Bugün - 15 Ekim 2019 SalıKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.pngimages/habersistemi_08.png
 
Antalya   34°°C
 
BU FİRMALARDAN SAKIN YEMEYİN İÇMEYİN!Tarım ve Orman Bakanlığı önceki gün, insan sağlığını tehlikeye d&..
SALDA GÖLÜ, MALDİVLER’E EŞDEĞER

Tatil için  Maldivler Yerine  Salda Gölüne Gelin.

Turizm Haberi - 27 Nisan 2016 Çarşamba

(18:40)

Tatil için  Maldivler Yerine  Salda Gölüne Gelin...

Burdur'un Yeşilova Kaymakamı Necdet Özdemir, tatil için Maldivlere gitmeye gerek olmadığını belirterek Türkiye’nin Maldivi Yeşilova’da bulunan Salda Gölü olduğunu söyledi.

Burdur'un Yeşilova ilçesinde bulunan, beyaz kumsalı ve berrak yapısıyla Maldivler'e benzetilen Salda Gölü'nün turizme kazandırılması için Yeşilova Kaymakamı Necdet Özdemir, Antalya'dan gelen yerel ve ulusal basın temsilcilerini bilgilendirdi.

Basın Yayın ve Enformasyon Antalya İl Müdürü Esen Diler’in organize ettiği ve gazetecilerin katıldığı turistik gezi programının bu haftaki adresi Salda Göl oldu.  Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan  beyaz kumsalı ve berrak yapısıyla Maldivler'e benzetilen doğa harikası eşine az rastlanan Salda Gölü gezisine Yeşilova Kaymakamı  Necdet Özdemir ve Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü Burdur Şubesi Müdürü Tamer Yılmaz ev sahipliği yaparak gazetecilere Salda Gölü hakkında bilgilendirdiler. 6 bin 800 metre eninde, 9 bin 86 metre uzunluğunda ve yaklaşık 185 metre derinliğe sahip olan  Salda Gölünün turizme kazandırılması ile ilgili çalışmalarını anlatan Yeşilova Kaymakamı  Necdet Özdemir, Beyaz kumsalı ve berrak yapısıyla Maldivler'e benzetilen Salda Gölünün turizm için büyük önem taşıdığını kaydetti.

Beyaz kumsalı ve berrak yapısıyla Maldivler'e benzetilen Salda Gölü basına tanıtıldı.

Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan, beyaz kumsalı ve berrak yapısıyla Maldivler'e benzetilen Salda Gölü'nün turizme kazandırılması için, Basın Yayın ve Enformasyon Antalya İl Müdürü Esen Diler’in organize ettiği gezi programına, Yeşilova Kaymakamı Necdet Özdemir ve Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü Burdur Şubesi Müdürü Tamer Yılmaz ev sahipliği yaparak gazetecilere Salda Gölünün turizme kazandırılması hakkında bilgiler verdiler.

TÜRKİYE'NİN MALDİVLER'İ

Türkiye’de keşfedilmeyi bekleyen ender yerlerinden birisi olduğunun önemini anlatan Yeşilova Kaymakamı Necdet Özdemir, beyaz kumsalı ve berrak yapısıyla Maldivler'e benzetilen Salda Gölü'nün turizme kazandırılması için gerekli girişimlerde bulunduklarını söyledi. 185 metre derinliğe sahip, 6 bin 800 metre eninde, 9 bin 86 metre uzunluğunda tektonik bir çukurun üzerinde ve kapalı bir havzada yer alan Salda Gölü turizme kazandırılmasının bölgede ekonomik anlamda büyük katkı sağlayacağını anlatan Kaymakam Necdet Özdemir altyapı ve arıtma tesisi sorunlarının ivedilikle çözülmesi gerektiğini söyledi.

