Bugün - 12 Aralık 2019 PerşembeKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.pngimages/habersistemi_08.png
 
Antalya   15°°C
 
KEMER BELEDİYESİ YAŞLILARA EVDE BAKIM HİZMETİKemer Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ekipleri, Keme..
ATEŞ “YÖRÜK TÜRK’ÜN ÖZÜDÜR”

Yörük Türkmen Beyi Ekrem Ateş,  “YÖRÜK TÜRK’ÜN ÖZÜDÜR” 

Antalya Yörük Türkmen beyi ve aynı zamanda Yörük Türkmen İl beyliği yapmış Ekrem Ateş, “Antalya deyince, Toroslar deyince, ilk olarak yörükler akla gelir.

Röportajlar Haberi - 31 Ocak 2016 Pazar

(18:00)

Yörük Türkmen Beyi Ekrem Ateş,  “YÖRÜK TÜRK’ÜN ÖZÜDÜR” 

Antalya Yörük Türkmen beyi ve aynı zamanda Yörük Türkmen İl beyliği yapmış Ekrem Ateş, “Antalya deyince, Toroslar deyince, ilk olarak yörükler akla gelir. Türklük ve yörüklük ise mertliğin  ifadesidir.  Yörük hızlı yürüyen anlamında olduğu gibi konar göçer bir hayat yaşayıp yazları yaylada kışları ise sahilde yaşayan vatandaşlarımızdır.” dedi. 

Antalya Kepezde 1991 yılında beri ticaretle uğraşan Ekrem Ateş bu hafta Hilal Gazetesine kapılarını açarak Antalya’da bulunan yörük dernekleri, yörüklerin yaşam şartları ve çağımızın hastalığı teknolojinin dejenere ettiği ve yok almaya yüz tutmuş kültürümüzü konuştuk. 

Öncelikle Ekrem Ateş Kimdir ? 

Ekrem Ateş 1972 Antalya doğumludur. Antalya’da ikamet etmekteyim. Evliyim. Bir oğlum var. İki torun sahibiyim. 1991 yılından beri devam eden ve hala Kepez belediyesi karşısında bulunan Birlik Gelinliğin sahibi ve işletmecisiyim. İş kolu olarak gelinlik işi yapıyorum. Bununla birlikte sosyal faaliyetler olarak çeşitli derneklerde üyelik, yörük derneklerinde il beyliğimiz var. Siyasetin çeşitli kademelerinde bulunduk. Şuanda yine birlik gelinlik olarak işimize devam ediyoruz. 

Aynı zamanda Yörük Türkmen beyisiniz ? 

Evet 2013-2015 Antalya yörük Türkmen beyi seçildim. İl beyliği nasip oldu. 

Yörük Türkmen beyi Nasıl olunuyor  ? 

Türkiye genelinde sayıları bir hayli çok yörük dernekleri var. Bunlar yörük dernekleri ve yörük Türkmen dernekleri olarak geçiyor. Bu yörük derneklerinin yıllık olarak şölenleri mevcut. Geçmişten günümüze aktarılan örf ve adetlerimizin yaşandığı bir şölen yaşanıyor. Yoğun katılımlar oluyor. Bu şölenlerde şimdiki, günümüzde valilerin statüsünde olan, geçmişteki il beyi adı altında o dönemdeki sıkıntıları, göç  yapacakları yerlere karar kanaat getiren kişilerin, o obanın, oymağın yörüklerin başındaki kişiye il beyi deniyor. Tabi bunlar zamanla asimile olmuş. şuanda günümüzde il beyi falan yok zaten. Geçmişten günümüze yine kültürü taşımak adına bunları dernekler temsili olarak seçiyorlar. Geçmişi anımsamak ve bizden sonraki nesillere bu geleneği aktarmak adına yapıyoruz. Hoş bir seda bırakmak adına bize de nasip oldu. Güzel bir duygu, İnsanlara güven vermek, onların samimiyetini kazanmak. En güzel tarafı da geçmiş dokuyu günümüze aktarmak bu atmosferi yaşamak güzel bir şey. Baktığımızda her şey doğal, doğal olandan zaten hiçbir zarar gelmez. Günümüze baktığımız zaman yediğimizde  içtiğimizde  giydiğimizde ektiğimiz diktiğimiz her şeyin doğal olanından hiçbir zarar gelmiyor. Yörük kültürü de böyle bir şeydir. Yörük Türkün özüdür. 

