Bugün - 11 Aralık 2019 ÇarşambaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.pngimages/habersistemi_08.png
 
Antalya   15°°C
 
FERİDUN BAHŞİ DOĞALGAZ'I SORDUİYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun BAHŞİ Meclise soru önergesi ver..
TAMİNCE'YE NEDEN DOKUNULAMIYOR ?

İşte Tamince’nin ‘Varsa göstersinler’ dediği belgelerden örnekler

Antalya asıllı bir iş adamı olması ve araştırmalarımız sonucunda öğrendiğimiz kadarıyla Fettah Tamince ile ilgili şikayetlerin büyük bir kısmını yapan Avukat Nizamettin Sağır'a kamuoyunun kafasına takılan soruları sorduk.

Siyaset Haberi - 23 Temmuz 2019 Salı

(00:28)

İşte Tamince’nin ‘Varsa göstersinler’ dediği belgelerden örnekler

Antalya asıllı bir iş adamı olması ve araştırmalarımız sonucunda öğrendiğimiz kadarıyla Fettah Tamince ile ilgili şikayetlerin büyük bir kısmını yapan Avukat Nizamettin Sağır'a kamuoyunun kafasına takılan soruları sorduk. Sağır, CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun iddialarını ve Tamince'nin verdiği cevapları ile ilgili bilinmeyenleri bilgi ve belgeler ile Akdeniz Son Havadis Gazetesi Haber Müdürü Mehmet Akyol'a anlattı.

 

Mehmet Akyol: Sayın Sağır, FETÖ Terör Örgütü'ne üye olmaktan hakkında soruşturma açılan işadamı Fettah Tamince hakkında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bazı iddialarda bulundu. Tamince'nin sayılı işadamlarından biri haline gelmesi süreci nasıl işledi? Fettah Tamince kimdir, nasıl birden büyüdü ve yükselişe geçti?

Nizamettin Sağır: Bildiğimiz kadarıyla Fettah Tamince, Antalya'ya Van'dan 1970'li yıllarda gelmiş. Rahmetli dayısının halıcı işyerinde tezgahtar olarak çalışmış bir arkadaştı. Yinekendi ifadelerine göre, 1999 yılında bir rus ortaklığıyla turizm sektörüne, inşaat sektörüne giren, 2002'den sonra da devlet tarafından tahsis edilen araziler üzerine yaptığı oteller ileçok hızlı büyüyen bir işadamı.Başlangıçta şirket merkezleri Antalya'da olan, ikameti Antalya'da olduğu bilinen turizmci, inşaatçı bir işadamı olarak biliyoruz.

Mehmet Akyol: Tamince hakkında FETÖ'ye yardımcı olmak,üye olmak ve  onunla bağlantısı olduğu için davalar açıldı. FETÖ ile bağlantısı olan ve bunlara yöneticilik yaptığı sivil toplum kuruluşları var. Bunların tamamı kapatıldı. Yönetimde bulunanlar, terör örgütüne üye olmaktan tutuklandı yada görevlerinden uzaklaştırıldılar. Bu sivil toplum kuruluşları nelerdi?

Nizamettin Sağır: Şimdi öncelikle şunu söyleyeyim. Çok ilginç olanı Sayın Kılıçdaroğlu, yaklaşık olarak 3 ay kadar öncesinden bugüne kadar değişik ortamlarda FETÖ ile mücadele konusunda Hükümetin samimiyetsizliğini ifade etmek adına Fettah Tamince dosyasını örnek olarak gösterdi ve sorduğu soru şuydu: Adliyeye yansıyan bütün bilgi ve belgelere rağmen Fettah TaminceFETÖ'cü sayılmıyorsa,yargılanıp ceza verilenleri  nasıl FETÖ'cü sayıyorsunuz?

Kılıçtaroğlu’nun açıklamalarının arkasındabu konudaki adaletsizlik ve eşitsizlik algısına dikkat çekmek var diye düşünüyorum.Bunu sayın Kılıçdaroğlu yakalamış,hükümet yetkililerine soruyor ama bugüne kadar hiçbir resmi açıklama yok.Ne Adalet ve İç işleri Bakanlığı'ndan var, ne de Sayın Cumhurbaşkanı'ndan var.

Biz devletin imkanlarına sahip insanlar değiliz ama  Avukat olarak  önümüze gelen dosyalardaki, bir de açık kaynak sosyal medya ve internet ortamında yaptığımız araştırmalarda Fettah Tamincenin ilgisi bulunan fetöcü olduğu gerekçesiyle KHK ile kapatılan derneklerden:Gaye vakfının Mütevelli heyeti başkanı,Gevher Sultan Vakfının mütevelli heyet üyesi,Yedi Renk Sanat Vakfı’nın kurucusu,Türk Rus Kültür Vakfı’nın kurucusu,Tölerans Vakfı’nın kurucusu,Tuskon'un üyesi ve Akdim’in finansorü olduğunu,kardeşlerinden birisi AGİD yöneticisi,bir diğerinin bir itirafçının beyanına göre Pensilvenyaya gidip fetö elebaşını ziyaret etmiş,eşi yine KHK ile kapatılan 2 dernek yöneticisi olduğunu biiyoruz.

