Bugün - 17 Ağustos 2019 CumartesiKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.pngimages/habersistemi_08.png
 
Antalya   33°°C
 
EMNİYETTEN “KEMER'İN SES GETİRSİN“ Kemerin Ses Getirsin İsimli Ödüllü Trafik Güvenliği Yar..
Böcek'ten Hizmette 18. Yıl…

Başkanlık görevinde 18.

Röportajlar Haberi - 18 Nisan 2016 Pazartesi

(19:25)

Başkanlık görevinde 18. hizmet yılına giren Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek’le Konyaaltı’nın dünü ve bugününü konuştuk.

1999’da ilk kez aday oldunuz. Bu kararı nasıl aldınız?
Beldenin sorunlarını ben de halkla birlikte yaşıyordum. Şehir merkezinden kopuk, ulaşımda sıkıntıların yaşandığı bir belde idi. Gece karanlık çökünce toplu ulaşım duruyordu. Yağmur damladığında sel afetlerin yaşandığı, yan tarafında petrol dolum tesisleri olan, sahili derme çatma obalarla kuşatılmış, yürüyüş yolları olmayan, tuvaletleri denize akan bir yerdi. Boğaçayı Köprüsü yoktu. Karaman Çayı, Göksu Deresi ve Çandır Çayı’ndan gelen sularla Boğaçayı taşıyor zaman zaman sel afetleri oluyordu. Dedim ki: Ben burada doğdum, büyüdüm. Bu topraklarda bu insanlara projelerimi sunacağım. 18 Nisan 1999 seçimleri için aday oldum. Vatandaşlarımın da desteğiyle Başkanlığı kazandım.

Zor bir bölgede göreve başladınız. Konyaaltı’nın dünü ve bugününü kısaca özetler misiniz?
Nüfus 10 bindi bugün 155 bine geldi. Yazlıkçılarla birlikte bu sayı 200 bine yaklaşmakta. Bütçe 1 milyon liraydı, bugün 122 milyon liraya geldi. 3 bankamatik, 2 eczane vardı. Bugün 45 eczane var. Geçenlerde 33’üncü bankayı açtık. Burada öncelikle mesai arkadaşlarıma, meclis üyelerine, muhtarlara,  bölge yatırımcılarına ve vatandaşlara teşekkür ediyorum. Onların katılımlarıyla öncelikli hedefleri belirleyerek azim ve kararlılıkla bir çalışma yaptık. Vatandaşın önceliği neyse onu öne aldık. Mesela hizmet binamızı üçüncü dönemimizde yaptık. Birinci derecede sorun altyapıydı. Boğaçayı ile ilgili seddelerin birinci etap proje planlanması, onaylatılması, köprünün 160 metre uzunluktan 260 metreye çıkartılması gibi çalışmalar yaptık. Dolum tesislerinin yeni yerine taşınması gerçekleştirildi. 11 okul yeri tahsis ettik. İşadamı İsmet Selekler’in katkısı ile ilk Kapalı Spor Salonu’nu bölgemize kazandırdık. Kapalı pazarlar inşa ettik. Ayrıca 5 ilçe içinde bir ilki gerçekleştirerek Sokak Hayvanları Sağlık ve Rehabilitasyon Merkezi’ni hizmete açtık. Bunun yanında yeni parklar ile birlikte mevcut parkların modernizasyonu yapıldı. Daha yeşil bir Konyaaltı için 20 bin ağaç diktik. Dünya’da kişi başına düşen yeşil alan miktarı 10 metrekare iken bizde 11,3 metrekare.

 

60 bin metrekare alana sahip olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik Parkı ile Antalya’nın en büyük yeşil alanını bölgemizde hizmete açtık. Burası 3 bin kişilik amfi tiyatrosu ile okulların mezuniyet etkinliği yaptığı ve her yıl Ramazan etkinliklerini yaptığımız bir kültür merkezi oldu. Kent Meydanı satılıyordu. “Kentler meydanları ile anılır” dedik satışını hemşehrimizle birlikte mücadele ederek engelledik ve meydanı oluşturduk.

Antalya’nın her zaman gecekondu sorunu olmuştur. Peki siz bu sorunu nasıl sıfırladınız?
Konyaaltı’nda gecekondu kentsel dönüşüm Uncalı mahallesinde gecekonduların yer aldığı, mülkiyeti Hazine’ye ait 75 bin metrekarelik bir alan vardı. İnsanlar bileziğini satmış ve tapusuz bu arsaları almış. Biz de insanlarımız için sosyal sorumluluk kapsamında kentsel dönüşümü yaptık. Önce mülkiyetini aldık, sonra kooperatif kurduk. Her türlü konuda onlara destek olduk. Mevcut gecekondu sahipleri dışında bir tek ne akrabamızı, ne yakınımızı, ne siyaseten birisini yazdık. 639 dairelik bir kentsel dönüşümü tamamlamış ilk belediyeyiz. 