 

SİT ALANI VE KORUMA İMAR PLANI

Koruma imar planını oluşturmak için Kültür ve Turizm Bakanlığına gerekli yazıların  yazıldığını belirten Yeşilova Kaymakamı  Necdet Özdemir, Salda Gölünün sit alanında yer alması nedeniyle koruma imar planını oluşturmaya çalıştıklarını ifade ederek, gerekli planların yapılmasından sonra bölgeyi çok daha rahat turizme açabileceklerini söyledi. Turizmcilerin yatırım amacıyla zaman zaman geldiklerini belirten Özdemir, yatırımcıların tesisleri göl kıyısına kurma taleplerinin olduğunu fakat sit alanı uygulaması nedeniyle yeni yapılara izin verilmediğini ifade etti.

TURİZM TESİSİ VE YATAK SAYIMIZ YETERSİZ

Gazetecilerle Salda Gölü etrafında dolarak detaylı bilgiler veren Yeşilova Kaymakamı  Necdet Özdemir, Toros Dağları'nın arasında krater özelliği taşıyan göl suyunun sodalı, magnezyum yönünden zengin ve killi yapısı olduğunu anlatarak birinci derecede sit alanı ve turizm merkezi statüsü olan gölün kumsalı, sudaki magnezyum nedeniyle beyaz renkte olduğunu söyledi. Özdemir, Yeşilova’ya gelecek konuklara bölgede bulunan 50 yatak kapasiteli bir otel bulunduğunu ancak bunun da yeterli olmadığını belirterek yeni tesislerin bir şekilde ilçeye kazandırılması gerektiği söyledi.

Özdemir yaptığı açıklamada ise, "Yatak kapasitemizi artırmamız gerekiyor. Bunun için mutlaka koruma imar planını oluşturmalıyız. Burada 5 yıldızlı otel yapmak isteyen turizmciler var ancak otelleri göle yakın bir yerde yapmak istiyorlar. Böyle olunca da sit engeline takılıyorlar. Koruma imar planını yaptıktan sonra, otel yapılması için sit kurulundan gerekli izinleri alabileceğimizi düşünüyoruz. Biz zaten Kaymakamlık olarak çevreyi koruyoruz. Koruma imar planı olmadan herhangi bir yapılaşmaya izin vermemiz mümkün değil." diye konuştu.

SU SPORLARI VE YAMAÇ PARAŞÜTÜNE UYGUN

Yeşilova Kaymakamı  Necdet Özdemir, Salda Gölünün su sporları, çevresinde ise yamaç paraşütü yapılmaya çok elverişli bir konumda olduğunu anlatarak, insanların Salda Gölü'nde yüzebildiğini ancak bir su sporları merkezi bulunmadığını ifade etti. Bu konuda çalışma yapmayı planladıklarını aktaran Özdemir, "Gölde su sporlarının yapılmasını sağlayacağız. Yamaç paraşütü yaptırmayı da planlıyoruz. Bununla ilgili Türk Hava Kurumu ve ilgili federasyondan yetkilileri çağırdık, izin çalışmalarını başlattık. İnsanlarımız Salda Gölü'ne karşı yamaç paraşütü yapabilecekler." dedi.

 

Hilmi ŞAHİN Diğer Fotoğraflar

Kaynak / Editör: Hilmi ŞAHİN Okunma 1618

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


TurizmHaberleri

ALTSO İŞBAŞI EĞİTİMLERİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ
ANADOLUJET’TEN GAZİPAŞA'YA ÖZEL “1 UÇUŞ SİZDEN 1 UÇUŞ BİZDEN” KAMPANYASI
Baraner: ‘Antalya değil, otelciliği bilmeyenler bitti’
OTED ALANYA TOPLANTISI
Yörükler, Uçansu Şelalesi'ne Maya Çaldı
Fuarlarda Antalya rüzgarı
ULUPINAR DEYİNCE ''BOTANİK''
ŞEKER “Turizm Haftasını“ Kutladı

Diğer Haberler

İlker Başbuğ: 'Erbakan Gülen cemaatiyle mesafeli olmuştur'
AMALİYATLA AYAĞA KALKTI
BELDİBİ GATAB’LA YAPILANIYOR
Havalimanı Güvenlik Şube kuruluyor
TEKİROVASPOR'A YEMEK
SABURLAR’DA ASFALT SEVİNCİ
KEMER TEKİROVASPOR 1-2 DARDANELSPOR
ANTALYASPOR EVİNDE 2-1 MAĞLUP
E-Gazete (Gazete Akdeniz)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

Hilmi ŞAHİN

Hilmi_ŞAHİN SiYASET DEĞiL DALLAS OLMUŞ

06.10.2019 23:21:05

Siyaset Turkiye'de olduğu gibi Antalya'da da deyim yerindeys..

