Bugün - 12 Aralık 2019 PerşembeKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.pngimages/habersistemi_08.png
 
Antalya   15°°C
 
KEMER BELEDİYESİ YAŞLILARA EVDE BAKIM HİZMETİKemer Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ekipleri, Keme..
Başarıya giden yol

Erkek mesleği gibi görünse de “Ben bu işi yaparım” diyerek çıkmış yola ve yaptığı işte de oldukça başarılı olmuş bir isim Filiz İnce.

Röportajlar Haberi - 06 Şubat 2016 Cumartesi

(23:58)

Erkek mesleği gibi görünse de “Ben bu işi yaparım” diyerek çıkmış yola ve yaptığı işte de oldukça başarılı olmuş bir isim Filiz İnce. 

MAZOT İLE BENZİN ARASINDAKİ FARKI BİLMİYORDUM

“Kadın ile erkek arasında iş dünyasında fark yok” diyen İnce baba mesleği olan akaryakıt sektörüne girerek başarılı bir iş kadını haline gelmiş. Babasından işin inceliklerini öğrenen Filiz İnce aslında Turizm ve Otelcilik okudu. Zorunlu olmadığı halde otelde staj yapan Filiz İnce, “Kurumsal bir işletmede çalışmaya başlayınca algıları, sistemi ve hiyerarşiyi görüyorsun” diyor. İş hayatında başarı için hedefin belirlenmesi gerektiğinin altını çizen başarılı işkadını Filiz İnce, “Akaryakıt satış işine başlayıncaya kadar bu alanda deneyimim yoktu. Mazot ile benzin arasındaki farkı dahi bilmiyordum. Kendi eğitimimle ilgili sürecimden dolayı akaryakıt istasyonumuzun olduğunun bile farkında değildim” ifadelerini kullandı.

 

O, baba mesleğini sürdürüp kısa sürede işin inceliklerini öğrendi. Başarıyı yakalayıp, Antalya iş dünyasının önemli iş kadınlarından birisi haline geldi.Akaryakıt gibi erkek egemen bir sektörde dikkat çeken bir isim olan Filiz İnce, “Kadın ile erkek arasında iş dünyasında fark yok” diyor.

 

ADET OLDUĞU ÜZRE SORALIM. FİLİZ İNCE KİMDİR?

1980 Antalya doğumluyum. Akdeniz Koleji mezunuyum. Lisans eğitimimi de Başkent Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Bölümünde tamamladım.Kısa ve öz olarak budur.

 

İŞ HAYATINA NASIL ATILDINIZ?

Hayatta bir yerlere gelmemdeki en önemli faktörlerden biri, çok iyi bir dinleyici olmam. Her kesimden, herkesi her konuda dinlerim. Hemen yorum yapmam. Topladıklarımı doğru yerde ve doğru şekilde kullanmaya çalışırım.  Bunun yanında insanların bir yerlere ulaşması için merak ve araştırmanın önemli bir etken olduğunu düşünüyorum.

 

Üniversite döneminde zorunlu olmadığı halde staj yapmak istedim. İlk olarak bir otelde çalışmaya başladım. Bunun olumlu etkilerini hissediyorsunuz. Kurumsal bir işletmede çalışmaya başlayınca algıları, sistemi ve hiyerarşiyi görüyorsun. Staj yaparken Working Travel programıyla yurtdışına gittim. Hem mesleğimle ilgili püf noktaları öğreneyim, hem de yurtdışı deneyim olsun istedim. ABD Newyork’ta 4 ay kaldım. 2001 yılında 11 Eylül olaylarında oradaydım. Benim için farklı bir deneyim oldu. Bu deneyim ile yurtdışı ve ülkemizdeki bakış açısını görme fırsatı buldum.

 

TECRÜBELERİNİZİ KENDİ İŞİNİZE DE MUTLAKA YANSITIYORSUNUZDUR.

