Bugün - 16 Ekim 2019 ÇarşambaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.pngimages/habersistemi_08.png
 
Antalya   28°°C
 
BU FİRMALARDAN SAKIN YEMEYİN İÇMEYİN!Tarım ve Orman Bakanlığı önceki gün, insan sağlığını tehlikeye d&..
ÖNCÜ GÖZÜYLE-''EĞİTİM ŞART''
 Birlikte Alanya’yı geziyoruz, çalışmaları ve eğitimleri hakkında kendilerinden bilgiler alıyoruz.
Turizm Haberi - 24 Şubat 2011 Perşembe

(09:19)
 Birlikte Alanya’yı geziyoruz, çalışmaları ve eğitimleri hakkında kendilerinden bilgiler alıyoruz. Öncelikle bizleri çok sıcak karşılayan OTED Alanya’ya buradan teşekkürlerimi sunmak istiyorum.
OTED Alanya,  1992 yılında İstanbul’da kurulmuş. Yurt içinde şubeleri var bunlardan biride 1995 yılında kurulan Antalya şubesi. Alanya Housekeeper’larının da desteğiyle OTED Antalya şubesi turizm adına son derece güzel çalışmalara imza atmış. Uzun süre Alanya OTED şubesinin  açılabilmesi için alt yapı çalışmaları yapılmış ve bununla birlikte sektör temsilcilerine iletişim ve vücut dili, bütçe ve cost,kimyasal ve hijyen, ürün güvenliği ve işçi sağlığı,oda hijyeninde bio teknolojik uygulamalar,çamaşırhane ve tekstil üzerine oldukça önemli eğitim seminerleri düzenlenmiş.
OTED Alanya Şubesinin 97 asil, 295 de genç üyesi bulunuyor. Alanya’da hayli aktif şekilde çalışmalarını yürüten,  3. Dönem derneğin Başkanlığını yürüten ve dernek faaliyetleri hakkında bizleri bilgilendiren Başkan Hakan Yeni, düzenledikleri eğitim çalışmalarıyla turizmdeki kaliteyi arttırmayı hedeflediklerini iletiyor bizlere…  OTED Yönetim Kurulu Üyeleri Sema Yürütür ve Neriman Sarı ile birlikte Alanya’daki OTED Ofisinde buluştuğumuz  Başkan Yeni “Sektörde faaliyet gösteren meslektaşlarımıza yönelik eğitim seminerlerimize aralıksız devam ediyoruz. Turizmin kalitesinin eğitimle arttırlacağına inanıyoruz” diyor bizlere… 
 

Başkan Halit Yeni, 1969 yılında Alanya’nın Şıhlar Köyü’nde doğmuş. Can ve Canan isminde iki çocuk babası. Turizme 1984 yılında Alanya Alaaddin Otel’de başlamış. İlk departman yöneticiliğimi şimdiki Cleopatra oteller gurubunda bulunan Golden Beach, o zamandaki adı ile Alan Gün Otel’de yapmış. Daha sonra TRT’nin Türkiye genelinde açtı Türk Sanat Müziği imtihanlarına katılmış. Ardından konservatuar eğitimi ve radyo sunuculuğu, devamında yaklaşık 5 yıl süre ile Türk Müziği korosunda korist olarak görev yapmış. 2000 yılında bu yana Club Hotel Köşdere’de Execuitve Housekeeper olarak görev yapıyor.

Alanya OTED Başkanı Yeni’ye Hausekeeping ve hausekeeper ne anlama geliyor ? diye soruyoruz. Ve Başkan hemen başlatıyor bize anlatmaya..”Hausekeeping Türkçesi kat hizmetleridir.  Yani katlar, genel alanlar ve çamaşırhaneyi kapsayan bölümlerin tamamına hausekeeping denir. Bu bölümlerin yönetiminden ve hijyeninden sorumlu kişiye kat hizmetleri müdürü yani “hausekeeper” denir.”
Dernek çalışmalarından ve Derneğin şu anda ki yapısından bizlere bahsediyor Başkan Yeni.. Eğitimin bu sektörde olmazsa, olmazı olduğunu belirtirken bakın neler söylüyor…”OTED, Hausekeeping çalışanları, yani Housekeeper kat şefleri, çamaşırhane şefleri, genel alan şeflerinin bağlı olduğu bir dernektir. Derneğin kuruluş amacı şüphesiz başta eğitim olmak üzere hausekeeping mesleğini geliştirmek, tanımak, sevdirmek, yüceltmek, sahip çıkmak, çalışanlar arasında dayanışma, kaynaşma, yardımlaşma ve dolayısıyla ülkemiz turizmine katkıda bulunmaktadır.Derneğimiz 1992 yılında İstanbul’da kuruldu.Şubelerimiz var bunlardan biride 1995 yılında kurulan Antalya şubemizdir.Alanya Housekeeper’larının da desteğiyle OTED Antalya şubemiz turizm adına son  derece güzel çalışmalara imza atmıştır.Uzun süre Alanya OTED şubesinin  açılabilmesi için alt yapı çalışmaları yaptık ve bununla birlikte meslektaşlarımıza , iletişim ve vücut dili, bütçe ve cost,kimyasal ve hijyen, ürün güvenliği ve işçi sağlığı,oda hijyeninde bio teknolojik uygulamalar,çamaşırhane ve tekstil üzerine bizi doğrudan ilgilendiren konularda çok önemli eğitim seminerleri düzenledik”
 

