİMİZİN GÜNLÜK HAYATTA KARŞILAŞTIĞI FAKAT CÜMLELERE DÖKEMEDİĞİ SÖZLERİ SÖYLÜYORSUNUZ. SİYASET YAPARKEN DE AYNI METODU UYGULUYORSUNUZ ÜLKÜCÜ HAREKET İÇERİSİNDE  TAKDİR EDİLİYOR VE ÖZELLİKLE SOSYAL MEDYADA CİDDİ BİR KARŞILIĞINIZ VAR NE DİYECEKSİNİZ ?

Evet galiba hayatım hep yel değirmenlerine karşı savaşmakla geçecek, beklide her zaman mayın eşeği olarak kalacağım, ama bu durumdan çokta rahatsız değilim ben bildiğim inandığım doğruları kırmadan korkmadan söylemeye devam edeceğim. İnsanların zekası ile dalga geçilmemesi gerektiğine inanıyorum. aptal yerine konulmak ağır ve alçakça bir davranış biçimidir.

ÖRNEK VEREBİLİR MİSİNİZ ?

Tabiî ki örneğin bir bakan çıkıp dışarıdan bakan ithal ettiler diyerek Kemal Dervişi işaret ediyor ama kendi maliye bakanını Mehmet Şimşek’i görmüyorsa, Örneğin halkın iradesine saygı deyip AK Parti tarihinin en yüksek oyunu almış kişiye saygı göstermeyip bir gecede görevden alıyorsa, Ülke elden gidiyor diye bağıran kişi ülkenin kurtuluşu için koltuğu bırakması gerektiğini kabul etmeyip değişim diyen herkesi hain olmakla itham ediyorsa bu durumlar insanların zekası ile alay etmektir.

Örneğin bir milletvekilinin oğlu daha 18 yaşında iken Valilik Özel Kalem Müdürü olarak Münhal kadrodan ataması yapılıyor ve üç beş gün sonrada EPDK’ya memur olarak ataması yapılıyor. Bende tüm Valiliklere e-mail atarak bu arkadaşta olup ’ta bende olmayan nitelik nedir diye sordum ve münhal kadro istedim sonuç tabiî ki hayır oldu yani yine aklımızla dalga geçtiler. Neyse daha fazla örneklersem her şeye muhalifsin diyorlar.

BU GÜZEL SOHBET İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUZ, SON OLARAK NE DEMEK İSTERSİNİZ ?

Bize yıllarca ‘para puşta yakışır ‘diyerek yetiştirilmiş bir nesilden ‘’parasız adam gereksiz adamdır’’ felsefesine geçiş yapılan bir dönemden geçiyoruz. bu nedenle dostlarıma tavsiyem para kazanın hem de çok para kazanın eğitiminizi en üst seviye taşıyın ve ardından ekonomik gücünüzü özgürlüğünüzü elinize alınız  ve eğitinizi taçlandırın. Göreceksiniz ki ‘’reislikte’ başkanlıkta’ vekillikte çok daha hızlı gelecek’’ Beni en güzel anlatan mısralar şu olsa gerek.

Bir acayip derde düştüm herkes gider kârına
Bugün buldum bugün yerim, hak kerimdir yarına
Zerrece tamahım yoktur şu dünyanın varına
Rızkımı veren Hudadır kula minnet eylemem
 Diğer Fotoğraflar

Kaynak / Editör: Hilmi ŞAHİN Okunma 969

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


RöportajlarHaberleri

TARİHİ DOKUNUN KORUNMASINI İSTİYORUZ
BEDRİ YALÇIN “ZULMEDEREK HALK YÖNETİLMEZ“
Doğru zaman, doğru yatırım
KAHRAMAN : “12 AY TURİZMLE YAŞIYORUZ“
ÜRAS: “KEMER İÇİN DAHA YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR”
PEÇEN: SOSYAL ETKİNLİKLERE ÖNEM VERİYORUZ
KÖYDEN ŞEHİRE DÖNEN BİR MAHALLEYİZ
SOSYAL AKTİVİTELERLE HALKIMIZLA KAYNAŞIYORUZ

Diğer Haberler

TÜRKİYE?NİN İLK ENGELLİ TİYATROSU
TUI, KEMER CLUB'U SATTI
Dokuma müzeler kampüsü oluyor
ALTSO MECLİSİ TURUNCU-YEŞİL
Şanlıurfa engelini 2 golle geçtik
AKAYDIN ''SAHİLLERDE SERMAYENİN İŞTAHI KABARIK''
TEKİROVASPOR KAFİLESİNE ÇİRKİN SALDIRI
GÜNDOĞMUŞLULAR KEPEZ'DE BULUŞTU
E-Gazete (Gazete Akdeniz)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

Baki AYDIN

Baki_AYDIN KIBRIS EŞEĞİNE, HOCA NASREDDİN BİNERSE!