Çok ilginç gelen bir olayı aktarmak istiyorum. Bir otelde çalışıyorum. Genel Müdür yemekhaneye geldi ve bizimle yemek yedi. Türk toplumunda genelde görebileceğimiz bir olay değil bu. Biz de hiyerarşi önemli. Genel müdür yemeğini genel müdürle yer mantığı var. Orada genel müdürün bizimle yemek yemesi beni onurlandırdı. Benim için örnek oldu. Yukarıdaki insanın işleyişle ilgili her şeyi görme bilme şansı yok. İnsanların içine yayılarak giderseniz, ince ayrıntılarda başarıya ulaşmanın anahtarını kolay bulursunuz. Yukardan yönetilince aşağıya inmek kolay değil. Yönetim kademesinde belli başlı kurallar var. Ama, her şey kitaba göre olmuyor. İşleyiş ve operasyon kısmında işler değişebiliyor. Anında müdahale etmen gerektiği noktada karar merci olman gerekebilir. Bu açılardan bakınca benim için farklı bir deneyim oldu.

 

Otelde çalıştığım döneme dönersek, ülkemizde yadırgadığım bir şey var. İnsanların işleri sürekli erteleniyor. ‘Bugün git yarın gel’ mantığı var. İnsanların işlerini ertelemedim. Bana göre anında ve doğru hizmeti verip, memnuniyeti sağlamalısın. Ben de bunu sağlamak için çalıştım. Normal mesai saatinin bitimi saat 17:00 olmasına rağmen, hiç o saatte çıkamadım. Hafta sonları bile zevkle işe gidiyordum. Çünkü insanların sorunlarını çözmek beni mutlu ediyordu.

 

TÜRK İŞ DÜNYASINI NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

Biz görselliğe dayalı bir ülkeyiz. Ben iş ayrımı yapmadım. Yurtdışında  kimseyi tanımıyorsunuz ve sizi eleştirecek kimse yok. Garsonluk bile yapabiliyorsunuz. ‘Şunun kızı garsonluk yapıyor’’ düşüncesi olmayınca, aldığınız görevi başarılı ve hızlı şekilde yapıyorsunuz.

 

İş hayatında başarı için hedefinizi ve belirlemeniz gerekiyor. Türkiye’de işler kulaktan dolma fikirlerle yürütülüyor. Kolay para kazanma yöntemlerine kaçıyoruz. Popüler olan ne varsa ona yöneliyoruz. Bir bakıyorsunuz balık ekmek satan işletme açılmış. Bir ay sonra heryerde açılmış. Mangal evleri bir yerde açıldı, her yere yayıldı. Doğru pazarlama ve strateji geliştirilmiyor. Herkes birbirinden gördüğünü yapmaya çalışıyor. Ve çoğu insan bu nedenle mağdur oluyor.

 

NEDEN YAKIT SEKTÖRÜNÜ SEÇTİNİZ?

Doğrusunu söylemek gerekir ise akaryakıt sektörüne girmeden önce mazot ile benzin arasındaki farkı dahi bilmiyordum. Kendi eğitimimle ilgili sürecimden dolayı akaryakıt istasyonumuzun olduğunun bile farkında değildim. Akaryakıt sektörü bana itici gelmedi. En önemlisi babamın mesleğiydi. Sonuçta burası da bir işletme. Babamı 54 yaşında kaybettim. 20 yıllık istasyoncuydu. Bir kurumun, kişinin kendisine bağlı olarak kapanıp gitmesini yok olmasını istemedim. Sadece parayla alınabilen bir şeyler değil. Burada değerler var, müşteri kitlen var, bir isim yapmışsın. Bunları bir yana bıraksan yeni bir iş yapmaya çalışsan zaman alacaktı. Hazır olan bir güçtü bu.

 

BİR KADIN OLARAK ZORLANIYOR MUSUNUZ?

Sektörde erkek algısını yenmemin en büyük sebebi turizmden çalışmaktan kaynaklanıyor. Çalıştığım otelde 320 personel vardı. Bunların 15’i kadındı.  Erkeklerin içinde olan bir sektördü. İş hayatında kadın-erkek ayrımı yok. Onların doğasını ve yaşam stilini gördüğümden, kendi kişilik, ailenden aldığı örf-adet ve eğitimle duruşunu netleştiriyorsun. Kadın erkek faktörü önemli değil. Sektörümüzdeki en büyük sorun ise kalifiye eleman. Gerekli eğitimi almışsın, vizyon sahibisin, yapılacakları biliyorsun ama bunu anlatabileceğin akaryakıt elemanını bulamıyorsun.