Konyaaltı Sahilini Antalya’ya kazandırdınız. Bu güne bakınca hiç pişmanlık yaşadınız mı?
Hayır. Asla pişmanlık yaşamadım. Üzüldüğüm şeyler elbette var. Ama biz o yıllar masmavi bir denizi, yemyeşil bir doğası ve tertemiz bir havası olan Konyaaltı hedefledik. Bunları da sırası ile gerçekleştirdik. Konyaaltı Sahili Projemiz ile de Konyaaltı’nı taçlandırdık. Türkiye birinciliği aldık. Mavi Bayraklı Konyaaltı Sahili kanalizasyon sistemine bağlanan ilk sahil oldu. Yürüyüş yolları, spor alanları ve parklarıyla tam bir halk plajı oldu. Kabinlerden ücret yok, denize girerken ücret yok, duş alırken ücret yok, otoparkı da ücretsiz. Tam bir halk plajı oldu.

Biliyoruz ki sosyal yardımların duyurusunu yapmıyorsunuz. En azından birkaç örnekle bize sosyal projelerinizden bahseder misiniz?

Bizler örf adetlere bağlı büyütüldük. Bu da bizlere yardıma muhtaç insanlarımıza yardım ederken de mahcup olmayı öğretti. Bundan hareketle, sağ elin verdiğini sol el görmeyecek, anlayışıyla Konyaaltı Sosyal Hizmet Merkezi (KOSHİM) ile tüm sosyal içerikli projeleri, tek çatı altında topladık. Gıda ve Giyim Bankası, Engelli Merkezi, Beslenme ve Diyet Bölümü, Aile Danışma Merkezi, Evde Bakım Servisi gibi birçok sosyal destek birimini KOSHİM bünyesinde tek çatı altında topladık. Kısa bir süre içinde yaklaşık 20 bin kişiye yardım ulaştırdık.

Bununla birlikte meslek ve sanat kurslarıyla da ilçemizde her yıl binlerce kişiye gerek mesleki gerek ise hobileri ölçüsünde eğitimler veriyoruz. Bunun içinde eski belediye hizmet binasını Konyaaltı Sanat ve Eğitim Merkezi (KONSEM) olarak düzenledik. Ayrıca Gürsu Mahallesi’nde de KONSEM’in ikinci şubesini açtık. Burada da ortaokul ve lise öğrencileri için lise ve üniversiteye hazırlık etüt kursları veriyoruz. Bu kurslarda toplam 73 branşta 26 bin 724 kişiye mesleki, hobi ve sanat alanında sertifika verdik.

Konyaaltı bütün insanların yaşamak istediği, altyapısı, kaldırımları, modern pazar yerleri, özel hastaneleri ve spor alanları ile ulaşım ve otopark sorunu olmayan Antalya’nın beklide tek ilçesi konumuna geldi.

Sanırım herkesi kıskandıran bir hizmet binasına sahipsiniz?
Evet sanırım gerçekten de öyle. 18 milyon liraya tamamladığımız bu binamız bütün halkımız en iyi şekilde hizmetlerini alabildiği, mesai arkadaşlarımızın en iyi şekilde hizmetlerini verebildiği,  meclis üyelerimizin toplantılarını rahat yapabildiği, TSE’ye uygun akıllı bir binadır. Belediyecilikte şeffaflık çok önemli.  Bu anlayışla odaları herkesin görebileceği şeffaflıkta yaptık. Ayrıca 7 toplantı salonumuz var. Bay bayan mescitlerimiz var. Bütün kurum ve kuruluşlar salonlarımızı kullanabiliyor. Mezuniyet, toplantı, kongre gibi etkinlikler bu salonlarda  yapılabiliyor. Hizmet noktasında daha etkin olabilmek adına Fen İşleri ve Park Bahçeler Müdürlüğümüzü modern binasına taşıdık. Geleneksel kamu anlayışı dışına çıkarak 7 gün 24 saat hizmet veren e-belediyecilik dönemini başlattık.  En yakın çalışma arkadaşlarımız olan muhtarlarımızın daha iyi şartlarda hizmet verebilmesi için muhtar evleri yaptık. Sokak pazarlarını kaldırarak çok amaçlı kapalı pazar yerlerini hizmete açtık.

