Bugün - 22 Eylül 2019 PazarKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.pngimages/habersistemi_08.png
 
Antalya   30°°C
 
ÇÖP İHALESİ ADRESE TESLİM Mİ?Kepez Belediyesi'nin geçtiğimiz ay yaptığı Katı Atık Toplama,sü..
ZEKİ DEMİR
MANAZAN GÜZELİ VE ALTIN'IN ÜZERİNDE YAŞAMAK - 04 Eylül 2019 Çarşamba

Ne zaman Anadolu'ya özellikle Toroslar'ın arkasına bir gezi düzenlense içim kıpır kıpır eder. Yalçın kayaların, sonra da Akdeniz'e bakan yüzündeki sıra sıra makiler, çam ağaçları, yükseldikçe mis kokularıyla saran katran, ardıç, ladin ağaçlarından mıdır; vadileri yara yara akıp giden turkuaz rengi ırmaklarından, yamaçlara saçılmış, kimi çalı çırpıdan, kimi tuğla biriketten, taş yığınıyla  yapılmış ; ufak elma,armut, kayısı, üzüm dolu meyve sebze bahçelerinin süslediği yayla evlerinden midir; yoksa Toroslar'ın zirvelerinde gezinip duran akça pakça, bazende güneşe çarpıp kızıla gönden , kimi vakit, özellikle güzün, kışın kararıp duran kara bulularından , virajları döndükça , eşini, çocuklarını , yada anasını babsını ardına takmış , burma bıyıklı jaea motoru süren yörük yiğitlerinden midir...

Belkide kanat çırpa çırpa gökyüzünün mavilikleri arasından yeryüzüne doğru inişe geçen , cafer naraları atıp tekrar göğe yükselen atmaca, şahin, kartallarından mıdır..

Bu "mıdır" kelimesi uzayıp gider aslında, upuzun...

Gelelim asıl konumuza. Yaklaşık bir ay önce, Alanya Konyalılar Karamanlılar Derneği'nin değerli başkanı , Torosların, Taşeli nin tanıtımı için çarpan, aslen Karamanlı bir kalp.. Hüseyin Şahin beyin teklifi ile eşimide alıp neşeli, eğlenceli bir grup doğa severle birlikte Taşkent ,Çepni, Sarıveliler, Göktepe, Ermenek şehir turu, Ermenek Turkuaz baraj gölü ve Zeyve pazarı gezisine katılmıştım ve olumlu izlenimlerle dönmüştük.

Hüseyin Şahin bey'in " 30 Ağustos Zafer bayramı kutlamaları kapsamında Atatürkümüzün Ata Yurdu Taşkale'yi de içine alan , Karaman bölgesinin tanıtımı kapsamında gezi düzenliyoruz, orayada gidelim " dediğinde , gün saymaya başlamıştım.

Dernek yönetiminin düzenlediği ve  Ak Tur Taşımacılık ın genç sempatik güler yüzlü şoförü Yunus Kaplan'ın kaptanlığı  ile gerçekleşen  Karaman ve yöresini keşfetme  gezisi kapsamında birinci gün, Hadim sınırları içinde kalan ve Torosları boydan boya geçip Silifke nin tam ortasından, tarihi Taş Köprünün altından geçerek Akdenize ulaşan Göksu nehrinin çıkış noktasına gittik. Hava, doğa bir harika. Nerede su var, orada hayat var.  Coğrafyası, doğası ve görselleriyle herkesi büyüleyen Göksu ırmağı çıkış ve akış noktası, ırmağa su içmeye gelen onlarca yaban güvercini ve kuşlarıyla da dikkat çekti, bölgede yetşen şeftali de tadıyla görüntüsüyle harika.

Daha sonra , ovalara yayılmış, mısır , kavun ve kabak tarlalarını, kırmızı beyaz elma bahçelerini, yer;  üzüm bağlarını izleyerek uçsuz bucaksız ovadan geçip Kazım Karabekir ilçesinden sonra Karaman'a geldik. Bizi " bundan böyle Türk yurdunda Türkçe yazıla, Türkçe okuna, Türkçe konuşula" diyen Karamanoğlu Mehmet beyin anıtı karşıladı.

