Bugün - 12 Aralık 2019 PerşembeKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.pngimages/habersistemi_08.png
 
Antalya   15°°C
 
KEMER BELEDİYESİ YAŞLILARA EVDE BAKIM HİZMETİKemer Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ekipleri, Keme..
TATAR, POLLY PECK TESTİNE ÇIKIYOR

Gazeteakdeniz’in gündeme taşımasıyla yeniden alevlen, Polly Peck davasında  KKTC başbakanı Ersin Tatar’ın potansiyel suçluluğu iddiası yeni bir boyuta taşındı.

Siyaset Haberi - 26 Kasım 2019 Salı

(21:55)

Gazeteakdeniz’in gündeme taşımasıyla yeniden alevlen, Polly Peck davasında  KKTC başbakanı Ersin Tatar’ın potansiyel suçluluğu iddiası yeni bir boyuta taşındı. KKTC basınının da baskısıyla KKTC Başbakanı Sayın Tatar, temiz olduğunu ispat için bir AB ülkesine gitmeye karar verdi. Ancak, kendisin arandığını kaydeden CID’in bulunduğu Londra değilde, gözlemci sıfatıyla –başbakan sıfatıyla değil- Strazburg’a bir toplantı için gidiyor.

CID hala Tatar’ı arıyor

 Kıbrıs basını, neden Londra değil de Strazburg diye soruyor. Sayın Tatar’ın bu yolculuğa çıkmasına sebep olarak İstanbul kaynaklı bir istihbari bir teyit sözkonusu. Buna göre, İnterpol kayıtlarında Sayın Tatar’ın arandığına dair bir kayıt yok. Ancak, Sayın Tatar’ı esas arayan kurum CID (İngiltere Ceza Soruşturma Dairesi)dir. Sayın Tatar Londra’ya gider, CİD’den aranmadığına dair bir belge alırsa, seve seve yayımlamaya hazırız. Zira sadece Kıbrıs halkı değil Türkiye Cumhuriyeti de derin bir nefes almış olacaktır.

Sayın Tatar sobelenir mi?

KKTC Başbakanlık Resmi Web sayfasından yapılan açıklamaya göre; Ersin Tatar bugün İstanbul’a, oradan 27 Kasım’da Strazburg’a gidip 29 Kasım’da yurda dönecek.  Geçtiğimiz günlerde yayımladığımız haberlerden de hatırladığınız gibi, Asil Nadir-Polly Peck davası iddianamesinde yer alan suçlamalar var. İngiltere’den çalınan ve ülkeler arasında yapılan transferlerle izi kaybettirilmeye çalışılmış olan yüz milyonlarca sterlin paranın kaçırılmasında, Asil Nadir’in ilk sıradaki yardımcısının Sayın Tatar’ın olması ve tesbit edilen para transferlerinde adı ve imzası bulunduğu iddiasıyla dikkatleri üzerine çekmişti. Ağır Ciddi Dolandırıcılık Ofisi’nin konusu olmuş bu suç sebebiyle, 1993’de hakkında yakalama kararı çıktığı Cyprus Mail tarafından yayınlanmıştı. Bu haber doğru ise Ersin Tatar, hangi renk bültenle olduğu bilinmese de 1993’den beri İnterpol’ün arananlar listesinde bulunuyor.

Neden Londra değil de Strazburg?

Gelinen noktada, İnterpol ve Europol’ün, Avrupa Birliği ve dünya genelinde kurduğu istihbarat ağı ile de takip edildiği iddia edilen Tatar’ın Strazburg seyahati, diplomatik çevreleri bir hayli meraklandırdı. Aynı kaynaklar, Tatar, neden Londra değil de, Strasburg’u tercih etti. Orada korunacağına dair bir garanti mi aldı? Karşılığında vaatler mi verildi? sorusuyla meşgul. Aynı çevreler, Europol ve içinde kurulmuş çok sayıda farklı araştırma, izleme, yakalama ve tutuklama birimleri, neden yaklaşık 400-500 milyon sterlinin İngiltere’den çalınmasında adı geçen birini koruyup görmezden gelecek, sorusunun da peşinde.

Cyprus Mail haberi test ediliyor!

