Bugün - 19 Ağustos 2019 PazartesiKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.pngimages/habersistemi_08.png
 
Antalya   35°°C
 
EMNİYETTEN “KEMER'İN SES GETİRSİN“ Kemerin Ses Getirsin İsimli Ödüllü Trafik Güvenliği Yar..
Geçmişle hesaplaşmayacağız

 Başkanlıktaki ilk 100 gününü değerlendiren Böcek, önemli mesajlar verdi:

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, görevi 6 milyar 206 bin 733 bin TL borçla devraldığını ancak 5 yıllık görev süresi boyunca borç edebiyatı yapmadan hizmet üreteceğini söyledi
 
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, göreve geldikten115 gün sonra kent basınıyla bir araya geldi.

Siyaset Haberi - 24 Temmuz 2019 Çarşamba

(20:33)

 Başkanlıktaki ilk 100 gününü değerlendiren Böcek, önemli mesajlar verdi:

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, görevi 6 milyar 206 bin 733 bin TL borçla devraldığını ancak 5 yıllık görev süresi boyunca borç edebiyatı yapmadan hizmet üreteceğini söyledi
 
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, göreve geldikten115 gün sonra kent basınıyla bir araya geldi. Başkan Böcek, Büyükşehir Belediyesi’nde düzenlenen ve ilk 100 günün değerlendirildiği basın toplantısında sözlerine 24 Temmuz Basın Bayramı ve Lozan Antlaşması’nın 96’ncı yıl dönümünü kutlayarak başladı. Görevi devraldıktan sonra Büyükşehir’in toplamda 6 milyar 206 bin 733 bin TL borcu olduğunu gördüğünü belirten Böcek, “Seçim öncesinde de birçok yerde ifade etmiştim, ben borcun 3 küsur milyar TL olduğunu sanıyordum. Ancak bunun iki katı bir borçla karşılaştık. Her şeye rağmen görev süremiz olan 5 yıl içinde hiçbir zaman borç edebiyatı yapmadan hizmet üretmeye gayret edeceğiz” dedi.
 
‘Önce israfı durdurduk’
Büyükşehir Belediyesi’nin 31 Mart 2019 tarihi itibariyle 4 milyar 312 milyon 11 bin TL, ASAT’ın ise 1 milyar 698 bin TL borcu olduğunu vurgulayan Böcek şöyle devam etti: “Dediğim gibi borç edebiyatı yapmayacağız. Mevcut durumdan çıkabilmek, hizmet ve yatırımlara devam edebilmek için öncelikle israfa son veriyoruz. Mesela belediyemizin bugüne kadar yüksek kira bedeli ödediği yerlerden kontratı bitenleri boşaltıyoruz. Gereksiz gördüğümüz kiralık araçların yüzde 10’unu iade ettik. Gereksiz gördüğümüz 12 projeyi durdurduk. ”
 
Kurallı, kimlikli bir kent
Görevi devralır almaz planlı, kurallı, kimlikli bir kent için çalışmaya başladıklarını kaydeden Başkan Böcek, “Balbey Mahallesi’nde babadan kalma yerlerle ilgili çalışmalar başlatılmıştı. Çalışmaları uzman arkadaşlarımızla beraber gerçekleştirdik. Herkesin memnun kalacağı güzel bir planlamayla Balbey’de sorunları çözeceğiz. Kırcami meselesi malum, sorunlar bugüne kadar geldi. Hep söylüyorum, Kırcami vatandaşın kaderi değildir. Büyükşehir Belediye Başkanı olarak hızla gündemimize aldık. İnşallah kısa zamanda el birliğiyle çözeceğiz. Buranın siyasete alet edilmesini istemiyoruz” diye konuştu.
 
‘Çıkardığımız personel 12’
Başkan Böcek, görevinin ilk 100 gününde yapılanları ise şöyle özetledi: “Belediyemizin şu an toplam personel sayısı 12 bin 798. Görevi devraldığımızdan bu yana ayrılan işçi sayısı 142’dir. Bunlardan sadece 12’sini haklı sebeplerden dolayı biz çıkardık, diğerleri kendi isteğiyle çıktı. Çıkarılanların sicilinde adliye olayları, uyuşturucu, personel arası kavga, devlet büyüklerine ve Atatürk’e hakaret vardır.  Bunların yerine 140 normal personel, 60 itfaiye personeli ile 24 faytoncuyu aldık. Ayrıca 85 kişi de 3’üncü etap raylı sistemde güvenlik olarak alıyoruz. Bunun dışında, daha önce sürgüne gönderilen personel ile de toplantı yaptık, onlar da aramızda çalışmaya devam edecek.”
 