Yörük ne demektir ? 

Yörük hızlı yürüyen anlamındadır. Geçmişte biliyorsunuz sadece develer ve atlarla ve eşeklerle bir yerden bir yere  ulaşım sağlanırdı. Yörükler yıllar boyu nerede sulak bir yer var, nerede yeşillik varsa oralara otaklarını kurmuşlardır. Yaz ve kış şartlarına göre göçebe olarak hayatlarını idame ettirmişler. 10 ve 15 gün gibi uzun ve meşakkatli göç yolculuğunun sürdüğü zamanlar  oluyordu. Bir yerden bir yere yürüyerek gidildiği için hızlı yürümekten dolayı da yörük ismi verilmiştir. Hızlı yürüyen ve hızlı yürümek anlamına gelir yörük. Daha sonra bu göç edilen yerlere yerleşmeye başlanmış. Yerleşik hayatı seçenlere günümüz hayatında dairelerde yaşayanlara yörük Türkmen diyoruz. 1071 Malazgirt muhaberesinde sonra Anadolu’nun belirli yerlerini mekan tutmuşlardır. Yörüklere baktığınız zaman yaşam  olarak tamamen doğal,   Türk ve Türkçüdürler. Yörük tamamen Türk örf ve adetlerini yansıtır. Yörük Türkün özüdür sözü de oradan esinlenerek söylenmiştir. Geçmişe baktığımız zaman çok çetin şartlarda dağlarda taşlarda her şeyin tamamen katkısız ve doğal bir şekilde, yoğurdu sütü tereyağı gibi küçük ve büyükbaş hayvanlardan bu şekilde faydalanmışlardır. Aynı zamanda yaşam tarzları da tamamen doğal. Klima yok buzdolabı yok, yaşam alanlarında doğal kıl çadırlar kullanıldığı görülür. 

Antalya dediğiniz zaman akla yörük geliyor. Bunun nedeni nedir ? 

Antalya teke yöresi olarak bir oymaktır çömlektir. Baktığınız zaman Konya Beyşehir yörükleri, Mersin tarafından daha fazladır. Antalya’nın fiziki yapısına baktığımız zaman konar göçer tabir ettiğimiz yörükler daha fazladır. Kışın sahilde yazın yaylalara giderek devam ettirilen kültür hala devam etmektedir. Geçmişe baktığımız zaman sahiller sinek olur bir şey yetişmez diyerek kızlara yayla kesim ve yüksek bölgelerde bulunan araziler ise erkek evlatlara verilirmiş. Antalya sahilde yazın çok sıcak fakat Toroslara teke yöresine doğru tırmandığınız zaman nem ve rutubetin olmadığını görürsünüz. Araçla 15-20 dakikalık bir mesafe gittiğiniz zaman tertemiz doğal yayla havasını teneffüs etme imkanımız oluyor. Antalya bu konuda konum itibari ile çok şanslı bir bölge. Her ne kadar Antalya’da konar göçer yörük kültürü yaşatılmaya çalışsa da teknolojinin bu kadar yaygınlaştığı bir zamanda aslına uygun yörük kültürünü 3-4 günlük şölenler şeklinde yörük dernekleri olarak yaşatmaya çalışıyoruz. Geçmişteki büyüklerimiz 15 gün yolculuk yaparak Isparta ananas yaylasına deve yoluyla yürüyerek atlarla ve eşeklerle giderken biz şuanda 2-3 saat gibi bir zamanda araçlarla ulaşabiliyoruz.

 

Günümüz gençliğini nasıl değerlendiriyorsunuz ? 