OTED in Housekeeping çalışanlarına ve Alanya turizmine de büyük katkıları var. Sektörde faaliyet gösteren sektör temsilcilerine yönelik eğitim seminerlerine aralıksız devam ediyor. “ Sektörde faaliyet gösteren meslektaşlarımıza yönelik eğitim seminerlerimize aralıksız devam ediyoruz. Eğitim seminerlerimizi daha önceden belirlediğimiz şekilde sürdürüyoruz. Departman çalışanlarına değişen ve gelişen yenlikleri aktararak,housekeeping mesleğine eleman yetiştirmek amacıyla faaliyet gösteren kuruluşların yanında yer alarak ve destekleyerek, sektörde personel teminine destek vererek,iş veren ve çalışanlar arasındaki bağı güçlendirerek,sıcak ilişkilerle tesisler arası koordinasyonu sağlayarak, daha kaliteli ,daha bilinçli hizmetler vererek, Alanya‘mıza ve ülkemiz turizmine inşallah katkıda bulunacağız.

Housekeepingde ve turizmde Alanya’yı 10 yıl öncesi ile kıyaslıyor bizlere Başkan Yeni. Dünya standartlarına doğru hızla yol aldıklarını ifade ediyor.  “Fevkalade, gerçekten dünya standartlarına doğru hızla yol almaktayız. Günümüzün gelişen ve değişen dünyasının hızına yetişmek ne mümkün. Her şey o kadar hızlı değişiyor ki bazen ben de şaşırıyorum. Her yer dev tesislerle doldu, teknoloji dünyası aldı başını gidiyor. Housekeepingde kullanılan bir çok terim 10 yıl öncesinde de vardı ama sıradan bir sistemle farklı isimlerde işlevini sürdürüyordu. Şimdi ise durum çok farklı .O kadar hızlı gelişiyor ki dünya standartlarına doğru yol almak bir yana ,dünya turizminde bazı ülkeleri bile geride bıraktık. En büyük eksikliğimizin eğitim olduğu kanısındayım. Mesleğimiz adına şu andaki durum mutluluk verici, ilerisi için kesinlikle gelecek vaat eden bir meslek. Unutmayalım ki 10-15 yıl öncesine kadar ben çok iyi hatırlıyorum, bayanlarda otellerde çalışması ayıplanıyordu. Katlarda çalışanların neredeyse tamamı baylardan oluşuyordu. Hatta bununla ilgili bir anımı aktarayım sizlere. Bir hanım kardeşimiz iş için müracaatta bulunmuştu. Kabul edildi ve 1 gün çalışabildi. Hanım kardeşimizin eşi otele gelerek, oteli dava edeceğini söyledi. ”Beni rezil ettin ne işin var senin otelde” diyerek eşini kolundan sürükleyerek götürmüştü. Bu durum şimdi ise tam tersine döndü. Zaman zaman karşılaşıyoruz, Hanımların, Beylerin housekeepingte yer almasını yadırgayan konuşmasına şahit oluyoruz. Hâlbuki hiçbir şekilde hiçbir meslek dalı cinsiyete endeksli olamaz olmamalı. Bu tür sıfatlandırmalardan şiddetle kaçınmalıyız. Biraz önceki bahsettiğim hızlı değişimi anlamamız açısından verdim bu örneği. Eğitim, değişimin gölgesinde kalmamalı. Bu noktada yine o bildik sahne devreye giriyor. Eğitim illaki eğitim”
 