Bu bilgileri Fettah Tamince’nin reddettiğine ilişkin bir açıklamasınıda duymadık.Kaldıki bir kez daha ifade edeyim bu bilgilerin tamamı resmi soruşturma evrakları ve bizzat Fettah Tamincenin gazetelere verdiği beyanlar ile sabittir.

15 Temmuz 2016 darbe girişiminden sonra KHK ile kapatılan Türkiye'de FETÖ ile iltisaklı olduğu ifade edilen dernekler, şirketler, sendikalar, sivil toplum örgütlerinherhangi bir tanesine dahi üye olan vatandaşlar yargılandılar, tutuklandılar,FETÖ terör örgütü üyesi olmaktan ceza aldılar.

Özetle Fettah Tamince, FETÖ ile iltisaklı olduğu gerekçesiyle devlet tarafından kapatılan 6 yada 7 tane derneğin ya kurucusu, ya üyesi yada finansörü.

Mehmet Akyol:Kılıçtaroğlunun bu dernek ve vakıflara üyelikler dışında başka iddialarıda var.Bunlarla ilgili ne söyleyeceksiniz?

Bir örgütün emniyet güçlerince terör örgütü olarak kabul edilip fiilleri ve faillerini yargıya intikal ettirmesi, yargınınvereceği bir kararla da bu örgütün terör örgütü ilan edilmesi lazım.Bu prosedür bir kenara bırakılarak İktidar tarafından Fetö açısından 17-25 Aralık'ın milat olarak kabul edilmesine imkan yok.Bir an için bu tarihin milat olarak kabul edildiğini düşünelim.Bu durumda denilmesi lazım ki, "Bu terör örgütü, 17-25 Aralık 2013 tarihinde kurulmuştur. Bu tarihten sonraki fiiller suçtur, öncekiler suç değildir". Dolayısıyla 'Siz FETÖ'nün yurtlarında kaldınız mı?-dersanelerine gittinizmi?diye kimseye sormamanız lazım. Çünkü 17-25 Aralık'tan sonra bu yurtlarda dersanelerde  kapatıldı. 17-25 Aralık'tan sonra çok kısa süre faaliyetine devam eden Bank Asya ve örgütün yayın organları var.

Oysa şu ana kadar yapılan FETÖ yargılamalarında yada operasyonlarında önüme gelen bütün dosyalarda gördüğüm resim şu; FETÖ iltisaklısı olarak gözaltına alınan herkese ilk önce şu sorulur:Nerede okudun? Hangi yurtta kaldın. Bank Asya'ya para yatırdın mı? Zaman Gazetesi'ne abone oldun mu? Ya kardeşim bunların tamamı 17-25 Aralık'tan önce, niye soruyorsunuz? Milat buysa eğer sormamanız lazım. Ama ilginç olan şu; Fettah Tamince gibi isimlere gelince, 17-25 Aralık'tan öncesi hiç sorulmuyor. O dönemde bunlar aldatılmış, kandırılmış,dini duyguları sömürürlmüş,yanlış yollara sevk edilmiş vatandaşlar.17-25 Aralık'tan sonra bu yapıyla yollarını ayırmamış olanlarterörist. Hükümetle bu yapının çatışmaya başladığı 17-25 Aralık 2013 tarihinden sonra hangi davranışı yapmış olanları bu sınıfa sokuyorsunuz?

Hakkında soruşturma veya yargılama yapılanların tamamına yakını ya bu örgütle bağını inkar ediyor yada ben yolumu 17-25 aralıktan sonra ayırdım diyor.Bu savunmalarının aksini hangi fiilleri gerçekleştirdiklerini ispat ederek terörist diyeceksiniz.bunun kriteri ne belli değil. 