Alanya'dan yola çıkıp, Konya, Seydişehir yolundan doğuya dönerek, Bozkır ilçesinide geçen  gezi ekibi, ilde bulunan, duvarları , kendini bilmezler tarafından adres tahtasına dönüştürülmüş  Karaman Kalesi, Karaman kent müzesi,  Karaman şahir tanıtım müzesi, Yunus Emre Cami ve kabrini ziyaret, Meder-i Mavlana Cami ve Mevlana'nın annesi Mümüne hatun la birlikte 21 Türk büyüğünün kabirlerinin ziyaret ettik.

Karaman Belediyesi nin kültür hizmeti olan, Tartan konağı'nda ; gezi ekibi içeri girdikten sonra, kendini bilmez bir üşgüzar tarafından engellendiğim için kamera ile içeri alınmadığım , " talimat yokardan" diyerek yasağın, yazılı olmasa da  Karaman belediye yetkililerinden olduğunu, yazılı yasak emri varsa göstermesi gerekiğini söyleyince de  " sen gelsene buraya" diyerek beni tehdit edip, kenara çekip dövme düşüncesinde olduğunu sandığım iri yarı çam yarması gibi genç adamın ; gezi ekibi ve Başkan Hüseyin Şahin in dışarı çıkıp olayı öğrenmesiyle "kıvırtma" yöntemine geçen cahil yüzünden göremediğim  Tartan konağını görüp gezemedim.

Daha sonra yine Karaman belediyesinin işlettiği Hürrem Dayı evini gezdik ve mükemmel bir kültürün izlerini yerinde gördük. Görevlide bütün konağı gezdirip her yeri bütün detaylarıyla anlattı.

 Karaman da yaşayan Ermeniler ve Rumlar tarafından yüzyıllardır kullanılan  Çeşmeli Kilisesi ni ziyater ettik. Belki bin yıllık olan kilisenin duvarlarında tavanlarında kalan son resimler renkler desenler buranın bir dönem ne kadar önemli ve emek verilerek yapılmış bir yer olduğunun kanıtıydı. Biz oradayken gelen ve içerde fotoğraf çektiren , gözlüklü, cılız damat ile dikildiği kilise pencesrsi önünde hüznle fotoğraf makinasına bakan gelinin halleri kafamda deli sorular canlanmasına neden oldu. Asimile edilmiş yada olmuş bir milletin gizli kalmış son neferlerimiydiler acaba. Yoksa gelenek miydi kilise içinde fotoğra çektirmek. Rehberimiz Ünsal bey, kilisenin son yüzyılda uzun süre cezaevi olarak kullanıldığınıda anlatmasıyla, " vay canına " demekden kendimi alamadım. İnsanlar bu uzun  tavanı yüksel sütünlarla beslenmiş tarihi kilise içinde nasıl gün saydılar acaba.

Daha sonra akşam Kent otelde canlı müzik eşliğide yemek yenilip, Karaman yöresel türkülerini dinleyen gezi ekibi ilk günü tamamladık. Bu arada Kent otel sahibi Karaman eski Belediye Başkanı Yaşar Evcen, otelin genel müdürü Celil Evcen , Kartap yöneticisi  yazar Rıza Duru , tarih araştırmacısı ve rehber Ünsal Özırmak gibi değerli isimlerle de tanışmış olduk.

Tarih araştırmacısı eğitimci Ünsal Özırmak, iki gün boyunca gezip dolaştığımız her yeri bütün detayları ile anlatıp doğa tarih severkleri bilgilendirdi.

Karaman ili ve çevresini keşfetmek ve tanıtmak amacıyla hareket eden , Alanya Konyalılar Karamanlılar Derneği 'nin organize ettiği gezide ikinci gün, Atatürk ün Ata Yurdu Taşkale ye gittik. Doğrusunu söylemek gerekirse Atatürkün Ata yurdu tam anlamıyla kaderine terk edilmş, sanki cezalandırılıyor gibi. Yıkıntılar, bakımsız sokaklar, çökmüş virane evler, doğal dokunun , tahıl ambarlarının önünde araba, gtraktör tamir edenler, nohut ayıklayanlar.. Doğa, tarih, pislik iç içe.. Lütfen daha dikkatli, temiz, bakımlı olalım. İlgililere buradan seslenmiş olayım. Yakışmıyor.

