Bugün - 19 Ağustos 2019 PazartesiKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.pngimages/habersistemi_08.png
 
Antalya   35°°C
 
EMNİYETTEN “KEMER'İN SES GETİRSİN“ Kemerin Ses Getirsin İsimli Ödüllü Trafik Güvenliği Yar..
TEK ÇATI ALTINDA BİRLEŞELİM…

Antalya Oto Tamirciler Odası Başkanı Mehmet Bucak,

 

“FİRMALARIN GARANTİ SÜRELERİ ESNAFI MAĞDUR EDİYOR”

Antalya Oto Tamirciler Odası Başkanı Mehmet Bucak, Türkiye şartlarında iki yıl olan garanti kapsamı çeşitli söylemlerle uzatılmasının sanayi esnafını mağdur ettiğini söyledi.

Röportajlar Haberi - 23 Şubat 2016 Salı

(00:22)

Antalya Oto Tamirciler Odası Başkanı Mehmet Bucak,

 

“FİRMALARIN GARANTİ SÜRELERİ ESNAFI MAĞDUR EDİYOR”

Antalya Oto Tamirciler Odası Başkanı Mehmet Bucak, Türkiye şartlarında iki yıl olan garanti kapsamı çeşitli söylemlerle uzatılmasının sanayi esnafını mağdur ettiğini söyledi. Servislerin çözemediği sorunları sanayi esnafının çözdüğünü ifade eden Bucak, üniversitelerde eğitim verebilecek düzeyde esnaflara sahip olduklarını belirtti.

Antalya Oto Tamirciler Odası Başkanı Mehmet Bucak, “Elin Yüzün Kara Olsun, Cebin Para Dolsun”  sloganı ile sanayi esnafının ekmek mücadelesi verdiğini söyledi. Sanayiye gelen gençlerin ortamı gördükten sonra çalışmaktan kaçtığını anlatan başkan Mehmet Bucak, Çıraklık Eğitim Merkezlerinin açık lise kapsamına alınması gerektiğini söyledi. Avrupa’da  çıraklık okuluna giden öğrencilere maaş verildiğini anlatan Bucak, “Hükümet çocuklarımız ortaokul ve liseyi okusun diyor. Ülkemizde ekonomik durumu bozuk bir çok aile var. Her aile çocuğunu okutamıyor. Çıraklık Eğitim Merkezine giden çocuklarımızın eğitim süresi açık lise kapsamına alınmasından yanayız. Teknik liselere devam eden ve 20 yaşına gelmiş öğrencilere hiçbir şey öğretemezsiniz. Kaldı ki bizim sanayimizde yetişen ustalarımız üniversitelerde ders verebilecek kapasiteye sahip.” dedi.  

Antalya Oto Tamirciler Odasının 850 kayıtlı üyesi olduğunu anlatan başkan Bucak, sanayi esnafının nöbetçi tamirci uygulamasının ve bunun yanında oda olarak  7/24 kurtarıcı hizmeti verdiklerini söyledi. Ayrıca oda olarak işin yasal akışını sağlayabilmek için onun üzerinde çalıştıklarını anlatan başkan Bucak, Antalya Oto Tamirciler Odası olarak garanti kapsamında bulunan servislerden yana sıkıntıları olduğunu ifade etti. Bucak, “Türkiye şartlarında 2 yıl olan garanti süreleri maalesef çeşitli söylemlerle beş yıla yedi yıla çıkarıyorlar. Bu gibi uygulamalar sanayideki esnafları mağdur etmekte, hem de tüketiciyi mağdur etmekte. Biz bunun önlenmesini istiyoruz. Gerekli yerlerle görüşmeleri yaptık. İnşallah yoluna girerse sanayi esnafı için bir katkımız daha olacaktır.” dedi.