10.11.2019 23:44:32

Gazeteakdeniz ve duyantalya.com’dan da takip ettiğiniz..

Tosun ÜLGE

Tosun_ÜLGE HERKES GERÇEKLERİ BİLECEK-2

10.11.2019 19:41:39

Yazımıza geçen hafta kaldığımız yerden devam ediyoruz..

Hilmi ŞAHİN

Hilmi_ŞAHİN GÖÇ MERKEZİ ANTALYA

03.11.2019 11:49:26

Antalya Türkiye’nin en çok göç..

ZEKİ DEMİR

ZEKİ_DEMİR Ağayı Batıran Uşak

17.09.2019 23:59:26

Berberin Kırık Aynası..  Alanya da yaşayan eski bir ga..

M. Fevzi Küçükkahveci

M._Fevzi_Küçükkahveci Suriyelilere Vatan (daşlık) Ve-ri-le-mez ! Kaynak: Suriyelilere Vatan (daşlık) Ve-ri-le-mez ! - M. Fevzi KÜÇÜKKAHVECİ

06.08.2019 22:41:32

Duyunca inanamadık, ya kötü bir şaka ya da akıl tu..

İdris ÖZYOL

İdris_ÖZYOL Fillerin intikamı

22.06.2019 15:53:45

Fillerin, belli mevsimlerde belli yolları kullanarak gö..

Ramazan KAYA

Ramazan_KAYA E TEBLİGAT DÖNEMİ

17.12.2015 01:17:00

Vergi mükelleflerini yeni yılda yenilikler bekliyor. ..

Cengiz GÜLEBAY

Cengiz_GÜLEBAY OLMADI, SİL BAŞTAN

03.11.2015 23:44:42

7 Haziran seçimlerinden sonra geçen beş ayda &..

Vehbi KAYA

Vehbi_KAYA Şehitlerimiz ve Protokolcüler

14.08.2015 14:25:44

Vatan topraklarından acı haber gelmeye devam ediyor.. Ü..

Tansu DURAN

Tansu_DURAN Lütfen İstifa Ediniz!

17.06.2015 23:41:29

Bugüne kadar sosyal medyada bir çok kere istifa ..

Seçil ÖZCAN

Seçil_ÖZCAN “ÇOCUKLAR, CİNSİYET EŞİTLİĞİ VE MAHREMİYET EĞİTİMİ ALMALI”

18.02.2015 01:04:01

Mersin Tarsus’ta Özgecan Aslan’ın vahşice k..

Hasan KILINÇ

Hasan_KILINÇ SEV ABİ KORKMA

17.03.2014 05:46:35

Ben tutkulu severim abi.Sevmekte sınır tanımam.Annemi,Babamı..


KKTC BAŞBAKANI KRİMİNAL ÇIKTIGüney Kıbrıs’ta yayınlanan Cyprus Mail, KKTC Başbakanı Ersin Tat..
En Çok Okunanlar
KUMBUL: HABERLER ASPARAGAS
CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul, delege seçimleriyle ilgili olar.. KKTC Başbakanı Sayın Esin Tatar’a çağrımız: GELİN, TÜRK .. KURSAĞIMDA İNTİKAM, ANTALYA'NIN HER YERİNDE Senaryosu ve yönetmenliği Murat Denizli'ye ait olan Kursağımda İntikam.. TÜTÜNCÜ GÜVEN TAZELEDİ! Büyükşehir’i kaybeden AK Parti, çalışmalarıyla g&oum.. Okulların pazartesi günü normal eğitim ve öğretime devam edeceği, sadece ta.. ANTALYA SEDİR RESTAURANT Gittikleri yerlerde meşhur Türk mutfağının o muhteşem lezzetlerini de tatma.. GAZETE AKDENİZ SAYI 83               &nbs..
Bugün Bu Hafta Bu Ay


Anket Bulunamadı..

Anketler

Namaz Vakitleri
Şehir
(antalya)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:1107:4613:2116:1618:3920:02

Hava Durumu
Şehir
(antalya)
Bugün
18°°C - 21°°C
Cuma
19°°C - 21°°C
Cumartesi
16°°C - 24°°C
Pazar
17°°C - 25°°C

Günün Sözü


Bu uçsuz bucaksız dünya içinde, bil ki, mutlu yaşamak iki türlü insana vergi: Biri iyinin kötünün aslını bilir, öteki ne dünyayı bilir, ne kendini?


(Ömer Hayyam)


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,16

UA-73076831-1