Taşkale ye giderken  Yol üzerinde bulunan Manazan Mağaralarını ilgiyle izledik ve Karaman müzeinde görüp ilgiyle baktığımız , tahiminen onaltı onyedi yaşlarında olan ve hale elbisesi üzerinde, kurumuş eti kemiği duran ;  2000 yıllık Manazan güzelinin atıldığı mağaraların üstündeki kayalara ürpeti ile baktık. İçim titredi desem yalan olmaz.

Her ne kadar terkedlmiş bir viraneyi andırsa da , görenleri şaşkıan çeviren Taşkale tahıl ambarları, kayalara oyulmuş Taşkale Cami, daha sonra da 1050 metre uzunluğunda bulunan ve içersi renkli ampullerle ışıklandırılmış olan Taşkale İncesu mağarası gezildi.

Taşkale tahıl ambarlarının bir penceresi üzerinde büyük Atatürkün bir portre fotoğrafı da gelenleri gülümseyen bakışlarıyla selamlıyor.

Manazan Mağaralarının eteğinde, yol üzerinde Lavanta çiçekleri yetiştirilmiş. Harika boy atmışlar, mis gibi kokuları var. İlerde Karamana da lavanta gezileri düzenlenirse hiç şaşırmam. Gezimizin bayan rehberi  Aysel Yılmaz ve çok eskiden tanıdığım , Güllerpınarı mahalle muhytar adayıda olan Fatma Doğan la birlikte, lavanta çiçekleriyle haşır neşir olup bol bol fotoğraf çektirdiler. Tabi bende , fotoğraf çektirme etkinliğinden nasibimi aldım.

Her yeri doğa, tarih zengini olan Karaman'da gördüklerinden etkilenen,  gezi ekibinde bulunan  ve eşi ile birlikte geziye katılan Alanya'nın ünlü turizmcilerinden Servet Şakiroğlu'da gördüğü her Karamanlı'ya " Altının üzerinde oturuyorunuz haberiniz yok" diyor.

 Bölgeye has alabalık  yemeğinin bir ırmek kıyısındaki piknik yerinde yenilmesinden sonra, keşif gezisinin öğleden sonraki durağında  Maden Şehri kalıntıları denilen ve boydan boya uzayıp giden tarihi kalıntılar, kiliseler, şapeller, mezarlar, lahitler arasında dolaşıp durduk. Dağlarda yılkı atlarını gözlemledikten sonra,  yüksek bir yamaçda bulunan Döğle ören yerinde gördüklerimiz  ile de tarihle günümüz arasında gidip gelerek geziyi tamamladık. Döğle de köy jalkı tarihi mekanların içinde yaşıyor. Burada en dikkatimi çekenlerden biris ile beş metre ilersi uçurum olan tepenin başında yüzyıllara direnen kocaman bir kiliseydi.

Dernek Başkanı Hüseyin Şahin, " Amacımız, bir çok millete ve kültüre ev sahipliği yapmış  Karaman ın her biri gizli kalmış tarihi değerlerinin keşfedilmesine, bilinmesine,  günlük yada konaklamalı turlarıı bölgeye getirerek turizme açılmasına katkı sunmayı amaçlamak için bu geziyi düzenledik. Gezimiz 30 Ağustos Zafer bayramı kapsamında olması ve Atatük'ün ata yurdu Taşkaley yi gezmemiz açıcında da önem taşıyor. Gezip gördüğümüz yerlerde gördük ki gerçekten de doğa, tarih, antik çağ, binbir çekit güzellik Karaman da mevcut, katılımcı arkadaşlara katkı sunan herkese teşekkür deriz " dedi.

Derneğin  organize ettiği iki günlük Karaman gezisine  katılan seçkin konuklar ve tabi ki şahsım, iki gün boyunca tarihi Karaman kentini karış karış gezip, doğa, tarih, kültür üçgeninde gidip geldik.

Diyorum ki Manazan Güzelini ve Altının üstünde yaşayan insanların diyarını gidip görün..

