Bugün - 11 Aralık 2019 ÇarşambaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.pngimages/habersistemi_08.png
 
Antalya   15°°C
 
KAN ÜRÜNLERİNDE YAŞANAN ŞAİBELERİ MECLİSE TAŞIDIİYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çı..
''Venüs heykelciği'' tanıtıldı

Kültür-Sanat Haberi - 11 Eylül 2014 Perşembe

(14:42)

10- 18 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek 51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin, aslına sadık kalınarak yeniden tasarlanan ‘Venüs heykelciği’ ödülü kamuoyuna tanıtıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Gelenekten Geleceğe, Yerelden Evrensele” sloganıyla gerçekleştirilecekleri, festivalin uluslararası arenaya çıkma vizyonunu güçlü bir şekilde ortaya koyacaklarını söyledi.

 

"Gelenekten Geleceğe" söylemiyle yola çıkan, bu yıl yerelden evrensele yenilikler ve ilklerle hayata geçecek olan 51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Festival Başkanı Menderes Türel’in başkanlığında 10-18 Ekim 2014 tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Festival hazırlıkları ve gelişmelerle ilgili olarak kamuoyunu bilgilendirmek üzere Su Otel’de bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Festivalin Jüri Başkanı Yılmaz Erdoğan, Festival Direktörü Elif Dağdeviren ve Antalya Film Forum Direktörü Zeynep Özbatur Atakan katıldı. Antalya basınının yoğun ilgi gösterdiği toplantıda 51 yaşındaki ilk ödülün Urart tarafından modellenerek yeniden yapılması ile hayata geçen ulusal yarışmaların ödülü ‘Venüs heykelciği’ ile aslına sadık kalınarak yeniden tasarlanan ve geleceği temsil eden uluslararası ‘Venüs heykelciği’ ödülünün sunumları da yapıldı.

GELENEKTEN GELECEĞE

Toplantının açılış konuşmasını yapan Başkan Menderes Türel, kısa süre içerisinde, Altın Portakalı uluslararası alanda yeniden diriltmek amacıyla yapılan çalışmalar da dahil olmak üzere festival organizasyonunda ciddi bir mesafe alındığını kaydetti. Türel, 51. yılında Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Türk sinemasının doğumunun 100. yılını onurlandırırken “Gelenekten Geleceğe” ve “Yerelden Evrensele” uzanmayı amaçlayarak yola çıktığını söyledi. Türel, “Çünkü Altın Portakal yarım asrı artık aşan tarihiyle ve gelecek vizyonuyla “Gelenekten Geleceğe” sloganını hak ediyor. Diğer taraftan Altın Portakal’ın önceki yıllarda olduğu gibi yerel ölçekli bir festival olarak bırakılmasını da kabul edemeyiz. Türkiye Cannes, Venedik gibi festivallerle yarışacak sinema birikimine sahiptir ve Antalya da bu iddiayı taşıyacaktır” dedi.
YILMAZ ERDOĞAN VE NURİ BİLGE CEYLAN’A ÖVGÜ

Türel şunları söyledi: “Ben 2004 yılında da Altın Portakal’ı, Avrasya vurgusuyla uluslararası arenaya çıkarma çabasını göstermiştim ve başarılı da olmuştuk. Şimdi bu vizyonu daha güçlü bir şekilde ortaya koyacağız. Antalya sinema yanı sıra, müzik, edebiyat, resim, hat gibi diğer sanat dallarında da çok daha ileri gidecektir. Çünkü biz Antalya’nın “marka-kent” gücünden ve öneminden söz ederken, sadece bugünün yılda 13 milyon yabancı turist ağırlayan Akdeniz’in turizm başkentinden söz etmiyoruz.

Antalya’yı söz konusu ettiğimizde, tarihi, Avrupa kentlerinin tarihinden çok daha gerilere uzanan ve bu kentlerin karanlık çağları boyunca kültür üretmeye devam eden medeniyetlerin mirasçısı bir coğrafyadan bahsettiğimizi bilmenizi isterim.

Gerçekten bu toprakların mirası yalnızca sinemada değil, müzikte, edebiyatta, resimde, sanatın her alanında kendisini göstermiştir ve göstermeye devam etmektedir. Son zamanlarda şiir gibi bir filmle şiirin filmi yapıldı; Yılmaz Erdoğan-Kelebeğin Rüyası. Roman gibi bir filmle edebiyat, resim ve tiyatro birleştirildi; Nuri Bilge-Kış Uykusu.

