Bugün - 24 Ekim 2019 PerşembeKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.pngimages/habersistemi_08.png
 
Antalya   29°°C
 
ANTALYA VALİSİNDEN İYİ PARTİ'YE VETOİYİ Parti Antalya İl Başkanı Yavuz Temizer, Antalya Valisi Münir Karal..
HDP'DEN ANADOLU AJANSINA TEPKİ
Anadolu Ajansı sivil darbe yayıncılığına son vermelidir
 
Anadolu Ajansı Ankara Bürosu'nun dün akşam saatlerinde yayınladığı "Teröriste AB himayesi" başlıklı haber, AKP ve Saray kurmayların politik patolojisini yansıtmasının ötesinde tarafsız haberciliği gerektiren basın etiği ilkelerine de uygun değildir.
Siyaset Haberi - 02 Eylül 2015 Çarşamba

(11:41)
Anadolu Ajansı sivil darbe yayıncılığına son vermelidir
 
Anadolu Ajansı Ankara Bürosu'nun dün akşam saatlerinde yayınladığı "Teröriste AB himayesi" başlıklı haber, AKP ve Saray kurmayların politik patolojisini yansıtmasının ötesinde tarafsız haberciliği gerektiren basın etiği ilkelerine de uygun değildir. Eş Genel Başkanlarımıza yönelik saygısız bir üslup kullanan ve insan zekasına hakaret niteliğindeki bu haberin derhal yayından kaldırılmasını talep ediyor, böylesi bir dil kullanan bir haber yayınladıkları için sorumluları kınıyoruz.  
 
Bilindiği üzere Demokratik Çözüm ve Barış Süreci, bir "tek parti iktidarı ve Başkanlık" sevdası uğruna tıkanmış, tekrardan yoğun çatışma ve can kayıplarının yaşandığı günlere girmiştik. Partimizin tüm kurumları, çözüm sürecinin tekrar başlaması ve tüm siyasi sorunların siyasetle çözülmesini sağlamak amacıyla var güçleriyle çalışmakta, bunu öncelikli görevleri bilmektedirler.
 
Eş Genel Başkanımız Sayın Selahattin Demirtaş da heyetlerimizle birlikte gerçekleştirdiği diplomatik görüşmelerle, tıkanan Çözüm Süreci'nin önünü açmak, savaşı ve ölümleri sonlandırmak ve siyaseti sorunların çözümünde tekrar belirleyici düzlem, "müzakere"yi de temel siyasi araç olarak ön plana çıkarmak için çaba sarfetmektedir. 
 
Konumu gereği tarafsız olması gereken Anadolu Ajansı, ilgili haberinde haber metni içinde "terör örgütü PKK ile arasına mesafe koymaktan kaçınan HDP yöneticileri" gibi bir ifadeye yer verebilmiş, AKP propagandistlerinin doktrinlerini objektif bilgiymişcesine kamuoyuna sunmuştur. Haberde görüşüne başvurulan iki uzmanın da ilgi alanlarının "barış" ya da "çözüm" süreçleri değil de "terör" olması Hükümetin Kürt meselesine bakışını yansıtmaktadır. Söz konusu uzmanlardan Emekli İstihbaratçılıktan Algı Yöneticiliğine terfi etmiş geçmişi karanlık ve şaibeli şahsın şu sözleri de "uzman görüşü" olarak aktarılmıştır: "Bölücü terör örgütüyle bağı olan HDP'nin Eş Genel Başkanları..."  
 
İktidarını gayrımeşru bir çatışma ve kutuplaştırma politikasına sığınarak korumaya çalışan, bu uğurda Çözüm Süreci'ni ve onunla birlikte parlamenter demokratik rejimin işleyişini de tıkayan Saray-AKP çevrelerinin elinde bir propaganda aracına dönüşmüş bir kamu kurumu olan Anadolu Ajansı, yaptığı bu haberle, siyaset kurumunun kendisini kriminalize eden ve devlet aygıtına nüfuz etmiş otoriter zihniyeti de açığa vuran, Sarayın sivil darbesi dışında hiçbir şeye hizmet etmeyen bir yayına imza atmıştır.
 