Hatırlayacağınız gibi, Kıbrıs Rum kesiminde yayınlanan Cyprus Mail gazetesinin 14 Kasım 2019 tarihli George Psyllides’in haberine göre (https://cyprus-mail.com/2019/11/14/t-cypriot-pm-dismisses-suggestions-cant-travel-abroad-due-to-asil-nadir-links/); Cyprus Mail (Kıbrıs Postası) ile temasa geçen İngiltere’deki Ciddi Sahtekarlık Ofisi (SFO); “Polly Peck davasının kapalı olmadığını ancak daha fazla ayrıntıya girmeyeceğini, Polly Peck hakkındaki soruşturmanın açık kalmaya devam ettiğini, Tatar’a olan ilgiyi ne onaylayabileceklerini, ne de inkar edemeyeceklerini ve daha fazla yorum yapamayacaklarını, ancak Cumhuriyet polisinin Tatar Ersin Rüstem’i yakaladığında, CID (İngiltere Ceza Soruşturma Dairesi)'e 'e bildirmesi gerektiğine dair bir kayıt olduğunu” söylüyor. Bir kaynak, “yakalama bildiriminin 1993'de gerçekleştiğini ve Polly Peck davasıyla ilgili olduğunu” açıklıyor. CID (İngiltere Ceza Soruşturma Dairesi), Europol, İnterpol ve Kıbrıs rum kesimindeki Kara Para Aklama ile Mücadele Birimi MOKAS peşindeyken, Ersin Tatar Strazburg’a nasıl gidip gelecek?  Bu şartlar dahilinde Sayın Tatar, Strazburg’a gider ve elini kolunu sallayarak dönerse Kıbrıs Rum kesimindeki gazetenin iddiaları geçersiz oluyor.

Temiz kağıdı Londra’dan alınmalı

Dışarıdan görüldüğü kadarıyla, İngiltere’nin, Ersin Tatar’ın peşini bırakmadığı kesin, ancak bu iş nasıl çözülecek? Ersin Tatar, Strazburg yerine Londra’ya giderek, SFO (Ciddi Suçlar Birimi olan İngiltere Ağır Dolandırıcılık Dairesi), CID (İngiltere Ceza Soruşturma Dairesi), İngitere Başsavcılığı ve diğer birimlerle görüşüp ifadelerini verip Polly Peck davası ve hiçbir konuda suçlu olmadığı, temiz olduğuna dair” belgelerle KKTC’ye dönmesi ve kendisini aklaması gerekir. Sayın Tatar, Londra’dan böyle bir belge alırsa siyaseten önünde bir engel kalmıyor. Önümüzdeki günlerde yaşanması gereken siyasi yarışların hepsinde yer alabilir.

 

Ersin Tatar, Türkiye ve Kıbrıs davası için şantaj malzemesi olabilir mi?

Diplomatik çevrelerin korkusu, Sayın Tatar’ın yem olarak kullanılmasıdır. Çünkü, aile çevresi sayın Tatar’a ısrarla yurt dışına çıkmamasını tavsiye ederken, bazı danışman gurubunun ısrarla yurt dışı tavsiye ettiği iddia ediliyor. Yurt dışı tavsiyesini yapanlar, dost mu düşman mı.. Türkiye düşmanı bazı odaklar için bu konu biçilmiş bir kaftan olarak ortada dururken, Sayın Tatar’ın bu yemeğe malzeme olması izah edilebilecek bir husus değil.  Bu çevreler,  tutuklamaları ve iadelerini bir alet olarak kullanan söz konusu kuruluşlardır. Diplomatik çevreler, Ersin Tatar’ı da Türkiye ve Kıbrıs Davası’nı köşeye sıkıştırmak için kullanmak istiyorlar düşüncesini unutmamak gerektiğini kaydediyor.

Tatar Londra’ya gitmeli

Tatar’ın Strazburg’da yakalanmaması, daha uygun bir pozisyonda şantaj malzemesi olarak kullanılabilme düşüncesini akla getiriyor. Eğer Başbakan sıfatıyla masada şantaj için kullanılması yeterli olmaz ise belki Cumhurbaşkanı sıfatıyla daha etkin kullanılabilir düşüncesini taşıyanlar olabilecektir. Ancak gelinen noktada, Tatar karşısında, Akıncı’nın kazanacağı kesin gibidir, kolaylaşmıştır. Halk, uluslar arası bir olayda adı geçen birini cumhurbaşkanı seçmez. Ersin Tatar, kendisiyle birlikte Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni rahatlatmak istiyorsa; biletini Londra’ya kesmelidir…

BAKİ AYDIN/HABER-ANALİZDiğer Fotoğraflar

Kaynak / Editör: Okunma 112

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


SiyasetHaberleri

CHP'NİN İLK VEKİL ADAY ADAYI ÇETİN MANAV
KÖK, MİLLİ EĞİTİM BAKANI NABİ AVCI’YA SORU ÖNERGESİ
RASİM KÜÇÜK İSYAN ETTİ
ESTETİK ÇÖP KONTEYNERİ
Korkuteli Ülkü Ocaklarına Merkezden Atama
CHP'DEN EN YAŞLI ÜYESİNE ZİYARET
Bucak’tan seçim çalışmalarına “Ramazan Molası”
MHP Kemer İlçe'den STK'lara Ziyaret