ÇIRAKLIK EĞİTİMLER AÇIK LİSE STATÜSÜNE ALINSIN

Eğitimde üç ve dörtlük sistem olduğunu ve  üç ve dörtlükteki sıkıntılarımızdan bir tanesi ’de  liseden sonra direk yatay geçişle iki yıllık üniversiteye alınmasının önlenmesi yada sınavla alınmasından yanayız diyen başkan Bucak, “Çünkü iki yıllık üniversiteye giden bir çocuk daha sonra hiçbir meslek grubuna gitmiyor. Bunun haricinde ortaokuldan sonra bazı ailelerimiz  ekonomik durumu olmadığı için okutamıyor.  Bazı çocuklarımız ise okuma kabiliyeti yok, bunlarda meslek sahibi olacağım diyor. Türkiye’de kurulan çıraklık eğitim merkezlerinin açık lise statüsünde sayılması ve bunun milli eğitim bakanlığı müfredatına alınmasını istiyoruz.  Eğitim durumuna devam eden gençlerimiz iki yıllık üniversite okuyacağım diyor, daha sonra dört yıllığa yatay geçiş yaparım diyor. Geçiş yapamadığı zaman ne meslek öğrenebiliyor nede eğitim alabiliyor, ortada vasıfsız eleman olarak kalıyor. Bunların düzenlenmesi gerekiyor.” dedi.

 

 

EĞİTİM SEMİNERLERİ DÜZENLİYORUZ

Antalya Oto Tamirciler Odası olarak eğitim seminerleri vermeye çalışıyoruz diyen başkan Mehmet Bucak, “Büyük fabrika ziyaretleri yapıyoruz. Fuarlar ise her yıl Nisan ayında yapılıyor. İkiyüz’e yakın üyemizi fuarlara götürüp teknolojiyi daha yakından görmelerini sağlıyoruz. Yılda birkaç kez ise yedek parça üreten fabrikaları ziyaret edip üretilen parçaların hangi koşulda nasıl kullanacağı konusunda bilgilendirme yapıyoruz.  Odaların yetki ve yatırımları belli. Oda olarak kayıp ve kaçaklarla mücadele ediyoruz. Bizim oda olarak bir yaptırımımız yoktur. Esnaf odaları birliğinin bu işin üzerine giderek kayıp kaçağı önlemesi lazımdır.”        

TEK ÇATI ALTINDA BİRLEŞELİM

Meslek odalarının tek çatı altında toplanması yönünde teklifte bulunduklarını söyleyen Antalya Oto Tamirciler Odası Başkanı Mehmet Bucak, “İstanbul’da bunun örneği var. Oto sanatkarlar odası adı altında hepsini toplayabiliriz. Otomobil grubunu tek çatı altına alabiliriz. Biz gerekli tekliflerde bulunduk. Tek  çatı altında toplanmamız demek daha güçlü olmamız demektir. Zamanla olup olmayacağını bekleyip göreceğiz.” dedi.

OTOMOBİLDE TÜRKİYE ŞAMPİYONUYUZ

Avrupa bizlere seminer verirken sıkıntılar çıkartıyor diyen Antalya Oto Tamirciler Odası Başkanı Mehmet Bucak, odasına bağlı ustaların arıza tespit cihazları olduğunu servislerin bile içinden çıkamadıkları sorunları kısa bir sürede çözdüklerini söyledi. Bucak, “Antalya  turizm kenti olması ve bunun yanında en fazla göç alan bir şehir olmasının yanında otomobilde de Türkiye şampiyonu. Özel servislerin çözmekte sıkıntı çektikleri bir çok sorunu hem daha kısa sürede çözüyoruz hem de  yarıdan daha az bir maliyetle çözüyoruz. Sanayide esnafımızdan alacaklı olmayan kimse yoktur. Fakat servisler veresiye iş yapmadığı gibi sanayi esnafının fiyatından daha fazla bir maliyete çalışıyorlar. Vatandaşlarımız araçlarını servisler yerine sanayideki esnaflarımızı tercih ederse seviniriz.” dedi.


Kaynak / Editör: Hilmi ŞAHİN Okunma 646

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


RöportajlarHaberleri

MUHASEBECİNİN ORGANİK MEYVE TUTKUSU
“AFAD” YENİ BİR YAPILANMA İÇİNE GİRDİ
“ANTALYA’YI BİLİM KENTİ YAPACAĞIM”
“BOŞANMALAR, EKONOMİK ŞİDDETTEN KAYNAKLANIYOR”
KONYAALTI’NIN EN GÜZEL MAHALLESİYİZ
KADERİNE TERKEDİLMİŞ BİR MAHALLEYİZ
BİR ÇOK ŞEHİRDEN ÇOK NÜFUSUMUZ VAR
NİHAT KAVŞUT “GURBET KUŞLARINA DÖNDÜK”