Anadolu Ajansı sivil darbe yayıncılığına son vermelidir. Kurumun yöneticileri, faaliyetlerinin tüm yurttaşların ödediği vergilerle finanse edildiğini, savcılık ya da yargıçlık için değil gazetecilik için orada olduklarını ve ajans sayfalarının mahkeme yeri olmadığı gerçeğiyle bir an önce yüzleşmelidirler. Bu yayın çizgisinden sorumlu AKP üst akılları bilmelidir ki tıpkı Cumhurbaşkanı ve Başbakan gibi, uluslararası diplomatik görüşmeler yapmak, varlığıyla bir türlü barışamadıkları 6 milyon seçmenin oylarıyla seçilmiş HDP temsilcilerinin de en meşru hakkıdır.  
 
Yine söz konusu haberde, halkıyla kavgalı bütün müflis muktedirlerin alamet-i farikası olan "Türkiye'ye düşman dış güçler" söyleminin kullanıldığı görülüyor. Haberi kaleme alan zihniyetin, ABD, Almanya, Avusturya, Yunanistan, Belçika, Hollanda ve İsveç devletlerini ve AB'yi "Türkiye'yi hedefine koyan ülkeler" olarak niteleyecek derecede uluslararası siyasi gerçeklikten kopmuş olduğu ve kirli bir psikolojik harp lügatında debelendiği görülmektedir.
 
Muhteşem bir düşüşün banal bir sahnesi olarak karşımıza çıkan bu haber ve bir parçası olduğu kampanya, IŞİD ve benzeri tecavüz ve katliam ordularına karşı hoşgörüsü ve Suriye politikalarının doğurduğu sonuçlar dünya kamuoyuna mal olmuş AKP'nin, elinde kalan Bakanlıklar aracılığıyla yürütebildiği umarsız bir PR faaliyetidir. Ulusal ve uluslararası basına yönelik sansür ve baskı politikalarıyla desteklenen toplumu sindirme amaçlı bu gayrımeşru propagandanın, öncelikle temel insanlık değerlerine aykırı olduğu ve insani potansiyelleri küçük gördüğü için, ama nihayetinde kararlılıkla yürüttüğümüz demokrasi ve barış siyaseti sonucu boşa düşmesi kaçınılmazdır. 
 
Halklarımızı, iradelerini zehirlemeye kasteden bu dile rağmen Türkiye ve Ortadoğu'nun bir barış coğrafyası olacağına dair umutlarını kaybetmemeye, sorumluları Eş Genel Başkanlarımız, milletvekillerimiz ve yöneticilerimize yönelik bu saygısız ve kabul edilemez tutumlarını terk etmeye çağırıyoruz.
 
 
Halkların Demokratik Partisi
Basın ve Yayından Sorumlu
Eş Genel Başkan Yardımcısı

Saruhan Oluç

 

1 Eylül 2015

Kaynak / Editör: Hilmi ŞAHİN Okunma 859

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


SiyasetHaberleri

ŞEKER: Ticari İmara Karşı 10 yıl Mücadele Ettim
MUHİTTİN BÖCEK'TEN GEÇMİŞ DÖNEM AÇIKLAMASI
Sapan’dan AKP’ye yatırım suçlaması
CHP’DEN COŞKULU KUTLAMA
GÖYNÜK'TE MECLİS TOPLANDI
7 VEKİLDEN KILIÇDAROĞLU’NA TAM DESTEK
KEMER’E KÖPRÜLÜ KAVŞAK MÜJDESİ
Oktay’dan Ruhi Beşiktaş’a Çağrı

Diğer Haberler

Enerji verimliliğine destek
ALANYASPOR PLAF OF AŞKINA OYNAYACAK
EMO Uyardı vatandaşı kandırıyorlar
G.OSMANPAŞA 0-0 ALANYA
MİLLİ TAKIM 2-1 GALİP GELDİ
KEMER BELEDİYESİ DEVLETE MEYDAN OKUYOR
YAPIMCI SERDAR BARDAKÇI “BU FİLM ÇOK KONUŞULACAK”
Kalpar Alanyaspor’da
E-Gazete (Gazete Akdeniz)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

Hilmi ŞAHİN

Hilmi_ŞAHİN GÖKÇEN ENÇ'İN KEMER DERİN YAPILANMASI

19.10.2019 10:33:55

Sevgili dostlar yıllardır sürekli yazar çizeriz...