Anadolu mirası adeta Türk sinemasında yeniden filiz vermeye başladı.

Elbette bu filizlerde 100 yıllık tarihin de, Türk sinemasına gönlünü, hayatını vermiş ustaların da payı büyüktür.”

ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR
Türel, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin, bu anlayışla, onur ödülleriyle, Ulusal ve Uluslararası Uzun Metraj Yarışma, Ulusal Belgesel ve Ulusal Kısa Metraj bölümleriyle, Türk sinemasının geleneğini ve geleceğini kucaklayacağını belirtti. Başkan Türel, festival ekibine ve jüri başkanlığını kabul ettiği için Yılmaz Erdoğan’a teşekkür etti.

ALTIN PORTAKALI EVRENSELE TAŞIMALIYIZ

Festival Direktörü Elif Dağdeviren, gelenekten geleceği sloganıyla yola çıktıkları festivalde 2.5 ayda güçlü bir ekip kurarak güçlü bir çalışma ortaya koyduklarını söyledi. Altın Portakal’ın kendi geleneklerini yaşatan bir festival olduğunu anlatan Dağdeviren, “50 yıldır marka değerinden hiçbir şey kaybetmeyen, Antalyalıların sahiplendiği bir film festivali Altın Portakal. Artık Altın Portakal’ı yerelden evrensele taşımamız lazım” dedi.

12 AY GÜNDEMDE KALAN FESTİVAL

Altın Portakal’ın 12 ay gündemde kalması gerektiğinin altını çizen Dağdeviren şunları ifade etti: “Festivalin dijital altyapısın elden geçirdik. Çünkü, 50 yıllık bir festivalin ödülleri, filmlerinin halk tarafından ulaşılabilir olması gerekir. Festival arşivi dijital olarak görülebilmeli. Bu çalışmayı bir yılda tamamlamayı hedefliyoruz. Ayrıca bir blog çalışması başlattık. Herkesin festivalle ilgisi bir anısı olacağı gerçeğinden yola çıktık. İnsanların festivalle ilgili sıcak anıları gelmeye başladı. Bu anılar belki ileride Altın Portakal yayınlarından kitap olarak çıkabilir.”

TEKRAR ‘A’ KLASMANA ÇIKACAK

Elif Dağdeviren, festivalin uluslararası saygınlığının ve festivalde gösterilen filmlerin dünya ile buluşmasının çok önemli olduğunu belirtti. Dağdeviren, bu amaçla Altın Portakal’ın tekrar A klasman dünya festivalleri arasında yer alması için çalışma yürüttüklerini kaydetti.

ULUSLARARASI FİLMLERE BÜYÜK İLGİ

Uluslararası Uzun Metraj Yarışması için uluslar arası alanda yarışma özelliği olan güçlü ve saygın filmlerle temas  kurduklarını anlatan Dağdeviren “Dünya festivallerinde ödül alan filmlerin peşinde koştuk. Her biri ayrı ayrı ödül almış filmler.  Programı yaparken uluslararası yarışma filmlerini de açıkladık.  Büyük ilgi çekti. Bunun yanı sıra uluslararası programda Cannes’te Türkiye’yi temsil etmiş filmlerden bir seçki yaptık. Bu bölümde 6 film olacak ve Yol ile başlayıp Kış Uykusu ile bitecek. Bir dünya ülkesi gözüyle bölümünde ise İspanyol sinemasını konuk edeceğiz. İspanyol sinemasından ünlü isimler ve filmler festivalde olacak” şeklinde konuştu.

57 FİLM, 246 KISA FİLM, 71 BELGESEL BAŞVURDU

Elif Dağdeviren, 51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne başvuruların tamamlandığını belirterek, “Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’na 57 film başvuru yaptı.  Ayrıca 246 kısa film, 71 belgesel başvurdu. Ön jüri tek tek izleyerek özel bir seçki oluşturacak. Ulusal film yarışmasında 10-15 filmlik bir seçki olacak” dedi.

GENÇLİK SİNEMA MERKEZİ

Ulusal yarışmada kısa film ve belgesellere büyük önem verdiklerini kaydeden Dağdeviren şöyle konuştu: “Kısa filmleri başımızın üzerinde tutuyoruz.  Çünkü kısa film uzun metraja giden ilk adım. Genç yeteneklerin ortaya çıktığı bir yer. Akdeniz Üniversitesi ile iletişime geçtik. Üniversite içinde bir gençlik sinema merkezi kuracağız.