ZEKİ DEMİR

ZEKİ_DEMİR Ağayı Batıran Uşak

17.09.2019 23:59:26

Berberin Kırık Aynası..  Alanya da yaşayan eski bir ga..

M. Fevzi Küçükkahveci

M._Fevzi_Küçükkahveci Suriyelilere Vatan (daşlık) Ve-ri-le-mez ! Kaynak: Suriyelilere Vatan (daşlık) Ve-ri-le-mez ! - M. Fevzi KÜÇÜKKAHVECİ

06.08.2019 22:41:32

Duyunca inanamadık, ya kötü bir şaka ya da akıl tu..

İdris ÖZYOL

İdris_ÖZYOL Fillerin intikamı

22.06.2019 15:53:45

Fillerin, belli mevsimlerde belli yolları kullanarak gö..

Ramazan KAYA

Ramazan_KAYA E TEBLİGAT DÖNEMİ

17.12.2015 01:17:00

Vergi mükelleflerini yeni yılda yenilikler bekliyor. ..

Cengiz GÜLEBAY

Cengiz_GÜLEBAY OLMADI, SİL BAŞTAN

03.11.2015 23:44:42

7 Haziran seçimlerinden sonra geçen beş ayda &..

Vehbi KAYA

Vehbi_KAYA Şehitlerimiz ve Protokolcüler

14.08.2015 14:25:44

Vatan topraklarından acı haber gelmeye devam ediyor.. Ü..

Tansu DURAN

Tansu_DURAN Lütfen İstifa Ediniz!

17.06.2015 23:41:29

Bugüne kadar sosyal medyada bir çok kere istifa ..

Seçil ÖZCAN

Seçil_ÖZCAN “ÇOCUKLAR, CİNSİYET EŞİTLİĞİ VE MAHREMİYET EĞİTİMİ ALMALI”

18.02.2015 01:04:01

Mersin Tarsus’ta Özgecan Aslan’ın vahşice k..

Hasan KILINÇ

Hasan_KILINÇ SEV ABİ KORKMA

17.03.2014 05:46:35

Ben tutkulu severim abi.Sevmekte sınır tanımam.Annemi,Babamı..


İyi Parti, Konyaaltı'ndan büyümeye başladıİyi Parti Konyaaltı İlçe Başkanlığı, Konyaaltı Kent Meydanı'nda &uum..
En Çok Okunanlar
Kemerspor Rahat Nefes Aldı 2-1 TFF 3. Lig 2. Grupta mücadele eden Kemer Temsilcisi Kemer Spor 2003 ke.. İyi Parti, Konyaaltı'ndan büyümeye başladı İyi Parti Konyaaltı İlçe Başkanlığı, Konyaaltı Kent Meydanı'nda &uum.. Okulların pazartesi günü normal eğitim ve öğretime devam edeceği, sadece ta.. ANTALYA SEDİR RESTAURANT Gittikleri yerlerde meşhur Türk mutfağının o muhteşem lezzetlerini de tatma.. GAZETE AKDENİZ SAYI 83               &nbs..
Bugün Bu Hafta Bu Ay


Anket Bulunamadı..

Anketler

Namaz Vakitleri
Şehir
(antalya)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:1107:4613:2116:1618:3920:02

Hava Durumu
Şehir
(antalya)
Bugün
25°°C - 34°°C
Çarşamba
22°°C - 28°°C
Perşembe
21°°C - 28°°C
Cuma
20°°C - 28°°C

Günün Sözü


Müzik aşkı besteler.


(Shakespeare)


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,20

UA-73076831-1