Boğaçay ve sahil projeleri
“Boğaçayı Projesi’ne 130 milyon 862 bin 631 TL ödeme yapılmıştır. Cumhurbaşkanımız da bu konuda yanıltılmış. 14 bin metrekare alanda kamulaştırmasız el atma vardır. Ve buna rağmen açılış yapılmıştır. Konyaaltı Sahil Projesi için ise toplamda 254 milyon para ödenmiştir. İhalesi yapılmış ve sonucunda iptal edilmemiştir. Buradan elde edilen gelir ise yıllık 8 buçuk milyon TL’dir ki bunun 5 milyon TL’si ecrimisil olarak Maliye Bakanlığı’na ödenmektedir. Belediyenin kasasından 2018 yılında çıkan para 10 milyon 706 bin 73 TL’dir. Bu ihaleyi alan vatandaşın cebinden bir kuruş çıkarmamıştır. Bunlar sizin paralarınızdır. 254 milyon ödenmiş ama karşılığında belediyemize kalan para 3 milyon 300 bin TL’dir. Ben 5 yıllık süreçle göreve gelirken ‘kimsesizlerin hakkını koruyacağım’ diye geldim, bu hakkı koruyacağım. Yine organize sanayi bölgesinde bulunan boru fabrikasının yıllardır alınamayan tapusu 1 milyon 200 bin dolara alındı ve üretime başladı.”
 
Kiraları ödemeye devam 
“Kepezaltı-Santral Mahallesi’ndeki kentsel dönüşümle ilgili, ‘Böcek geldi, kiralar ödenmez’ gibi söylemler sosyal medyada yayıldı. Bunlar doğru değil. Mahallede 2 bin 819 kişiye kira ödemeye devam ediyoruz. Bugüne kadar 19 milyon kira ödedik ama bunlar geri dönüşümle ilgili protokolle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ödenmesi gereken paralardır. Bakanımızdan randevu talep ediyorum, verilirse bu paranın belediyemize ödenmesi konusunu da görüşeceğim. Geriye dönük bir hesaplaşma peşinde değilim. Geçmişle hesaplaşma çabası içinde değilim. Mevlana’nın bir sözü vardır; ‘Dün dünde kaldı cancağızım, bugün güzel şeyler söylemek lazım’ Biz bugüne bakıyoruz, seçim dönemi dünde kaldı.”
 
Altın Portakal özüne dönecek
“Altın Portakal artık özüne dönecek.  56’ncı Antalya Film Festivali’miz 26 Ekim-1 Kasım arası yapılacak. Sinemanın tüm paydaşlarıyla ayrı ayrı görüşmeler yaptık. Büyükşehir Belediye Başkanının siyasi görüşü ne olursa olsun, protokolü Antalyalı ile yapmalıdır. Bu arada 10’uncu Antalya Kitap Fuarı’nı 21 Ekim’de, 22’nci Piyano Festivali’ni 16-30 Kasım’da yapmayı hedefledik.”
 
Raylı 3’üncü etap 1 Ağustos’ta
“100 günlük süreçte çalışma arkadaşlarımızla beraber tüm sorunları masaya yatırdık. Seçim öncesi 3’üncü raylı sistemin alel acele açılışı yapılmıştı. Gerekli testler yapılmamıştı. Bu nedenle durdurup mutlak yapılması gereken 28 testi yaptık. 3’üncü etap raylı sistem 1 Ağustos itibariyle çalışmaya başlayacak. Önümüzdeki süreçlerde çalışmalarımıza azim ve kararlılıkla devam edeceğiz. Seçim öncesi Büyükşehir’e devredileceği bizzat ilgili bakan tarafından açıklanan 100. Yıl Spor Kompleksindeki 40 dönümlük alanla ilgili bakanlıktan yazı geldi. Malum oranın Millet Bahçesi yapılması isteniyor. Bize yapıp yapmayacağımızı sordular. Olumlu yanıt verdik. Şimdi çıkacak kararı bekliyoruz. Aslında bizim o bölgeyi çok amaçlı bir proje ile değerlendirme gibi bir niyetimiz vardı. Malum Antalya’da bir afet toplanma merkezi yok. Şayet o alan bize verilirse afet toplanma merkezi, otopark ve kent meydanı gibi çok amaçlı bir proje düşünüyoruz.”