Diğer Haberler

MHP Alanya'da aday adayı üç ismi açıkladı
GAZETE AKDENİZ SAYI 67
GAZİPAŞADA PAZARYERİ CADDESİ TRAFİĞE AÇILDI
Antalyaspor Elazığspora mağlup oldu 2-1
Antalya bunu konuşuyor
EVRENSEKİ LİGE HAZIR
GAZETE AKDENİZ SAYI 79
ENGELLİNİN ÇİLESİ
E-Gazete (Gazete Akdeniz)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

Hilmi ŞAHİN

Hilmi_ŞAHİN AKSOY HAZIMSIZLIĞI MI VAR ?

19.08.2019 18:53:51

Son yıllarda Antalya'da il başkanları içerisinde adın..

M. Fevzi Küçükkahveci

M._Fevzi_Küçükkahveci Suriyelilere Vatan (daşlık) Ve-ri-le-mez ! Kaynak: Suriyelilere Vatan (daşlık) Ve-ri-le-mez ! - M. Fevzi KÜÇÜKKAHVECİ

06.08.2019 22:41:32

Duyunca inanamadık, ya kötü bir şaka ya da akıl tu..

İdris ÖZYOL

İdris_ÖZYOL Fillerin intikamı

22.06.2019 15:53:45

Fillerin, belli mevsimlerde belli yolları kullanarak gö..

Ramazan KAYA

Ramazan_KAYA E TEBLİGAT DÖNEMİ

17.12.2015 01:17:00

Vergi mükelleflerini yeni yılda yenilikler bekliyor. ..

Cengiz GÜLEBAY

Cengiz_GÜLEBAY OLMADI, SİL BAŞTAN

03.11.2015 23:44:42

7 Haziran seçimlerinden sonra geçen beş ayda &..

Vehbi KAYA

Vehbi_KAYA Şehitlerimiz ve Protokolcüler

14.08.2015 14:25:44

Vatan topraklarından acı haber gelmeye devam ediyor.. Ü..

Tansu DURAN

Tansu_DURAN Lütfen İstifa Ediniz!

17.06.2015 23:41:29

Bugüne kadar sosyal medyada bir çok kere istifa ..

Seçil ÖZCAN

Seçil_ÖZCAN “ÇOCUKLAR, CİNSİYET EŞİTLİĞİ VE MAHREMİYET EĞİTİMİ ALMALI”

18.02.2015 01:04:01

Mersin Tarsus’ta Özgecan Aslan’ın vahşice k..

Hasan KILINÇ

Hasan_KILINÇ SEV ABİ KORKMA

17.03.2014 05:46:35

Ben tutkulu severim abi.Sevmekte sınır tanımam.Annemi,Babamı..


ALARA'DA “İPTAL“ SEVİNCİAlara çayı üzerinde bulunan Uçansu bölgesinde topla..
En Çok Okunanlar
MHP’li Başkan’dan Yeniçağ Gazetesine Tepki Yeniçağ Gazetesinin 15.08.2019 tarihli “MHP'de 'Başbuğ'un' yer.. ALARA'DA “İPTAL“ SEVİNCİ Alara çayı üzerinde bulunan Uçansu bölgesinde topla.. Okulların pazartesi günü normal eğitim ve öğretime devam edeceği, sadece ta.. ANTALYA SEDİR RESTAURANT Gittikleri yerlerde meşhur Türk mutfağının o muhteşem lezzetlerini de tatma.. GAZETE AKDENİZ SAYI 83               &nbs..
Bugün Bu Hafta Bu Ay


Anket Bulunamadı..

Anketler

Namaz Vakitleri
Şehir
(antalya)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:1107:4613:2116:1618:3920:02

Hava Durumu
Şehir
(antalya)
Bugün
24°°C - 35°°C
Salı
23°°C - 34°°C
Çarşamba
23°°C - 34°°C
Perşembe
24°°C - 36°°C

Günün Sözü


Resulullah (sav) rüşvet alana da verene de lanet etti.Rüşvet alan da veren de cehennemdedir.


(Hz. Muhammed)


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,13

UA-73076831-1