Bugün - 12 Aralık 2019 PerşembeKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.pngimages/habersistemi_08.png
 
Antalya   15°°C
 
KEMER BELEDİYESİ YAŞLILARA EVDE BAKIM HİZMETİKemer Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ekipleri, Keme..
TATAR, İNGİLTERE’NİN YÜKSEK MENFAATLERİ GEREĞİ TUTUKLANMAYACAK!

KKTC Başbakanı, 1991 yılından beri Polly Peck yolsuzluğundan  tutuklama kararı olduğu için gidemediği Londra’ya, Gazeteakdeniz’in günlerdir ortaya koyduğu gerçekleri ispatlarcasına Londra’ya gideceğini açıklandı.

Siyaset Haberi - 27 Kasım 2019 Çarşamba

(00:16)

KKTC Başbakanı, 1991 yılından beri Polly Peck yolsuzluğundan  tutuklama kararı olduğu için gidemediği Londra’ya, Gazeteakdeniz’in günlerdir ortaya koyduğu gerçekleri ispatlarcasına Londra’ya gideceğini açıklandı. Bugün Sayın Ersin Tatar’ın çevresi, Ağır Dolandırıcılık Dairesi SFO’dan 25 Kasım’da gizli pazarlıklarla alındığı iddia edilen bir belgeyi servis etti.  Birkaç saat sonra da, Strazburg’dan KKTC’ye döneceğini Başbakanlık web sayfasında açıklayan Tatar, Londra’dan geldiği söylenen belgenin servis edilmesinin ardından, Strazburg’dan Londra’ya geçeceğini basına açıkladı. Şimdi akıllara takılan soru şu, İngiltere’nin menfeati nereye kadar sürecek, ne zaman bitecek, bitmemesi için hangi masada hangi tavizler verilecek?

Sayın Tatar İngiltere’ye gitmişken şunları da yapması gerekir;  SFO’dan  25 Kasım’da hangi pazarlıklarla alındığı bilinmeyen belgeyle yetinmeyip, SFO (Ciddi Suçlar Birimi olan İngiltere Ağır Dolandırıcılık Dairesi), CID (İngiltere Ceza Soruşturma Dairesi), İngiltere Başsavcılığı, ilgili mahkeme, İngiliz Emniyet Müdürlüğü, Londra’aki Europol ve İnterpol merkezleri ve diğer birimlerle görüşüp, ifadelerini verip Polly Peck davası ve hiçbir konuda suçlu olmadığı, temiz olduğuna dair” belgelerle KKTC’ye dönmesi ve kendisini aklaması gerekir. Aksi takdirde, bundan sonra siyasi hayatta Ersin Tatar, İngiltere’nin gizli hamisi olarak anılacaktır. Ersin Tatar-Polly Peck yolsuzluk davası, şehit kanlarıyla sulanmış Kıbrıs davasının üstünde sallanan demoklesin kılıcı gibi duracaktır. Bu durum, Kıbrıs davasının ABD-AB- İNGİLTERE üçgeninde pay edileceği, Nisan ayında yapılacak KKTC cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Sayın Tatar’ın aday olması haline Sayın Akıncı’nın kazanması anlamına gelir.

Gazeteakdeniz yazıyor, Tatar savruluyor!

Polly Peck yolsuzluğunun ilk ortaya çıktığı zamandan beri, uzun yıllardır Asil Nadir, Ersin Tatar, Polly Peck konularında basın-yayında çıkan yazılar son zamanlarda iyice artmıştı. Birçok yerde, böylesine dünya çapında uluslar arası organize büyük bir yolsuzluğa adı karışan kişinin, önemli bir partinin genel başkanlığına, dünya ile mücadelesi verilen bir devletin başbakanlığına nasıl getirilir? Deli sorular, fırtına gibi beyinlerde esmeye devam ediyor.  Bu konular yazıldı diye tehditler, şantajlar ve nihayetinde dava açmaya kadar uzayan bir hikaye devam etti. Kendisinin, “son on yılda üç defa yurt dışına gittiği, bir ay sonra da Londra’ya geleceği” adamları olduğunu iddia eden kişilerce tehditkar bir şekilde iletildi. Gazeteakdeniz yazdıkça Sayın Tatar savrularak yeni mecralara koştu. Elbette, bir Türk Devletinin Başbakanı’nın ak-pak olması herkesin isteği, gönlünün muradıdır. Ancak gelinen noktada Sayın Tatar’ın adamları önce yalan söylüyorlar, sonra can simidi olarak yayımladıkları belgeyle kendilerini yalanlıyorlar.

Bugün Sayın Ersin Tatar’ın çevresi, Ağır Dolandırıcılık Dairesi SFO’dan alındığı iddia edilen bir belgeyi servis etti. Birkaç saat sonra da, Strazburg’dan KKTC’ye döneceğini Başbakanlık web sayfasında açıklayan Tatar, Londra’dan geldiği söylenen belgenin servis edilmesinin ardından, Strazburg’dan Londra’ya geçeceğini basına açıkladı.

