Bugün - 17 Ağustos 2019 CumartesiKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.pngimages/habersistemi_08.png
 
Antalya   33°°C
 
EMNİYETTEN “KEMER'İN SES GETİRSİN“ Kemerin Ses Getirsin İsimli Ödüllü Trafik Güvenliği Yar..
“BOŞANMALAR, EKONOMİK ŞİDDETTEN KAYNAKLANIYOR”

Boşanan çiftlerin sayısı bir önceki yıla göre ‰4,5 artarak 130 bin 913’e yükselmesi sonrası Avukat Tamer Kulaçoğlu bu artışın temelinde fiziki şiddet değil; ekonomik nedenler yattığına dikkat çekti.

Röportajlar Haberi - 14 Ağustos 2015 Cuma

(23:56)

Boşanan çiftlerin sayısı bir önceki yıla göre ‰4,5 artarak 130 bin 913’e yükselmesi sonrası Avukat Tamer Kulaçoğlu bu artışın temelinde fiziki şiddet değil; ekonomik nedenler yattığına dikkat çekti.

Ülkemizde geçtiğimiz yıl evlenmelerde önemli bir değişim gözlenmezken boşanmalarda ‰4,5’lük artış yaşanması sonrası; Kulaçoğlu Hukuk Bürosu’nun kurucusu ve aynı zamanda avukat olan Tamer Kulaçoğlu sanılanın aksine boşanmaların temelinde fiziki şiddetin değil ekonomik nedenlerin en büyük etken olduğunu belirtti.

Aşk, sevgi, saygı, hoşgörü söylemleri ile başlayan evlilik birliliğinin yasal olarak sona ermesinin boşanma ile mümkün olacağını belirten Kulaçoğlu Hukuk Bürosu’nun kurucusu Avukat Tamer Kulaçoğlu; boşanma sebeplerinin Türk Medeni Kanunu’nda 6 başlıkta düzenlendiğini,  bunlardan en sık kullanılanı ise,  ‘Şiddetli Geçimsizlik’ olarak bilinen evlilik birliğinin temelinden sarsılması olduğunu belirtti. “Hukuksal çözüm için doğru karar vermek önemlidir” mottosuyla 22 yıldır müvekkillerinin ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda hizmet ürettiklerini belirten Avukat Kulaçoğlu, özellikle son yıllarda giderek artan boşanma oranları ve nedenlerini irdelediğinde boşanmaların asıl kaynağının sanılanın aksine fiziki şiddet değil ekonomik şiddet, geçimsizlik kaynaklı olduğuna dikkat çekti.

‘Ekonomik Şiddet’ En Temel Boşanma Sebebi…

Kulaçoğlu yaptığı değerlendirmede bunun nedenini şu sözlerle açıkladı: Ülkemiz nüfusun önemli bir kısmının yoksulluk sınırı civarında yaşadığı göz önüne alındığında ‘ekonomik şiddetin’  bir boşanma nedeni olarak kabulü son derece önem arz ediyor. Bu tabir Yargıdayın 21.07.2008 tarihli bir kararı ile Türk hukuk sisteminde yer almaya başladı.”

Ekonomik şiddet tabirinin zorunlu ihtiyaçların, koşullar elverdiği halde karşılanamaması olarak tarif eden Avukat Kulaçoğlu,  “Eşler birlikte yaşamak, birbirine sadık kalmak ve yardımcı olmak zorundadır. Zira eşlerin sadakat yükümlülüğü ekonomik sadakati de içermelidir. Bu yüzden ekonomik şiddet içeren davranışlar eşlerin sadakat yükümüne aykırı davranış olmakla aynı zamanda bir boşanma sebebi oluşturur” dedi.

En Çok Boşanma Antalya, İzmir ve Muğla’da Oldu…

Boşanmaya giden süreçte ilk bir iki yılın çok önemli olduğuna vurgu yapan Kulaçoğlu, istatistiklere göre boşanmaların ‰39,6’sının evliliğin ilk beş yılı içinde gerçekleştiğini belirtiyor. 2014 yılında en yüksek boşanma oranının görüldüğü illerin sıralamasını Antalya, İzmir, Muğla olarak paylaşan Kulaçoğlu, sadece genel bir geçim sıkıntısının yanında erkeklerin de kadınlara yönelik ekonomik şiddet uygulayarak boşanmaya neden olduklarının altını çiziyor. Konu hakkında Kulaçoğlu,Kadının çalışmasına izin vermeyip veya maddi imkanı daha geniş olduğu halde, kadına çok kısıtlı para vererek ondan evin geçiminde mucizeler beklemek, gerçekleştiremeyince de bunu başarısızlık olarak adlandırmak ülkemizdeki erkeklerde çok sık rastlanan bir durum. Hatta,  çalışan kadının kazandığı paranın tümünü elinden alan erkekler çoğunlukta. Ayrıca, evin ve kadının gelirini yalnızca kendisi için harcayan (özellikle kumar oynayanlar), evle ilgili tüm maddi bilgileri eşinden saklayan, mal ve mülklerin sadece kendi üzerinde olmasını sağlayan, eşlerini çocuklarıyla sık sık evde terk eden ve evin giderleriyle hiçbir sorumluluk almayan erkekler de böylece ekonomik şiddet uygulamış oluyorlar.”  

Boşanırken Hukuksal Haklarınızı Bilin!