Konyaaltı Kitap Fuarı Antalya’da bir marka oldu. Bu fikir ilk nerden çıktı?
Antalya ve de Türkiye’nin okuma oranı en yüksek ilçelerin başında geliyoruz. Buda bizi tüm Antalya’yı bu alanda buluşturacak yeni bir proje üretmeye teşvik etti. Ve 2010’da ilk Kitap Fuarımızı gerçekleştirdik. Her yıl düzenlediğimiz Konyaaltı Kitap Fuarı ile binlerce kitapseveri Antalya’da buluşturduk. Geçtiğimiz yıl altıncısını düzenlediğimiz Konyaaltı Kitap Fuarı’nda 135 bin ziyaretçiyi ağırladık. Türkiye’de ilk beş fuar arasında yer alan Konyaaltı Kitap Fuarı ile sizinde dediğiniz gibi Antalya’da bir marka yarattık. 2017 yılında bu fuarımızı, proje çalışmalarını tamamladığımız Kongre ve Fuar Merkezimizde gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

Son olarak bize bu dönem de hayata geçirdiğiniz birkaç projenizden bahseder misiniz?
3 BİN KİŞİLİK SPOR KOMPLEKSİ 
Yaklaşık 3 ay gibi kısa bir süre içinde inşaat çalışmaları tamamlanan Konyaaltı Belediyesi Spor Kompleksi, 4 adet spor salonu, misafir takım odaları, doping ve hakem odalarıyla modern bir tesis olarak hizmete açtık. Ayrıca bu tesiste yer alan tam teşekkülü fitness ve müsabaka hazırlık salonunu pehlivanlarımıza açtık. Konyaaltı Belediyesi Yağlı Güreş Sporu Antrenörü Hasan Aydın ve Ufuk Atala gözetiminde 50 pehlivanımız, sezon güreşler için hazırlanıyor. Her yıl düzenlenen Feslikan Yaylası Şenlikleri’yle ortalama 500 güreşçiyi er meydanına çıkarıyoruz. Güreş severlerle buluşturuyoruz. Konyaaltı Belediyesi olarak pehlivanlara olan desteğimiz artarak devam ediyor. Feslikan Yaylası Yaz Şenlikleri ile birlikte geçtiğimiz yıl ilk kez Saklıkent Kar Şenlikleri ve Kayak Yarışları etkinliği de düzenledik. Her yıl binlerce hemşehrilerimiz bu etkinliklerle gönüllerince eğleniyor.

 

ÇOCUK KREŞİNDE EĞİTİM BAŞLADI
Geçtiğimiz yıllarda düzenlenen törenle temeli atılan Konyaaltı Belediyesi Çocuk Kreşimizi kısa süre içinde hizmete açtık. 2015-2016 eğitim-öğretim yılında hizmete açılan kreşte minik öğrencilerimiz baleden, gitar dersine kadar pek çok sosyal etkinlikle geleceğe hazırlanıyor. 3 anaokulu ve Belediye eliyle yapılan ikinci kreşimizde eğitime başladı.

KÜLTÜR MERKEZİ VE CEMEVİ
Gürsu Mahallesi’nde 306 ile 307 Sokak kesişimin de bulunan 3285 parsel üzerine inşa edilen, sahile 150 metre mesafede bulunan Kültür Merkezi ve Cemevi, son derece modern mimari yapısıyla da bölgeye değer katıyor. Alevi Kültür Dernekleri Konyaaltı Şubesi üyelerine bundan birkaç yıl önce Cemevi sözü verdim. Bu sözün gereğini bu projeyle yerine getiriyorum. Gürsu Mahallesi’nde A’dan Z’ye her şeyiyle tamamlanan Kültür Merkezi ve Cemevi’de bölge halkımıza hayırlı olsun.

 

 

Tüm bunlarla birlikte kısa bir süre içinde EXPO 2016 Antalya Parkı ve Yaşlılar Kreşi ve Kadınlar Sanat Merkezi’ni de bölge sakinlerinin hizmetine açıyoruz. Geçtiğimiz yıl rahmetli babamın da adını taşıyan Antalya’nın en büyük okulu, Muhittin-Mustafa Böcek Anadolu Lisesi’ni bölgemize kazandırdık. İnanıyorum ki iyi bir eser bırakmak ancak iyi yetişmiş bir nesille mümkün olur. Aksi halde yapacağınız hiçbir şeyin önemi yoktur. Gerek eğitim, gerekse sosyal ve kültürel projelerimiz artarak devam edecek.

Allah bana 18. hizmet yılıma hemşehrilerimle birlikte girmeyi nasip etti. Hizmetlerle dolu bu yolda beni hiç yalnız bırakmayan sevgili Antalyalılara, Konyaaltılılara, meclis üyelerimize, muhtarlarımıza ve  çalışma arkadaşlarımıza başta olmak üzere; yaşadığım bu kente hizmet etme şansı veren tüm hemşehrilerime gönülden teşekkür ediyorum.