Bu belgenin ortaya çıkmasıyla yaşanan gelişmeler, Asil Nadir’in başına gelenleri hatırlatıyor. Hani Asil Nadir, Polly Peck yolsuzluğunun ortaya çıkmasından sonra ekibiyle KKTC’ye kaçmıştı. Sonra 17 yıl boyunca, İnterpol ve Europol’ün takibinde onlarla işbirliği yapanlarca “haksızlığa uğratıldığı ve bir ifade vererek, İngiltere’den milyarlarca sterlin tazminat kazanacağı” vaadine inandırılıp Londra’ya götürülerek, havaalanında gözaltına alınıp, uzun yargılama macerasından sonra 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Ersin Tatar dışındaki yardımcıları da yakalanıp cezalandırılmıştı.

Acaba, aynı tuzağı Ersin Tatar için de mi kurdular?

Diyelim ki dokunulmayacak, 30 yıldır hasret kaldığı Londra’nın havasını teneffüs ederek mutlu olacak ve oradan Türk halkı ile dünyaya seslenecek; “bakın, görün ey insanlar! Suçum, günahım yokmuş, ak ve de pakmışım, bu halimle cumhurbaşkanlarının şahı olurum, hadi beni destekleyin…” diyecek. Ne var ki; belgeye bakınca, işler düz mantıkla çözülecek gibi değil.

Birincisi, belge bu zamana kadar yazılanları doğruluyor. Ersin Tatar hakkında; “suçlu” ifadesini kullanıyor. İkincisi, belge yok denileni açıklıyor. “Tatar'ın 13 Ağustos 2015 tarihli tutuklama emri” olduğunu kayıt altına almış. Bu belge aynı zamanda, Cyprus Mail’in SFO’dan aldığı bilgiye dayanarak “yakalama kararı” olduğunu ve yakalanınca CID’e bildirilmesi iddiasını da doğrulamıştır.

Belgede; “Tatar'ın kovuşturulmasının kamu yararına olmadığı gerekçesiyle cezai işlem başlatılmamasına karar verildi” deniyor. Açık ve net bir şekilde, Polly Peck’de İngiltere ekonomisini sarsan dünya çapındaki yolsuzluk sebebiyle suçlu ve yakalama kararı olduğu ilân ediliyor.

Üçüncüsü, siyaseti ve devletlerarası ilişkileri sarsacak ölçüde bir durumdur. “Tatar'ın kovuşturulmasının kamu yararına olmadığı gerekçesiyle cezai işlem başlatılmamasına karar verildi” denmesi ne anlama geliyor? İngiltere; ErsinTatar’ı, Demokles’in kılıcı gibi sürekli olarak Kıbrıs meselesi, Doğu Akdeniz meselesi ve diğer konularda Türkiye üzerinde sallamaya devam mı edecek? Ya da Ersin Tatar’a, Kıbrıs Davası ve Doğu Akdeniz meselesinde taviz vermeye mi zorluyorlar?

İngiltere’den kaçırılan 550 milyon sterlin davası ortada dururken, kaçırılan paraların altında imzası olan birisi için “kamu yararına olmadığı gerekçesiyle” erteleme veya göz yumma varsa, bu işin önünde arkasında göz ardı edilemeyecek çok büyük olaylar vardır demektir. Bu belge, Türk Milleti nezdinde Ersin Tatar’ın güvenilirliğini kaybettirmiştir. Her zaman şüpheyle bakılmasına sebebiyet verecektir. “İngiltere’nin kullanabileceği adam” olma şüpheleri akıllarda yer etmiştir. Ersin Tatar, kendisini bu mideleri bulandıran işten temizlemelidir.

Bunun yolu çok açıktır.

İngiltere’ye gitmişken; SFO (Ciddi Suçlar Birimi olan İngiltere Ağır Dolandırıcılık Dairesi), CID (İngiltere Ceza Soruşturma Dairesi), İngiltere Başsavcılığı, ilgili mahkeme, İngiliz Emniyet Müdürlüğü, Londra’daki Europol ve İnterpol merkezleri ve diğer birimlerle görüşüp, ifadelerini verip Polly Peck davası ve hiçbir konuda suçlu olmadığı, temiz olduğuna dair” belgelerle KKTC’ye dönmesi ve kendisini aklaması gerekir. Aksi takdirde, bundan sonra siyasi hayatta Ersin Tatar adını görmek biraz zor olacaktır…

Haber/Analiz: Baki AYDINDiğer Fotoğraflar

Kaynak / Editör: Okunma 230

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


SiyasetHaberleri

LIK LIK BEDRİ’NİN SEÇİM SLOGANLARI TANIDIK ÇIKTI
ANTALYA’DA MERA SATIŞI MUAMMASI
BAHÇELİ'NİN ALANYA'YA MESAJI VAR
HİLMİ ŞAHİN YAZIYOR!....
Kamalak : “İslam Birliği Şart”
Altınova’ya imar ve hizmet sözü
Bucak’tan seçim çalışmalarına “Ramazan Molası”
GÖKCE'YE BÜYÜK DESTEK