Kaynak / Editör: Okunma 43

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


SiyasetHaberleri

ÜMİT ÖZDAĞ OYUNA DİKKAT ÇEKTİ
CHP Kemer İlçe Başkanlığının KETOB ziyareti
ANTALYA'DA 19 İLÇE'DE SEÇİM SONUÇLARI
“ÜÇ BEŞ OY DEVŞİRMEK İÇİN TURİZMİ BALTALAMAYIN”
Kemer Ak Parti'de istifa
TURGUT BUCAK “ESNAFIN SESİ OLACAĞIM”
Büyükşehirde Yangın Var”
ELVAN'DAN KARALAMALARA CEVAP

Diğer Haberler

YÖRÜK GÖÇÜ FESTİVALE RENK KATTI
KARİKATÜRLÜ BİR YOLCULUK
Çocuklar, Tatilde de Sağlıklı Besleniyor
ÖZ, “PAZARCI ESNAFI BASİT USULDE VERGİLENDİRİLMELİ”
Antalya'da eş değiştirme karakolda bitti
RAMAZAN FESTİVALİ
Antalya'da Onbinler Hükümeti İstifaya Davet etti
Sen misin indirmeyen?
E-Gazete (Gazete Akdeniz)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

Hilmi ŞAHİN

Hilmi_ŞAHİN AKSOY HAZIMSIZLIĞI MI VAR ?

19.08.2019 18:53:51

Son yıllarda Antalya'da il başkanları içerisinde adın..

M. Fevzi Küçükkahveci

M._Fevzi_Küçükkahveci Suriyelilere Vatan (daşlık) Ve-ri-le-mez ! Kaynak: Suriyelilere Vatan (daşlık) Ve-ri-le-mez ! - M. Fevzi KÜÇÜKKAHVECİ

06.08.2019 22:41:32

Duyunca inanamadık, ya kötü bir şaka ya da akıl tu..

İdris ÖZYOL

İdris_ÖZYOL Fillerin intikamı

22.06.2019 15:53:45

Fillerin, belli mevsimlerde belli yolları kullanarak gö..

Ramazan KAYA

Ramazan_KAYA E TEBLİGAT DÖNEMİ

17.12.2015 01:17:00

Vergi mükelleflerini yeni yılda yenilikler bekliyor. ..

Cengiz GÜLEBAY

Cengiz_GÜLEBAY OLMADI, SİL BAŞTAN

03.11.2015 23:44:42

7 Haziran seçimlerinden sonra geçen beş ayda &..

Vehbi KAYA

Vehbi_KAYA Şehitlerimiz ve Protokolcüler

14.08.2015 14:25:44

Vatan topraklarından acı haber gelmeye devam ediyor.. Ü..

Tansu DURAN

Tansu_DURAN Lütfen İstifa Ediniz!

17.06.2015 23:41:29

Bugüne kadar sosyal medyada bir çok kere istifa ..

Seçil ÖZCAN

Seçil_ÖZCAN “ÇOCUKLAR, CİNSİYET EŞİTLİĞİ VE MAHREMİYET EĞİTİMİ ALMALI”

18.02.2015 01:04:01

Mersin Tarsus’ta Özgecan Aslan’ın vahşice k..

Hasan KILINÇ

Hasan_KILINÇ SEV ABİ KORKMA

17.03.2014 05:46:35

Ben tutkulu severim abi.Sevmekte sınır tanımam.Annemi,Babamı..


ALARA'DA “İPTAL“ SEVİNCİAlara çayı üzerinde bulunan Uçansu bölgesinde topla..
En Çok Okunanlar
MHP’li Başkan’dan Yeniçağ Gazetesine Tepki Yeniçağ Gazetesinin 15.08.2019 tarihli “MHP'de 'Başbuğ'un' yer.. ALARA'DA “İPTAL“ SEVİNCİ Alara çayı üzerinde bulunan Uçansu bölgesinde topla.. Okulların pazartesi günü normal eğitim ve öğretime devam edeceği, sadece ta.. ANTALYA SEDİR RESTAURANT Gittikleri yerlerde meşhur Türk mutfağının o muhteşem lezzetlerini de tatma.. GAZETE AKDENİZ SAYI 83               &nbs..
Bugün Bu Hafta Bu Ay


Anket Bulunamadı..

Anketler

Namaz Vakitleri
Şehir
(antalya)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:1107:4613:2116:1618:3920:02

Hava Durumu
Şehir
(antalya)
Bugün
24°°C - 35°°C
Salı
23°°C - 34°°C
Çarşamba
23°°C - 34°°C
Perşembe
24°°C - 36°°C

Günün Sözü


Seni sigaya çeken bir molla kasım gelir.


(Yunus Emre)


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,16

UA-73076831-1