Alanya da düzenlenen eğitim programlarına katılımları değerlendirmesini OTED Başkanımdan.. O da bize yaptığı değerlendirmede bakın neler söylüyor. “ Benim bu konuda hiç de iyimser olduğum söylenemez. Bir yerlerde ters giden bir şeyler var. Bu terslik nereden kaynaklanıyor bende tam olarak anlamış değilim. Belki de anladıklarıma inanmak istemiyorum.İnsanlarımız eğitime karşı ya çok duyarsız yada bilgilendirme yani iletişim eksikliğimiz hat safhada .Tabi bu konuda tüm sorumluluğu sadece çalışanlara yüklersek haksızlık etmiş oluruz. Eğitime olan rağbetin düşük olmasında işletmelerin hiç mi payı yok? Bana göre çok fazla payı var. Zaten okuma alışkanlığı düşük olan bir toplumuz. Hiç emek sarf etmeden çaba göstermeden ,kısa yoldan köşe dönmeyi pek severiz.İşletmeler bu eğitim programlarını düzenleyen kurum ve kuruluşlarla dayanışma içerisinde olursa çalışanlarını eğitim programlarına katılmaya teşvik ederse, önünü açarak maddi manevi  yardımcı olursa bu durumdan eninde sonunda yine işletmeler karlı çıkacaktır.Eğitimli elemanla eğitimsiz elemanının  işletmelerde ne gibi zararı ne gibi yararı olduğunu tartışmaya hiç gerek yok.Özellikle son yıllarda ALTSO ( Alanya Ticaret ve Sanayi Odası ) başta olmak üzere kurum ve kuruluşların son derece kaliteli ve faydalı eğitim programları düzenlediklerini görmekteyiz.Dolayısıyla çalışanlar başta olmak üzere memleketimizin turizminin geleceği adına , daha kaliteli,daha seviyeli daha güzel bir hizmet verebilmek için değişen ve gelişen dünyamızda yeniliklerin gerisinde kalmamak için eğitimden kaçan değil katılan bir toplum olmak zorundayız.Unutmamak gerekir ki değişmeyen tek şey değişimdir”

OTED Alanya şubesinin ilk başkanı olarak, son olarak Öncü Gözüyle hedefleriniz ve ilkelerinden bahsediyor bizlere..” Derneğimizin bölge turizmine ve bu alanda faaliyet gösteren herkese çok yardımcı  çok faydalı olacağına inanıyorum. Ayrıca OTED Alanya şubesinin açılmasında ve bugünlere gelmesinde bizlere destek veren OTED İstanbul başta olmak üzere bu oluşum da beraber hareket ettiğimiz çok değerli yönetim kurulundaki arkadaşlarım dahil emeği geçen herkese bir kez daha canı gönülden teşekkür, ediyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Tabii ki hiç şüphesiz OTED  gibi ülkemizde çok yararlı çalışmalar yapmış bir derneğin şubesinin yönetim kurulu başkanlığını yapmak son derece onur verici. Aynı zamanda ağır bir sorumluluğun altına girdiğimin farkındayım. Ayrıca bu işi gönüllü olarak, el ele verip birlik ve beraberliğimizi koruyarak, OTED tüzüğüne harfiyen uyarak, başta eğitim olmak üzere çok güzel çalışmalar ortaya koyacağımıza tüm kalbimle inanıyorum. Housekeeping mesleğinin adını daha güzel yerlere, daha ileriye götürebilmek için tüm gücümüzle çalışmak, bu meslek adına çalışan ve mesleğe katkı sağlayan herkesin yanında yer almak,housekeeping mesleğine eleman yetiştirmek amacıyla faaliyet gösteren kuruluşlara destek vermek ,mesleğimizle ilgili yeni girişimlere öncülük etmek,tesisler arası koordinasyonu sağlayarak turizme katkıda bulunmak , turizmdeki yenilikleri bir an önce kavramak ve bu yeniliklerin hayata geçirilmesini sağlamak,işveren ve çalışanlar arasındaki bağı güçlendirmek,kamu kurum ve kuruluşlarının düzenlediği  her türlü sosyal faaliyetlerin içersinde yer almak ve destek vermek,Cumhuriyet evlatları olarak devletimize ve toplumumuza karşı olan sorumluluklarımız bulunmaktadır.Bu sorumluluklarımızı , davranış ve sözlerimizle göstermek ,Atatürk ilke ve  inkılapları çerçevesinde hareket etmek ,gerektiğinde zamanımızı ve olanaklarımızı hiç çekinmeden  devletimizin ve milletimizin yararına kullanabilmek amacındayız. Vatanımızın, milletimizin, mesleğimizin onurunu kırıcı, küçük düşürücü herhangi bir etkinlikle veya bu tür davranışlar sergileyen kişilerin yanında kesinlikle yer almayacağız. Asla yıkmak için değil kesinlikle yapıcı olmak için uğraşacağımızdan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. OTED Alanya  yönetim kurulu adına sizler vasıtasıyla herkese saygılarımı sunuyorum”