 

İŞ DÜNYASINI DEĞERLENDİRİR MİSİNİZ?

Ülke sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Bu ülkenin ekonomik durumundan kaynaklanıyor. En önemli eksiklerden biri çek yasasının yeterli olmayışı. İnsanlar etik olmayan yol izliyorlar. Önceden söz bile senetken, günümüzde çek ve senet bile itibar görmüyor. Yasal olarak cezası yok. Kriz var gibi söyleniyor. Bu insanların borca bakış açısına göre değişiyor. Bütçesine göre harcama yapmıyor. İşletmeler kaynaklarını doğru yere yatırmıyor. Sonra da çekini senedini ödeyemiyor. Ticari ahlak açısından herkesle çalışmayı tercih etmiyorum.

 

SİZE GÖRE KADINLAR İŞ DÜNYASINDA YETERİ KADAR YER ALIYOR MU?

Bayan işletmeci sayısı artıyor. Ancak büyük yoğunluk yok. Kendi bölgemde 30 yıldır oturan, iş yapmayan bir kadın, ekmek-kahvaltı satarak para kazanmanın yollarını öğrendi. Artık bir şeylerle uğraşıyor. Gün geçtikçe çizgi genişliyor. Kadınların ekonomiye katkısı artıyor. Yanında birilerini çalıştırıp istihdam sağlıyorlar. Daha cesaretliler. 15 yıl önce “kadının ne işi var akaryakıt sektöründe?” diyen bir amcam vardı. Artık günümüzde böyle bir şey yok. Bütün erkekler kızlarının çalışmasını istiyor. Olması gereken de bu.

 

GELECEKLE İLGİLİ PLANLAMANIZ?

Yaptığım işin en iyisini yapmak istiyorum.  Gelecekte akaryakıt sektörü olmazsa olmazlardan. Master planda büyüme hedefim var. Yeni sektörlere yatırım düşünüyorum. Restoran sektörünü beğeniyorum. Bir butik otelimin olmasını istiyorum.

 

PEKİ GÜNÜNÜZÜ NASIL GEÇİRİYORSUNUZ?

Babadan kalma sabah muhabbetimiz var. Akşamları günün yoğunluğundan bunu yapamıyorsunuz. Acil bir işim yoksa iki saatimi aileme ayırıyorum. Aileme zaman ayırma saatlerim sabah oluyor. Onun dışında yoğun geçiyor. Antalya içindeysem mutlaka istasyona geliyorum. Gelmesem bile, sistemi kurdum. Herkes görevlerini biliyor. Personelim nerede bilgi akışı sağlanacağını biliyor. Dernek faaliyetlerinde yer alıyorum.

 

 

Röportaj: Yalçın KÜÇÜK

 

 Diğer Fotoğraflar

Kaynak / Editör: Hilmi ŞAHİN Okunma 669

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


RöportajlarHaberleri

Tekirova’nın İkinci Lig Sevdası
"SAĞLIK TURİZMİ''
GÜL’DEN RAMAZAN AYI’NDA DEPREMZEDE DULA BÜYÜK İNSAFSIZLIK!
SOSYAL AKTİVİTELERLE HALKIMIZLA KAYNAŞIYORUZ
Yazar Ayhan EYİKAN ile Söyleşi...
KÖYDEN ŞEHİRE DÖNEN BİR MAHALLEYİZ
TARİHİ DOKUNUN KORUNMASINI İSTİYORUZ
ÖZEREN : GÜNDOĞMUŞ HAKETTİĞİ HİZMETİ ALACAK

Diğer Haberler

ÜLKÜCÜLERDEN ÖZÜR DİLEDİ
MURATPAŞA’NIN 19 MAYIS KUTLAMALARINDA
KEmER CHP ADAYI Av. UMUT GÜNEŞ
MHP'de tansiyon düşmüyor
ANTALYA OSB’YE İKİNCİ İTFAİYE BİNASI
ÇİFTÇİLER İSYANDA
DEVLETİN MALI DENİZ MİSALİ Mİ?
Yücel CHP yolunda Mı !
E-Gazete (Gazete Akdeniz)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

Tosun ÜLGE

Tosun_ÜLGE BU İŞLER BÖYLE OLMAZ

09.12.2019 00:58:52

Kemer’de bazı şeylere dur demek için, Kemer&rsq..