 


İletişim: - Okunma 109

Bu yazıya hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


Diğer Yazıları

Ağayı Batıran Uşak (17.09.2019 23:59:26)
Berberin Kırık Aynası..  Alanya da...
ALARA ÇAYI ÖZGÜR AKSIN (19.08.2019 21:11:12)
Geçtiğimiz Pazar günü G...
E-Gazete (Gazete Akdeniz)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

ZEKİ DEMİR

ZEKİ_DEMİR Ağayı Batıran Uşak

17.09.2019 23:59:26

Berberin Kırık Aynası..  Alanya da yaşayan eski bir ga..

Hilmi ŞAHİN

Hilmi_ŞAHİN BiRAZ SABIRSIZ DEĞiL MiYiZ ?

02.09.2019 20:06:14

Belediye seçimlerinde Türkiye genelinde öze..

M. Fevzi Küçükkahveci

M._Fevzi_Küçükkahveci Suriyelilere Vatan (daşlık) Ve-ri-le-mez ! Kaynak: Suriyelilere Vatan (daşlık) Ve-ri-le-mez ! - M. Fevzi KÜÇÜKKAHVECİ

06.08.2019 22:41:32

Duyunca inanamadık, ya kötü bir şaka ya da akıl tu..

İdris ÖZYOL

İdris_ÖZYOL Fillerin intikamı

22.06.2019 15:53:45

Fillerin, belli mevsimlerde belli yolları kullanarak gö..

Ramazan KAYA

Ramazan_KAYA E TEBLİGAT DÖNEMİ

17.12.2015 01:17:00

Vergi mükelleflerini yeni yılda yenilikler bekliyor. ..

Cengiz GÜLEBAY

Cengiz_GÜLEBAY OLMADI, SİL BAŞTAN

03.11.2015 23:44:42

7 Haziran seçimlerinden sonra geçen beş ayda &..

Vehbi KAYA

Vehbi_KAYA Şehitlerimiz ve Protokolcüler

14.08.2015 14:25:44

Vatan topraklarından acı haber gelmeye devam ediyor.. Ü..

Tansu DURAN

Tansu_DURAN Lütfen İstifa Ediniz!

17.06.2015 23:41:29

Bugüne kadar sosyal medyada bir çok kere istifa ..

Seçil ÖZCAN

Seçil_ÖZCAN “ÇOCUKLAR, CİNSİYET EŞİTLİĞİ VE MAHREMİYET EĞİTİMİ ALMALI”

18.02.2015 01:04:01

Mersin Tarsus’ta Özgecan Aslan’ın vahşice k..

Hasan KILINÇ

Hasan_KILINÇ SEV ABİ KORKMA

17.03.2014 05:46:35

Ben tutkulu severim abi.Sevmekte sınır tanımam.Annemi,Babamı..


MHP'DE HİLMİ DURGUN DÖNEMİ BAŞLADIMHP Antalya il başkanlığına Hilmi Durgun atandı. MİLLİYETÇİ Ha..
En Çok Okunanlar
MUSTAFA AKSOY GÖREVİ BIRAKTIĞINI AÇIKLADI MHP Antalya il baskani Mustafa Aksoy saglik sorunlari nedeniyle gorevden ay.. Okulların pazartesi günü normal eğitim ve öğretime devam edeceği, sadece ta.. ANTALYA SEDİR RESTAURANT Gittikleri yerlerde meşhur Türk mutfağının o muhteşem lezzetlerini de tatma.. GAZETE AKDENİZ SAYI 83               &nbs..
Bugün Bu Hafta Bu Ay


Anket Bulunamadı..

Anketler

Namaz Vakitleri
Şehir
(antalya)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:1107:4613:2116:1618:3920:02

Hava Durumu
Şehir
(antalya)
Bugün
21°°C - 30°°C
Pazartesi
21°°C - 29°°C
Salı
22°°C - 28°°C
Çarşamba
23°°C - 28°°C

Günün Sözü


Hakkın dile getirilmesi gereken yerde susan, dilsiz şeytandır.


(Hz. Muhammed)


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,11

UA-73076831-1