Diğer Haberler

ALANYA'DAN BURAYA KADAR
SEÇİM BORÇLANMASI MI?
ÜRAS’IN OĞLU YUNUS’A MHP'Lİ BAŞKAN SALDIRDI
SİTEMİZE SALDIRIYI KINIYORUZ
BELDELERE ZİYARETE DEVAM
7 BİN 423 TL CEZA KESİLDİ
Karne Hediyeleri Başkan Can’dan
İSTİFASINDAN MUTLUYUZ
E-Gazete (Gazete Akdeniz)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

Tosun ÜLGE

Tosun_ÜLGE BU İŞLER BÖYLE OLMAZ

09.12.2019 00:58:52

Kemer’de bazı şeylere dur demek için, Kemer&rsq..

Hilmi ŞAHİN

Hilmi_ŞAHİN İLÇE BELEDİYELERİ BAYRAM EDİYOR

01.12.2019 15:49:23

Antalya büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda 3..

Baki AYDIN

Baki_AYDIN KIBRIS EŞEĞİNE, HOCA NASREDDİN BİNERSE!

10.11.2019 23:44:32

Gazeteakdeniz ve duyantalya.com’dan da takip ettiğiniz..

ZEKİ DEMİR

ZEKİ_DEMİR Ağayı Batıran Uşak

17.09.2019 23:59:26

Berberin Kırık Aynası..  Alanya da yaşayan eski bir ga..

M. Fevzi Küçükkahveci

M._Fevzi_Küçükkahveci Suriyelilere Vatan (daşlık) Ve-ri-le-mez ! Kaynak: Suriyelilere Vatan (daşlık) Ve-ri-le-mez ! - M. Fevzi KÜÇÜKKAHVECİ

06.08.2019 22:41:32

Duyunca inanamadık, ya kötü bir şaka ya da akıl tu..

İdris ÖZYOL

İdris_ÖZYOL Fillerin intikamı

22.06.2019 15:53:45

Fillerin, belli mevsimlerde belli yolları kullanarak gö..

Ramazan KAYA

Ramazan_KAYA E TEBLİGAT DÖNEMİ

17.12.2015 01:17:00

Vergi mükelleflerini yeni yılda yenilikler bekliyor. ..

Cengiz GÜLEBAY

Cengiz_GÜLEBAY OLMADI, SİL BAŞTAN

03.11.2015 23:44:42

7 Haziran seçimlerinden sonra geçen beş ayda &..

Vehbi KAYA

Vehbi_KAYA Şehitlerimiz ve Protokolcüler

14.08.2015 14:25:44

Vatan topraklarından acı haber gelmeye devam ediyor.. Ü..

Tansu DURAN

Tansu_DURAN Lütfen İstifa Ediniz!

17.06.2015 23:41:29

Bugüne kadar sosyal medyada bir çok kere istifa ..

Seçil ÖZCAN

Seçil_ÖZCAN “ÇOCUKLAR, CİNSİYET EŞİTLİĞİ VE MAHREMİYET EĞİTİMİ ALMALI”

18.02.2015 01:04:01

Mersin Tarsus’ta Özgecan Aslan’ın vahşice k..

Hasan KILINÇ

Hasan_KILINÇ SEV ABİ KORKMA

17.03.2014 05:46:35

Ben tutkulu severim abi.Sevmekte sınır tanımam.Annemi,Babamı..


DÜZEN “ZULÜMLER KARŞISINDA SUSMAYIN“Saadet Partisi İl Başkanı:"Ses ver, Türkistan, Endülüs olmas..
En Çok Okunanlar
KEMER DADAŞINI KAYBETTİ Kemer'de çevresini hep güldüren Dadaş abimiz bu defa ü.. Okulların pazartesi günü normal eğitim ve öğretime devam edeceği, sadece ta.. ANTALYA SEDİR RESTAURANT Gittikleri yerlerde meşhur Türk mutfağının o muhteşem lezzetlerini de tatma.. GAZETE AKDENİZ SAYI 83               &nbs..
Bugün Bu Hafta Bu Ay


Anket Bulunamadı..

Anketler

Namaz Vakitleri
Şehir
(antalya)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:1107:4613:2116:1618:3920:02

Hava Durumu
Şehir
(antalya)
Bugün
12°°C - 15°°C
Cuma
13°°C - 15°°C
Cumartesi
11°°C - 17°°C
Pazar
10°°C - 18°°C

Günün Sözü


İyilere dost olki; kötülerden emin olursun.


(HZ.OSMAN (R.A))


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,19

UA-73076831-1