Bu projeye İstanbul Üniversitesi de katkı koyacak.”

ANTALYA FİLM FORUM

Toplantıda Festival Komitesi üyesi Zeynep Özbatur Atakan da, direktörlüğünü üstlendiği bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek Antalya Film Forum hakkında bilgi verdi. Atakan, 14-17 Ekim 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Film Forum’un yurt içinden ve yurt dışından sektör profesyonellerinin buluşacağı önemli bir proje olduğunu kaydetti.  Zeynep Özbatur Atakan şu bilgileri verdi: “Proje ve kurgu aşamasındaki filmleri fark etmek ve destek olmak amacıyla yapılacak Antalya Film Forum’da ustalık sınıfları ve atölye çalışmaları olacak. Sunum aşamasında  ve yapım aşamasında olan projeler için yarışmalar düzenlenecek. Sunum aşamasında dereceye giren film 30 bin lira ile yapım aşamasında dereceye giren film 100 bin lira ile desteklenecek.  Forum kapsamında proje aşamasındaki uzun metraj projelerin yer alacağı Pitching (Sunum) Platformu’na başvurular devam ediyor. Kurmaca, yaratıcı belgesel ve yaratıcı animasyon projelerin yapımcılarının başvurabileceği platforma son başvuru tarihi 15 Eylül.”

ANTALYA DOĞU’NUN CANNES’İ OLABİLİR

Altın Portakal Jüri Başkanı Yılmaz Erdoğan, 51 yıllık bir festivalin uluslararası arenaya çoktan taşınmış olması gerektiğini söyledi. Türkiye’de son 1 yılda 130 sinema filminin çekildiğine dikkat çeken Erdoğan, “Bu çok onur verici. Bunlardan 57’si Altın Portakal’a başvurmuş. Sinemacılar artık Türkiye’nin her noktasında film çekiyor. Ancak bir film platosu yok. Dizi sektörü çok büyüdü. Uluslar arası denilince ben artık Batı’yı algılamıyorum. Artık Doğu da bizim için çok önemli. Filmlerimiz büyük ilgi çekiyor. Antalya bu coğrafyanın Cannes’i olabilir. ” diye konuştu.

1964 YILINDAKİ ÖDÜL GERİ GELDİ

Festival Direktörü Elif Dağdeviren, toplantı sonunda aslına sadık kalınarak yeniden tasarlanan ‘Venüs heykelciği’ ödülü kamuoyuna tanıttı. Dağdeviren ilk Altın Portakal Film Festivali’nde verilen, Halit Refiğ’in Gurbet Kuşları filmiyle aldığı ödülü bulduklarını belirterek şunları söyledi: “1964 yılındaki ödülü getirdik. Urart firması zarar vermeden modelleme yaptı. Altın Portakal Venüs’ünü tekrar orijinaline döndürdü.  1964 yılında Halit Refiğ’e verilen ilk ödülden yola çıkarak, geleneği temsilen aslına uygun bir şekilde bronzdan yapılan ödülün boyu 33 santimetre, kaidesi siyah Toros mermerden yapılan heykelciğin elinde ise festivalin simgesi olan altın kaplama “Altın Portakal” yer alıyor. “Uluslararası” kimliği yeniden güçlendirilen Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin, Uluslararası Uzun Metrajlı Film Yarışması’nda verilecek ödül ise, klasik heykelin modern yorumlaması olarak düşünülerek kübik yüzeylerden oluşuyor. Siyah Toros mermer kaidesi üzerinde 33 cm yüksekliğindeki bronz heykelciğin elinde de yine festivalin simgesi altın kaplamadan oluşan “Altın Portakal” bulunuyor.”


Kaynak / Editör: Hilmi ŞAHİN Okunma 987

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


Kültür-SanatHaberleri

En Özel Festival başladı
CHP AŞURE DAĞITTI
İLÇE MİLLİ EĞİTİMDEN ÖĞRENCİLERE SINAV DESTEĞİ
MURATPAŞA’DA HACİVAT-KARAGÖZ COŞKUSU
AMBER TAŞINDAN KIZILKULE RESMİ
İŞYERİNDE TESBİH KOLLEKSİYONU
EĞİTİMDE YER DEĞİŞİKLİĞİ SANCISI
5 BİN KİŞİYE AŞURE İKRAMI