ZEKİ DEMİR

ZEKİ_DEMİR Ağayı Batıran Uşak

17.09.2019 23:59:26

Berberin Kırık Aynası..  Alanya da yaşayan eski bir ga..

M. Fevzi Küçükkahveci

M._Fevzi_Küçükkahveci Suriyelilere Vatan (daşlık) Ve-ri-le-mez ! Kaynak: Suriyelilere Vatan (daşlık) Ve-ri-le-mez ! - M. Fevzi KÜÇÜKKAHVECİ

06.08.2019 22:41:32

Duyunca inanamadık, ya kötü bir şaka ya da akıl tu..

İdris ÖZYOL

İdris_ÖZYOL Fillerin intikamı

22.06.2019 15:53:45

Fillerin, belli mevsimlerde belli yolları kullanarak gö..

Ramazan KAYA

Ramazan_KAYA E TEBLİGAT DÖNEMİ

17.12.2015 01:17:00

Vergi mükelleflerini yeni yılda yenilikler bekliyor. ..

Cengiz GÜLEBAY

Cengiz_GÜLEBAY OLMADI, SİL BAŞTAN

03.11.2015 23:44:42

7 Haziran seçimlerinden sonra geçen beş ayda &..

Vehbi KAYA

Vehbi_KAYA Şehitlerimiz ve Protokolcüler

14.08.2015 14:25:44

Vatan topraklarından acı haber gelmeye devam ediyor.. Ü..

Tansu DURAN

Tansu_DURAN Lütfen İstifa Ediniz!

17.06.2015 23:41:29

Bugüne kadar sosyal medyada bir çok kere istifa ..

Seçil ÖZCAN

Seçil_ÖZCAN “ÇOCUKLAR, CİNSİYET EŞİTLİĞİ VE MAHREMİYET EĞİTİMİ ALMALI”

18.02.2015 01:04:01

Mersin Tarsus’ta Özgecan Aslan’ın vahşice k..

Hasan KILINÇ

Hasan_KILINÇ SEV ABİ KORKMA

17.03.2014 05:46:35

Ben tutkulu severim abi.Sevmekte sınır tanımam.Annemi,Babamı..


İYİ PARTİ'DE HASAN SUBAŞI ÇATLAĞI MI VAR ? İYİ Parti Muratpaşa İlçe teşkilatı'nın Kapalıyol üye kayıt et..
En Çok Okunanlar
ALANYA BELEDİYESİ'NDEN SAĞLIK TARAMASI Bu yıl tarama en uzak mahalleden başladı.  Alanya Belediyesi Sosyal Y.. Okulların pazartesi günü normal eğitim ve öğretime devam edeceği, sadece ta.. ANTALYA SEDİR RESTAURANT Gittikleri yerlerde meşhur Türk mutfağının o muhteşem lezzetlerini de tatma.. GAZETE AKDENİZ SAYI 83               &nbs..
Bugün Bu Hafta Bu Ay


Anket Bulunamadı..

Anketler

Namaz Vakitleri
Şehir
(antalya)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:1107:4613:2116:1618:3920:02

Hava Durumu
Şehir
(antalya)
Bugün
20°°C - 29°°C
Cuma
18°°C - 27°°C
Cumartesi
19°°C - 29°°C
Pazar
19°°C - 27°°C

Günün Sözü


Ya Ali, benden sonra yola gidenler, senin gösterdiğin yoldan giderlerse selamete ererler.


(Hz. Muhammed)


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,27

UA-73076831-1