Günlerce severek zevkle yürüyen ecdadımızın yanında günümüz gençliğinin 100 metre mesafeyi yürümekten aciz durumda olduğunu görmekteyiz. Kısa mesafe yolları bile araçla giden, önündeki televizyon kumandasını almakta üşenen teknolojisinin sağlamış olduğu kolaylıkları tembellik haline dönüştürmüş bir gençliğimiz var. Bizler teknolojiye karşı değiliz hatta imkanların yaygınlaşması taraftarıyız. Telefonu icat edenler kitap okurken bizim gençlerimiz 2’şer telefon kullanıyor. Günümüz ihtiyaçlarını kullanmak için güzel bir şey abartısı ise zarar. Evlerimize misafirlerimiz geldiği zaman oturup konuşup dertleşmenin yerini televizyon dizileri, herkesin elindeki cep telefonları almış başını gidiyor. Avrupa’ya baktığınız televizyon dizileri kendi aile yapılarını gelenek göreneklerini inançlarını empoze ederken bizlerde ise siyasi olarak girmek istemiyorum şuncu buncu tabiri ile anılıyoruz. Bizler şuncu buncu olarak anılmak yerine özümüzü imanımızı yaşamak istiyoruz. Zaten biz inançlarımıza kenetlendiğimiz örf adetlerimize bağlı kalıp yaşattığımız zaman  doğal olarak yörüklük Türklük birbirine bağlantılı olarak gelir. İnsanlara baktığımız zaman basit olanları almışız, ailelerde kopmalar başlamış, mahalle ve toplumlara baktığınız zaman dağılmalar meydana gelmiş. Avrupa’nın bizlere yapmış olduğu en büyük kötülük ise televizyonlar sayesinde empoze ettikleri sayesinde ailelerde kopmalar başlamıştır. Sistematik olarak aileyi parçala ki toplumu parçalaması kolay olsun mantığı günümüzün en büyük hastalığı olmuş durumda. 

Doğal yaşam ve gıda olayı sürdürülüyor mu ? 

Geçmişe baktığınız zaman 1940’larda Avrupa tarafından Toroslara dağlara süt tozu dağıtılmıştır. Dağda süt tozunun ne işi var. Dağlarda insanlarımız doğal alanlardan doğal gıdalardan faydalanıyor. Keçisinden  koyunundan elde ettiği süt, yoğurt, ayran tereyağından faydalanmak varken Avrupa birliğinin dağlarda süt tozu dağıtması manidar geliyor. İnsanlar doğal yiyeceklerden kendi azıklığını çıkarıyor. Doğal yaşamın adı yörük kültürüdür. Geçmişe baktığınız zaman dahiliye, hariciye ve diş doktoru varken günümüzde hastalıklar o kadar arttı ki hastaneler vatandaşlarımızın hastalıklarına neredeyse cevap veremez duruma geldi. Tereyağı dediğimiz olayı yörükler iyi bilir, bulamaç dediğimiz hamur içerisine katıp karıştırarak yediğimiz günlerde insanlarımızda ne tansiyon ne kalp ne mide gibi hiçbir rahatsızlık yaşanmıyordu. Şimdiki nesle bakıyoruz tereyağının 20 metre uzağından kolesterolü ve tansiyonu çıkar oldu. Neden  ? çünkü doğal besin kaynaklarımızdan uzaklaşıyoruz. Yediğimiz et ve hayvansal ürünlere her türlü katkı maddelerinin katılması hastalıkların artmasına neden olmaktadır. Bu yüzden baktığınız zaman eski yaşam alanlarımızı günümüze aktarın oradaki doğallıklar tekrar geriye getirilsin sorunlar çözülmüş olur. Yörükler meşhur kıl çadırlar altında yaşamış bu çadırlar yağmurdan, kardan, soğuktan etkilenmez, içerisine su almaz, bu çadırlar içerisinde kalabalık yörük aileleri yaşamış tamamen doğal beslenme alışkanlıkları olduğu için bünye direnci yüksek olduğu için hastalıklar kolay olmadığı görülüyor. Şimdi baktığımız zaman en ufak şeylerden gücenen ve çocuklarımızın bile baba bana su versene dediği yozlaşmış bir kültürün yaygınlaştığını görüyoruz. Bizim toplumumuzun artık sil baştan silkelenip kendine gelme zamanıdır.

 

2016 yılı yörük etkinlikleri ne zaman olacak ? 