Kaynak / Editör: İHA - Okunma 7084

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


TurizmHaberleri

Rafting'e Yerli Turist İlgisi
DÜNYA ALANYA’YI TANIYOR
ÇOCUKLAR YÜZME ÖĞRENİYOR
Ücretsiz doğa yürüyüşüne yoğun ilgi
Gazipaşa'ya uçuş teşviği
Ekonominin Gündeminde Yine Turizm Var
MHP'li Aksoy ''Antalya 5 Ayda 1 Milyon Turist Kaybetti''
PATARA'DA 5 TL. SIKINTISI

Diğer Haberler

Kumluca 14. Tarım Festivalini Kutladı
Miniklere aşure dersi
ALANYASPOR 4-2 GALİP
LİTVANYA’NIN SİLUTE KENTİ İLE KARDEŞLİK İMZASI ATILDI
Kemerli Yol Derdinde Başkan Yaş Pasta Derdinde
Kemer'de GATAB Kapandı, ASAT Kemer'e Geldi
TÜRKİYE'NİN GURURU OLDU
65 YAŞ ÜCRETSİZ SEYAHAT UYGULAMASINA BAŞLADI
E-Gazete (Gazete Akdeniz)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

Hilmi ŞAHİN

Hilmi_ŞAHİN SiYASET DEĞiL DALLAS OLMUŞ

06.10.2019 23:21:05

Siyaset Turkiye'de olduğu gibi Antalya'da da deyim yerindeys..

ZEKİ DEMİR

ZEKİ_DEMİR Ağayı Batıran Uşak

17.09.2019 23:59:26

Berberin Kırık Aynası..  Alanya da yaşayan eski bir ga..

M. Fevzi Küçükkahveci

M._Fevzi_Küçükkahveci Suriyelilere Vatan (daşlık) Ve-ri-le-mez ! Kaynak: Suriyelilere Vatan (daşlık) Ve-ri-le-mez ! - M. Fevzi KÜÇÜKKAHVECİ

06.08.2019 22:41:32

Duyunca inanamadık, ya kötü bir şaka ya da akıl tu..

İdris ÖZYOL

İdris_ÖZYOL Fillerin intikamı

22.06.2019 15:53:45

Fillerin, belli mevsimlerde belli yolları kullanarak gö..

Ramazan KAYA

Ramazan_KAYA E TEBLİGAT DÖNEMİ

17.12.2015 01:17:00

Vergi mükelleflerini yeni yılda yenilikler bekliyor. ..

Cengiz GÜLEBAY

Cengiz_GÜLEBAY OLMADI, SİL BAŞTAN

03.11.2015 23:44:42

7 Haziran seçimlerinden sonra geçen beş ayda &..

Vehbi KAYA

Vehbi_KAYA Şehitlerimiz ve Protokolcüler

14.08.2015 14:25:44

Vatan topraklarından acı haber gelmeye devam ediyor.. Ü..

Tansu DURAN

Tansu_DURAN Lütfen İstifa Ediniz!

17.06.2015 23:41:29

Bugüne kadar sosyal medyada bir çok kere istifa ..

Seçil ÖZCAN

Seçil_ÖZCAN “ÇOCUKLAR, CİNSİYET EŞİTLİĞİ VE MAHREMİYET EĞİTİMİ ALMALI”

18.02.2015 01:04:01

Mersin Tarsus’ta Özgecan Aslan’ın vahşice k..

Hasan KILINÇ

Hasan_KILINÇ SEV ABİ KORKMA

17.03.2014 05:46:35

Ben tutkulu severim abi.Sevmekte sınır tanımam.Annemi,Babamı..


KARALAMA KAMPANYASI TUTMADI Orman işletme şefine siyasi mobbing tepkiye neden oldu. Alanya Orman..
En Çok Okunanlar
Kemerspor Rahat Nefes Aldı 2-1 TFF 3. Lig 2. Grupta mücadele eden Kemer Temsilcisi Kemer Spor 2003 ke.. Okulların pazartesi günü normal eğitim ve öğretime devam edeceği, sadece ta.. ANTALYA SEDİR RESTAURANT Gittikleri yerlerde meşhur Türk mutfağının o muhteşem lezzetlerini de tatma.. GAZETE AKDENİZ SAYI 83               &nbs..
Bugün Bu Hafta Bu Ay


Anket Bulunamadı..

Anketler

Namaz Vakitleri
Şehir
(antalya)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:1107:4613:2116:1618:3920:02

Hava Durumu
Şehir
(antalya)
Bugün
22°°C - 28°°C
Perşembe
21°°C - 29°°C
Cuma
20°°C - 28°°C
Cumartesi
20°°C - 28°°C

Günün Sözü


En büyük ibadet topluma hizmet etmetir?


(Hacı Bektaşı Veli)


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,16

UA-73076831-1