Ekonomik şiddettin yanı sıra evlilik kurumunun sona ermesinde; fiziksel, cinsel, sözel, duygusal gibi pek çok başlıkta şiddetin ana neden olduğunu belirten Kulaçoğlu Hukuk Bürosu’nun kurucusu Avukat Tamer Kulaçoğlu, evliliğin şiddete açık bir kapı olduğunu sadece alt eğitim düzeyinde değil toplumun tüm kesimlerinde her başlıktaki şiddet nedenlerinden biri sonrası kurumun boşanmayla sonuçlanabildiğini belirtti. Kulaçoğlu boşanma arifesindeki çiftlere de şu sözlerle uyarıda bulundu:  “Evlilik birliğinin yürütemeyen çiftlerin boşanması kadar doğal bir şey olamaz. Toplumda boşanmayı kötü bir algı olarak göstermek de çok yanlış. Elbette kurulan bir ailenin bozulması istenmez ama yürümeyen bir evliliğin ne topluma ne de sosyal çevreye bir faydası yoktur. Önemli olan tarafların birbirlerinin özlük haklarına zarar vermeden evlilik akdinin fesih edilmesi gerekliliği. Bu yüzden hukukun ve bizlerin varlığı çok önemli. Taraflar boşanırken mutlaka ama mutlaka doğru bir hukuksal çözüm için bir uzman avukata danışsınlar.”


Kaynak / Editör: Hilmi ŞAHİN Okunma 1272

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


RöportajlarHaberleri

BAYAR,'KEMER 1 NUMARA!'
ANTALYA AKUT DAĞCILIK EĞİTİMİ VERİYOR
SOKAKTAN İŞ ADAMLIĞINA UZANAN HAYAT
“INTOURIST HOTEL GRUBU TÜRKİYE’DE BÜYÜYECEK”
BİR ÇOK ŞEHİRDEN ÇOK NÜFUSUMUZ VAR
YIKICI “ERKEN MÜDAHALE İLE KAYIPLARI ÖNLEDİK“
“AĞRINIZ VARSA ÇÖZÜMÜ DE VAR”
MUHASEBECİ OLMAK DOKTOR OLMAKTAN ZOR

Diğer Haberler

Analig’de Judo Takımımız Finalde
Kansere karşı her gün 1 avuç nar
1. IMMUNO-ONKOLOJI KONGRESİ YAPILIYOR
TEKİROVASPOR 1-0 GALİP
‘Şarkılarda Kadın’ Seyircisi ile buluştu
KEPEZ'DEN YENİ BİR HAMLE
BU TANITIMA ŞAPKA ÇIKARILIR
''OYALANMAYA VAKTİM YOK!''
E-Gazete (Gazete Akdeniz)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

M. Fevzi Küçükkahveci

M._Fevzi_Küçükkahveci Suriyelilere Vatan (daşlık) Ve-ri-le-mez ! Kaynak: Suriyelilere Vatan (daşlık) Ve-ri-le-mez ! - M. Fevzi KÜÇÜKKAHVECİ

06.08.2019 22:41:32

Duyunca inanamadık, ya kötü bir şaka ya da akıl tu..

Hilmi ŞAHİN

Hilmi_ŞAHİN KENDİNE GEL EY HALKIM !

05.08.2019 19:26:18

Turkiye'de son yıllarda bazı gerçekler gün gibi ..

İdris ÖZYOL

İdris_ÖZYOL Fillerin intikamı

22.06.2019 15:53:45

Fillerin, belli mevsimlerde belli yolları kullanarak gö..

Ramazan KAYA

Ramazan_KAYA E TEBLİGAT DÖNEMİ

17.12.2015 01:17:00

Vergi mükelleflerini yeni yılda yenilikler bekliyor. ..

Cengiz GÜLEBAY

Cengiz_GÜLEBAY OLMADI, SİL BAŞTAN

03.11.2015 23:44:42

7 Haziran seçimlerinden sonra geçen beş ayda &..

Vehbi KAYA

Vehbi_KAYA Şehitlerimiz ve Protokolcüler

14.08.2015 14:25:44

Vatan topraklarından acı haber gelmeye devam ediyor.. Ü..

Tansu DURAN

Tansu_DURAN Lütfen İstifa Ediniz!

17.06.2015 23:41:29

Bugüne kadar sosyal medyada bir çok kere istifa ..

Seçil ÖZCAN

Seçil_ÖZCAN “ÇOCUKLAR, CİNSİYET EŞİTLİĞİ VE MAHREMİYET EĞİTİMİ ALMALI”

18.02.2015 01:04:01

Mersin Tarsus’ta Özgecan Aslan’ın vahşice k..

Hasan KILINÇ

Hasan_KILINÇ SEV ABİ KORKMA

17.03.2014 05:46:35

Ben tutkulu severim abi.Sevmekte sınır tanımam.Annemi,Babamı..


MHP’li Başkan’dan Yeniçağ Gazetesine TepkiYeniçağ Gazetesinin 15.08.2019 tarihli “MHP'de 'Başbuğ'un' yer..
En Çok Okunanlar
KALEİÇİ OLD TOWN FESTİVALİ’NDE DEKLARASYON YAYIMLANACAK UNESCO Rusya Federasyonu Komisyonu'nca, Rusya'nın en eski kentlerinden Ryaz.. Okulların pazartesi günü normal eğitim ve öğretime devam edeceği, sadece ta.. ANTALYA SEDİR RESTAURANT Gittikleri yerlerde meşhur Türk mutfağının o muhteşem lezzetlerini de tatma.. GAZETE AKDENİZ SAYI 83               &nbs..
Bugün Bu Hafta Bu Ay


Anket Bulunamadı..

Anketler

Namaz Vakitleri
Şehir
(antalya)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:1107:4613:2116:1618:3920:02

Hava Durumu
Şehir
(antalya)
Bugün
25°°C - 33°°C
Pazar
26°°C - 36°°C
Pazartesi
26°°C - 35°°C
Salı
24°°C - 35°°C

Günün Sözü


Çizik bir elmas, çizik olmayan bir çakıl taşından daha iyidir.


(KONFİÇYÜS)


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,19

UA-73076831-1