Diğer Haberler

MANAVGAT'TA KIŞ HAZIRLIĞI
ÖZDEMİR’DEN KADINA ŞİDDETE DİKKAT
MHP'Lİ GÜL'DE İCRAAT YOK SALLAMA ÇOK !
Çamyuva'lı Kadınlar Simavda Tatilde Buluştu
TEKİROVA SANAT KOKUYOR
GENEL BAŞKAN YARDIMCISI OLDU
Efsane Başkan Rasim KÜÇÜK Siyasete mi Dönüyor ?
MURATPAŞASPOR LİDER
E-Gazete (Gazete Akdeniz)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

Tosun ÜLGE

Tosun_ÜLGE BU İŞLER BÖYLE OLMAZ

09.12.2019 00:58:52

Kemer’de bazı şeylere dur demek için, Kemer&rsq..

Hilmi ŞAHİN

Hilmi_ŞAHİN İLÇE BELEDİYELERİ BAYRAM EDİYOR

01.12.2019 15:49:23

Antalya büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda 3..

Baki AYDIN

Baki_AYDIN KIBRIS EŞEĞİNE, HOCA NASREDDİN BİNERSE!

10.11.2019 23:44:32

Gazeteakdeniz ve duyantalya.com’dan da takip ettiğiniz..

ZEKİ DEMİR

ZEKİ_DEMİR Ağayı Batıran Uşak

17.09.2019 23:59:26

Berberin Kırık Aynası..  Alanya da yaşayan eski bir ga..

M. Fevzi Küçükkahveci

M._Fevzi_Küçükkahveci Suriyelilere Vatan (daşlık) Ve-ri-le-mez ! Kaynak: Suriyelilere Vatan (daşlık) Ve-ri-le-mez ! - M. Fevzi KÜÇÜKKAHVECİ

06.08.2019 22:41:32

Duyunca inanamadık, ya kötü bir şaka ya da akıl tu..

İdris ÖZYOL

İdris_ÖZYOL Fillerin intikamı

22.06.2019 15:53:45

Fillerin, belli mevsimlerde belli yolları kullanarak gö..

Ramazan KAYA

Ramazan_KAYA E TEBLİGAT DÖNEMİ

17.12.2015 01:17:00

Vergi mükelleflerini yeni yılda yenilikler bekliyor. ..

Cengiz GÜLEBAY

Cengiz_GÜLEBAY OLMADI, SİL BAŞTAN

03.11.2015 23:44:42

7 Haziran seçimlerinden sonra geçen beş ayda &..

Vehbi KAYA

Vehbi_KAYA Şehitlerimiz ve Protokolcüler

14.08.2015 14:25:44

Vatan topraklarından acı haber gelmeye devam ediyor.. Ü..

Tansu DURAN

Tansu_DURAN Lütfen İstifa Ediniz!

17.06.2015 23:41:29

Bugüne kadar sosyal medyada bir çok kere istifa ..

Seçil ÖZCAN

Seçil_ÖZCAN “ÇOCUKLAR, CİNSİYET EŞİTLİĞİ VE MAHREMİYET EĞİTİMİ ALMALI”

18.02.2015 01:04:01

Mersin Tarsus’ta Özgecan Aslan’ın vahşice k..

Hasan KILINÇ

Hasan_KILINÇ SEV ABİ KORKMA

17.03.2014 05:46:35

Ben tutkulu severim abi.Sevmekte sınır tanımam.Annemi,Babamı..


DÜZEN “ZULÜMLER KARŞISINDA SUSMAYIN“Saadet Partisi İl Başkanı:"Ses ver, Türkistan, Endülüs olmas..
En Çok Okunanlar
KEMER DADAŞINI KAYBETTİ Kemer'de çevresini hep güldüren Dadaş abimiz bu defa ü.. Okulların pazartesi günü normal eğitim ve öğretime devam edeceği, sadece ta.. ANTALYA SEDİR RESTAURANT Gittikleri yerlerde meşhur Türk mutfağının o muhteşem lezzetlerini de tatma.. GAZETE AKDENİZ SAYI 83               &nbs..
Bugün Bu Hafta Bu Ay


Anket Bulunamadı..

Anketler

Namaz Vakitleri
Şehir
(antalya)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:1107:4613:2116:1618:3920:02

Hava Durumu
Şehir
(antalya)
Bugün
12°°C - 15°°C
Cuma
13°°C - 15°°C
Cumartesi
11°°C - 17°°C
Pazar
10°°C - 18°°C

Günün Sözü


Amaç, sevgi uğruna ölmek değil, uğrunda ölünecek sevgi bulmaktır.


(Shakespeare)


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,23

UA-73076831-1