Diğer Haberler

DOĞAN “YAZICIOĞLU, MEMLEKET İÇİN BEDEL ÖDEDİ”
Konaklı Güzelbağ Yolu'nda Tehlikeye Davetiye
ÖZGENÇ, SÖZÜNDE DURDU
PEÇEN: SOSYAL ETKİNLİKLERE ÖNEM VERİYORUZ
Eşen Çayından Kaledıran Çayına Kadar 1 Milyonluk Bir Gücüz
İŞTE İHANETİN İTİRAFI
“Moody’s’ten şikâyet etmeye hakkı olamaz”
HİZMET BANASI TEMELİ ATILDI
E-Gazete (Gazete Akdeniz)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

Tosun ÜLGE

Tosun_ÜLGE BU İŞLER BÖYLE OLMAZ

09.12.2019 00:58:52

Kemer’de bazı şeylere dur demek için, Kemer&rsq..

Hilmi ŞAHİN

Hilmi_ŞAHİN İLÇE BELEDİYELERİ BAYRAM EDİYOR

01.12.2019 15:49:23

Antalya büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda 3..

Baki AYDIN

Baki_AYDIN KIBRIS EŞEĞİNE, HOCA NASREDDİN BİNERSE!

10.11.2019 23:44:32

Gazeteakdeniz ve duyantalya.com’dan da takip ettiğiniz..

ZEKİ DEMİR

ZEKİ_DEMİR Ağayı Batıran Uşak

17.09.2019 23:59:26

Berberin Kırık Aynası..  Alanya da yaşayan eski bir ga..

M. Fevzi Küçükkahveci

M._Fevzi_Küçükkahveci Suriyelilere Vatan (daşlık) Ve-ri-le-mez ! Kaynak: Suriyelilere Vatan (daşlık) Ve-ri-le-mez ! - M. Fevzi KÜÇÜKKAHVECİ

06.08.2019 22:41:32

Duyunca inanamadık, ya kötü bir şaka ya da akıl tu..

İdris ÖZYOL

İdris_ÖZYOL Fillerin intikamı

22.06.2019 15:53:45

Fillerin, belli mevsimlerde belli yolları kullanarak gö..

Ramazan KAYA

Ramazan_KAYA E TEBLİGAT DÖNEMİ

17.12.2015 01:17:00

Vergi mükelleflerini yeni yılda yenilikler bekliyor. ..

Cengiz GÜLEBAY

Cengiz_GÜLEBAY OLMADI, SİL BAŞTAN

03.11.2015 23:44:42

7 Haziran seçimlerinden sonra geçen beş ayda &..

Vehbi KAYA

Vehbi_KAYA Şehitlerimiz ve Protokolcüler

14.08.2015 14:25:44

Vatan topraklarından acı haber gelmeye devam ediyor.. Ü..

Tansu DURAN

Tansu_DURAN Lütfen İstifa Ediniz!

17.06.2015 23:41:29

Bugüne kadar sosyal medyada bir çok kere istifa ..

Seçil ÖZCAN

Seçil_ÖZCAN “ÇOCUKLAR, CİNSİYET EŞİTLİĞİ VE MAHREMİYET EĞİTİMİ ALMALI”

18.02.2015 01:04:01

Mersin Tarsus’ta Özgecan Aslan’ın vahşice k..

Hasan KILINÇ

Hasan_KILINÇ SEV ABİ KORKMA

17.03.2014 05:46:35

Ben tutkulu severim abi.Sevmekte sınır tanımam.Annemi,Babamı..


KEMER BELEDİYESİ YAŞLILARA EVDE BAKIM HİZMETİKemer Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ekipleri, Keme..
En Çok Okunanlar
KEMER TİYATROSUNA KAVUŞTU “Bağımlılıkla mücadele” kapsamında “Pembe Aslında Si.. Okulların pazartesi günü normal eğitim ve öğretime devam edeceği, sadece ta.. ANTALYA SEDİR RESTAURANT Gittikleri yerlerde meşhur Türk mutfağının o muhteşem lezzetlerini de tatma.. GAZETE AKDENİZ SAYI 83               &nbs..
Bugün Bu Hafta Bu Ay


Anket Bulunamadı..

Anketler

Namaz Vakitleri
Şehir
(antalya)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:1107:4613:2116:1618:3920:02

Hava Durumu
Şehir
(antalya)
Bugün
12°°C - 15°°C
Perşembe
13°°C - 16°°C
Cuma
10°°C - 17°°C
Cumartesi
12°°C - 18°°C

Günün Sözü


İlim okumaktan garaz, kendi özünü bilmektir?


(Yunus Emre)


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,36

UA-73076831-1