Malumunuz her yıl ramazan 10 gün önce olduğu için bu senede etkinlikler Nisan Mayıs ayı gibi başlar. Biz dernekteki arkadaşlarımızla konuşuyoruz. Dernek sayımız fazla bu sayının çok olması bizler açısından çok iyi. Hep birlikte olalım birlikten kuvvet doğar misali kültürümüzü hep birlikte yayalım. Günde bir veya iki şenliği hafta sonlarına sıkıştırmak zor oluyor. Diğer bölgelerinde yörük şenlikleri oluyor. Biz busene beylik olarak şenlik düşünmüyoruz. Farklı bir dernek düşüncemiz var. Bu diğer derneklerle aramızda bir şey olduğu anlamına gelmesin. Biz bunu yaptık yeni bir arkadaşımız gelip aynı heyecanı yaşasın istiyoruz. Yörük Türkmen beyi olmanın ağır sorumlulukları var bunları bilmek gerekiyor. Biz bunları aştık. Birkaç dernek daha olsun, federasyon olsun, konfederasyon olsun istiyoruz. Biz bunları yapalım ama bunları yaparken de sadece tabelada kalmasın uygulamada kalsın istiyoruz. Bizim Türklüğün olmazsa olmazı bir tarhana çorbamız var. Bunları hiç kimse bilmez. Yaşlılarımız evin bir köşesinde oturuyor. Bizim yaşlılarımıza bir sorun bakalım ne yer ne içer hangi müziği dinler. Bizim örf ve adetlerimize baktığınızda bütün şiirlerimizde türkülerimizde mutlaka halk vardır. Bir anlam vardır içerisinde yaşanmış bir öykü vardır. Şimdi bakıyorsunuz iki kişi çıkmış aşktan meşkten siyasetten bir diziymiş gibi şarkıymış yok efendim türküymüş gibi bize yansıtmaya kalkıyorlar. Buda yukarda söylediğim gibi dış mihrakların Türk toplumuna yörük kültürüne bir şekilde bir yozlaşma katalım bozulmalara neden olsun mantığı var. Tek sebebi bu olduğunu düşünüyorum. 

Antalya deyince, Toroslar deyince, yörük deyince ne akla geliyor ? 

Türklük ve yörüklüğün özü mertliktir. Ticaret yapanlar bilir şimdi adı çek senet olarak değişti ama geçenlerde Anadolu da bir aşiret reisi ile karşılaştık. Eski gelenek olan akitleşme sözleşme olayının hala yaşandığı ifade edildi. Yüce kitabımızda da geçen bu kendi aranızda akitleşin sözleşin olayını doğu ve güneydoğu da bazı yerlerde hala geleneğini sürdürüyor. Bu da mevcut yapılan borç karşılığı şu ayda şu mevsimde borcuma karşılık şu kadar koyun keçi yada buğday vereceğim diye sözleşince olay bitiyor. Geçmiş insanların sözle verdikleri olaya bakın şimdi ise verilen paraların sahte mi gerçek mi olduğuna bakıyoruz. Yörüklük dediğimiz zaman Türk toplumu dediğimiz zaman dört tarafıyla bakmak lazım. Şimdi geçmişe bakarsanız dikiz aynasına bakarsanız bir şey olmaz diye ama, dikiz aynası olmazsa geçmiş olmazsa öyle bir toslarsınız ki bir daha o dikiz aynasını kullanma şansınız olmaz. 

 

Röportaj: Hilmi ŞAHİNDiğer Fotoğraflar

Kaynak / Editör: Hilmi ŞAHİN Okunma 844

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


RöportajlarHaberleri

YELİZ GÜL EGE DEĞERLENDİRDİ
EYİLER : MUHTARLAR DERNEĞİNİN KURUCUSU VE İLK BAŞKANIYIM
ERDAL ÖNER “İŞ BİLENİN KILIÇ KUŞANANIN”
GÜNEŞ : KEMER’DE HALK UNUTULMUŞ
MUAZZEZ KAVAL “MEMUR MAHALLESİYİZ“
MAHALLEMİZDE KİLİSEMİZ VAR CAMİ YOK
TEK ÇATI ALTINDA BİRLEŞELİM…
Doğru zaman, doğru yatırım

Diğer Haberler

HAYTA YÖRÜKLERİ 100 BİN’E ULAŞTI
GENÇ ÜLKÜCÜLER SÜRECE TALİP
Siteler Mahallesi’ne 4 milyon lira yatırım
DERİN : PARTİDE HANÜZ ADAY ADAYLIĞI BAŞLAMADI
Ali Gürbüz: Altın Kemer'i Emanet Olarak Verdim
FİYATLAR ARTTI
Başkan Böcek’e pazar esnafından büyük ilgi
ALANYASPOR 2-1 GALİP
E-Gazete (Gazete Akdeniz)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

Tosun ÜLGE

Tosun_ÜLGE BU İŞLER BÖYLE OLMAZ

09.12.2019 00:58:52

Kemer’de bazı şeylere dur demek için, Kemer&rsq..