 Diğer Fotoğraflar

Kaynak / Editör: Hilmi ŞAHİN Okunma 662

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


RöportajlarHaberleri

Yazar Ayhan EYİKAN ile Söyleşi...
KONYAALTI’NIN EN GÜZEL MAHALLESİYİZ
MUAZZEZ KAVAL “MEMUR MAHALLESİYİZ“
KIZ KARDEŞİ HAYAT VERDİ
BEDRİ YALÇIN “ZULMEDEREK HALK YÖNETİLMEZ“
Başarıya giden yol
SOKAKTAN İŞ ADAMLIĞINA UZANAN HAYAT
STDM Genel Başkanı İbrahim Güllü İle Röportaj

Diğer Haberler

ALANYA YENİ OTOBÜSÜNÜ SEÇTİ
Hüseyin YILDIZ Alanya Gündemini değerlendirdi
Dünya Çevre Günü’nde gönüllü katılımlar
KEMER BELEDİYESİ DEVLETE MEYDAN OKUYOR
Şakayıklar koruma altına alındı
GAZETE AKDENİZ SAYI 41
ULUSLARARASI PLAJ TENİS TURNUVASI ALANYA’DA
Baro’dan AESOB’a İade-i Ziyaret
E-Gazete (Gazete Akdeniz)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

M. Fevzi Küçükkahveci

M._Fevzi_Küçükkahveci Suriyelilere Vatan (daşlık) Ve-ri-le-mez ! Kaynak: Suriyelilere Vatan (daşlık) Ve-ri-le-mez ! - M. Fevzi KÜÇÜKKAHVECİ

06.08.2019 22:41:32

Duyunca inanamadık, ya kötü bir şaka ya da akıl tu..

Hilmi ŞAHİN

Hilmi_ŞAHİN KENDİNE GEL EY HALKIM !

05.08.2019 19:26:18

Turkiye'de son yıllarda bazı gerçekler gün gibi ..

İdris ÖZYOL

İdris_ÖZYOL Fillerin intikamı

22.06.2019 15:53:45

Fillerin, belli mevsimlerde belli yolları kullanarak gö..

Ramazan KAYA

Ramazan_KAYA E TEBLİGAT DÖNEMİ

17.12.2015 01:17:00

Vergi mükelleflerini yeni yılda yenilikler bekliyor. ..

Cengiz GÜLEBAY

Cengiz_GÜLEBAY OLMADI, SİL BAŞTAN

03.11.2015 23:44:42

7 Haziran seçimlerinden sonra geçen beş ayda &..

Vehbi KAYA

Vehbi_KAYA Şehitlerimiz ve Protokolcüler

14.08.2015 14:25:44

Vatan topraklarından acı haber gelmeye devam ediyor.. Ü..

Tansu DURAN

Tansu_DURAN Lütfen İstifa Ediniz!

17.06.2015 23:41:29

Bugüne kadar sosyal medyada bir çok kere istifa ..

Seçil ÖZCAN

Seçil_ÖZCAN “ÇOCUKLAR, CİNSİYET EŞİTLİĞİ VE MAHREMİYET EĞİTİMİ ALMALI”

18.02.2015 01:04:01

Mersin Tarsus’ta Özgecan Aslan’ın vahşice k..

Hasan KILINÇ

Hasan_KILINÇ SEV ABİ KORKMA

17.03.2014 05:46:35

Ben tutkulu severim abi.Sevmekte sınır tanımam.Annemi,Babamı..


MHP’li Başkan’dan Yeniçağ Gazetesine TepkiYeniçağ Gazetesinin 15.08.2019 tarihli “MHP'de 'Başbuğ'un' yer..
En Çok Okunanlar
KALEİÇİ OLD TOWN FESTİVALİ’NDE DEKLARASYON YAYIMLANACAK UNESCO Rusya Federasyonu Komisyonu'nca, Rusya'nın en eski kentlerinden Ryaz.. Okulların pazartesi günü normal eğitim ve öğretime devam edeceği, sadece ta.. ANTALYA SEDİR RESTAURANT Gittikleri yerlerde meşhur Türk mutfağının o muhteşem lezzetlerini de tatma.. GAZETE AKDENİZ SAYI 83               &nbs..
Bugün Bu Hafta Bu Ay


Anket Bulunamadı..

Anketler

Namaz Vakitleri
Şehir
(antalya)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:1107:4613:2116:1618:3920:02

Hava Durumu
Şehir
(antalya)
Bugün
25°°C - 33°°C
Pazar
26°°C - 36°°C
Pazartesi
26°°C - 35°°C
Salı
24°°C - 35°°C

Günün Sözü


Affetmek, zaferin zekâtıdır.


(Hz. Muhammed)


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,14

UA-73076831-1