Hilmi ŞAHİN

Hilmi_ŞAHİN İLÇE BELEDİYELERİ BAYRAM EDİYOR

01.12.2019 15:49:23

Antalya büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda 3..

Baki AYDIN

Baki_AYDIN KIBRIS EŞEĞİNE, HOCA NASREDDİN BİNERSE!

10.11.2019 23:44:32

Gazeteakdeniz ve duyantalya.com’dan da takip ettiğiniz..

ZEKİ DEMİR

ZEKİ_DEMİR Ağayı Batıran Uşak

17.09.2019 23:59:26

Berberin Kırık Aynası..  Alanya da yaşayan eski bir ga..

M. Fevzi Küçükkahveci

M._Fevzi_Küçükkahveci Suriyelilere Vatan (daşlık) Ve-ri-le-mez ! Kaynak: Suriyelilere Vatan (daşlık) Ve-ri-le-mez ! - M. Fevzi KÜÇÜKKAHVECİ

06.08.2019 22:41:32

Duyunca inanamadık, ya kötü bir şaka ya da akıl tu..

İdris ÖZYOL

İdris_ÖZYOL Fillerin intikamı

22.06.2019 15:53:45

Fillerin, belli mevsimlerde belli yolları kullanarak gö..

Ramazan KAYA

Ramazan_KAYA E TEBLİGAT DÖNEMİ

17.12.2015 01:17:00

Vergi mükelleflerini yeni yılda yenilikler bekliyor. ..

Cengiz GÜLEBAY

Cengiz_GÜLEBAY OLMADI, SİL BAŞTAN

03.11.2015 23:44:42

7 Haziran seçimlerinden sonra geçen beş ayda &..

Vehbi KAYA

Vehbi_KAYA Şehitlerimiz ve Protokolcüler

14.08.2015 14:25:44

Vatan topraklarından acı haber gelmeye devam ediyor.. Ü..

Tansu DURAN

Tansu_DURAN Lütfen İstifa Ediniz!

17.06.2015 23:41:29

Bugüne kadar sosyal medyada bir çok kere istifa ..

Seçil ÖZCAN

Seçil_ÖZCAN “ÇOCUKLAR, CİNSİYET EŞİTLİĞİ VE MAHREMİYET EĞİTİMİ ALMALI”

18.02.2015 01:04:01

Mersin Tarsus’ta Özgecan Aslan’ın vahşice k..

Hasan KILINÇ

Hasan_KILINÇ SEV ABİ KORKMA

17.03.2014 05:46:35

Ben tutkulu severim abi.Sevmekte sınır tanımam.Annemi,Babamı..


DÜZEN “ZULÜMLER KARŞISINDA SUSMAYIN“Saadet Partisi İl Başkanı:"Ses ver, Türkistan, Endülüs olmas..
En Çok Okunanlar
KEMER DADAŞINI KAYBETTİ Kemer'de çevresini hep güldüren Dadaş abimiz bu defa ü.. Okulların pazartesi günü normal eğitim ve öğretime devam edeceği, sadece ta.. ANTALYA SEDİR RESTAURANT Gittikleri yerlerde meşhur Türk mutfağının o muhteşem lezzetlerini de tatma.. GAZETE AKDENİZ SAYI 83               &nbs..
Bugün Bu Hafta Bu Ay


Anket Bulunamadı..

Anketler

Namaz Vakitleri
Şehir
(antalya)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:1107:4613:2116:1618:3920:02

Hava Durumu
Şehir
(antalya)
Bugün
12°°C - 15°°C
Cuma
13°°C - 15°°C
Cumartesi
11°°C - 17°°C
Pazar
10°°C - 18°°C

Günün Sözü


İyiliğe karşı kötülük hayvanlıktır?


(Hacı Bektaşı Veli)


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,23

UA-73076831-1