Hilmi ŞAHİN

Hilmi_ŞAHİN İLÇE BELEDİYELERİ BAYRAM EDİYOR

01.12.2019 15:49:23

Antalya büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda 3..

Baki AYDIN

Baki_AYDIN KIBRIS EŞEĞİNE, HOCA NASREDDİN BİNERSE!

10.11.2019 23:44:32

Gazeteakdeniz ve duyantalya.com’dan da takip ettiğiniz..

ZEKİ DEMİR

ZEKİ_DEMİR Ağayı Batıran Uşak

17.09.2019 23:59:26

Berberin Kırık Aynası..  Alanya da yaşayan eski bir ga..

M. Fevzi Küçükkahveci

M._Fevzi_Küçükkahveci Suriyelilere Vatan (daşlık) Ve-ri-le-mez ! Kaynak: Suriyelilere Vatan (daşlık) Ve-ri-le-mez ! - M. Fevzi KÜÇÜKKAHVECİ

06.08.2019 22:41:32

Duyunca inanamadık, ya kötü bir şaka ya da akıl tu..

İdris ÖZYOL

İdris_ÖZYOL Fillerin intikamı

22.06.2019 15:53:45

Fillerin, belli mevsimlerde belli yolları kullanarak gö..

Ramazan KAYA

Ramazan_KAYA E TEBLİGAT DÖNEMİ

17.12.2015 01:17:00

Vergi mükelleflerini yeni yılda yenilikler bekliyor. ..

Cengiz GÜLEBAY

Cengiz_GÜLEBAY OLMADI, SİL BAŞTAN

03.11.2015 23:44:42

7 Haziran seçimlerinden sonra geçen beş ayda &..

Vehbi KAYA

Vehbi_KAYA Şehitlerimiz ve Protokolcüler

14.08.2015 14:25:44

Vatan topraklarından acı haber gelmeye devam ediyor.. Ü..

Tansu DURAN

Tansu_DURAN Lütfen İstifa Ediniz!

17.06.2015 23:41:29

Bugüne kadar sosyal medyada bir çok kere istifa ..

Seçil ÖZCAN

Seçil_ÖZCAN “ÇOCUKLAR, CİNSİYET EŞİTLİĞİ VE MAHREMİYET EĞİTİMİ ALMALI”

18.02.2015 01:04:01

Mersin Tarsus’ta Özgecan Aslan’ın vahşice k..

Hasan KILINÇ

Hasan_KILINÇ SEV ABİ KORKMA

17.03.2014 05:46:35

Ben tutkulu severim abi.Sevmekte sınır tanımam.Annemi,Babamı..


DÜZEN “ZULÜMLER KARŞISINDA SUSMAYIN“Saadet Partisi İl Başkanı:"Ses ver, Türkistan, Endülüs olmas..
En Çok Okunanlar
KEMER DADAŞINI KAYBETTİ Kemer'de çevresini hep güldüren Dadaş abimiz bu defa ü.. Okulların pazartesi günü normal eğitim ve öğretime devam edeceği, sadece ta.. ANTALYA SEDİR RESTAURANT Gittikleri yerlerde meşhur Türk mutfağının o muhteşem lezzetlerini de tatma.. GAZETE AKDENİZ SAYI 83               &nbs..
Bugün Bu Hafta Bu Ay


Anket Bulunamadı..

Anketler

Namaz Vakitleri
Şehir
(antalya)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:1107:4613:2116:1618:3920:02

Hava Durumu
Şehir
(antalya)
Bugün
12°°C - 15°°C
Cuma
13°°C - 15°°C
Cumartesi
11°°C - 17°°C
Pazar
10°°C - 18°°C

Günün Sözü


Resulullah (sav) rüşvet alana da verene de lanet etti.Rüşvet alan da veren de cehennemdedir.


(Hz. Muhammed)


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,25

UA-73076831-1