Fettah Tamince olayına gelince, 17-25 Aralık öncesini milat kabul etmek bile Fettah Tamince'yi kurtarmıyor. Niye? Çünkü 17-25 Aralık'tan sonra 2014 yılında kendi ifadesine göre, yine Pensilvanya'ya gidiyor, yine Fetullah'ın elini öpüyor. 17-25 Aralık'tan sonra Zaman Gazetesi'nden hisse alıyor. Bakın terör örgütüne finansal destek sağlamak, hani 5 lira veren, 10 lira veren adama FETÖ terör örgütüne finans desteği sağlamaktan soruşturma açıyorsunuz, ceza veriyorsunuz. Bu adam hisse alıyor hisse Feza Yayıncılık'ta Samanyolu onun içinde, Zaman Gazetesi onun içinde bundan hisse alıyor. 5 ay hisseyi üzerinde tutuyor. Sonra hisseyi devrediyor. Kesmiyor. 17-25 Aralık'tan sonra FETÖ terör örgütü ele başının 'Bank Asya'ya destek olun' talimatından sonra  hanımı Duygu Tamince, bildiğim hatırladığım kadarıyla 180 bin küsur lira Bank Asya'ya para yatırıyor. Bakın bende çok örnek var. Bir polis memuru var bana geldi. Bank Asya'da eskiden kalma unutulmuş 4 lira 35 kuruşluk mevduatı yüzünden KHK ile polislikten atılıyor. Bakın 4 lira 35 kuruş. 17-25 Aralık'tan önce yatırılmış bir paradan bahsediyoruz. Kalmış hesaplarda. Bu vatandaşa FETÖ ile iltisaklı diyorsunuz, FETÖ terör örgütünün liderinin talimatıyla 180 bin küsur lira para yatıran vatandaşı iltisaklı kabul etmiyorsunuz. Peki savcı gerekçe olarak ne yazıyor biliyor musunuz? Çok komiktir:"Duygu Tamince'nin mal varlığı dikkate alındığında 180 bin küsur lira çok önemli bir rakam olmadığından". Bunun hukukla, akılla, adaletle izah edilebilir bir tarafı yoktur. Dolayısıyla sayın Kılıçdaroğlu'nun bu yönde yaptığı açıklamalar doğrudur. Fettah Tamince dosyası, kelimenin tam manasıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin FETÖ terör örgütü ile mücadelesinde bir turnusol kağıdı vazifesi görmüştür. Bu mücadele gerçekten hukuk sınırları içinde midir, yoksa 'terör örgütü üyelerinin bir kısmı bizim adamımızdır' diye korunmuş, bir kısmı kendilerine muhalif olduğu gerekçesiyle yakılmış mıdır? Bunun en güzel örneği Fettah Tamince dosyasıdır. Ben 2015 yılından beri Fettah Tamince tarafından dolandırıldığını iddia eden bir müvekkilim adına şikayetle başlayan,Uluslararası Antalya Üniversitesi için toplanan paraların zimmete geçirilmesi ve Feza yayıncılıkta hisse alımı nedeniyle devam eden  şikayetleri takip ettim. Bunlarla ilgili belgeleri, bilgileri topladım. Gördüğümüz resim şudur; Fettah Tamince dosyası ile ilgili mutlak suretle Kemal Kılıçdaroğlu'nun sorduğu sorulara devletin yetkililerinin bir cevap vermesi gerekir. Şunu söyleyebilirlerdi; Örgüt mensubu olmasına rağmen, örgüt tarafından aldatılmış bir insandır. Pişmanlık duymuş ve bu işten vazgeçmiştir. Örgütten ayrılmıştır'.

Kanunumuzun da buna benzer olaylarda uyguladığı bir şey var. Etkin pişmanlık. Yani siz gelecekseniz diyeceksiniz ki, 'Ben bu örgütün mensubuydum. Bu bilgilere sahibim. Bu bilgileri devletimle paylaşıyorum. Ben etkin pişmanlıktan yararlanmak istiyorum" dersiniz ve etkin pişmanlıktan yararlanırsınız. Ama Fettah Tamince, etkin pişmanlıktan asla yararlanmamıştır. Bizim elimizde mevcut belgeler ve bilgiler, bunu göstermektedir. Etkin pişmanlıktan yararlanma bir usuldür. Ama şunu net olarak ifade edeyim, Fettah Tamince ile ilgili elimize bilgi belge geçtikçe biz Cumhuriyet Savcılığı ile paylaştık. Ben Ak Parti'li yetkili arkadaşlarla da paylaştım bu bütün bilgileri. Cumhuriyet Savcılıklarına vermeden önce de verdikten sonra da ve defalarca rica ettim. Dedim ki, 'Bu örgüt ile mücadele ediliyorsa bunun samimiyetle yürütülmesi lazım. Şu evraka dikkatli bakın, burada bir adaletsizlik olursa FETÖ ile mücadele samimiyetsiz bir görüntü ortaya çıkar. Bu devletimiz için tehlikelidir' diye ifade de ettim. Buna rağmen sonuç alamadım. Ama özellikle  Antalya bölgesindeki soruşturmalarda FETÖ ile ilgili bütün soruşturma dosyalarının içinde Fettah Tamince'nin ismi var. Onun ile ilgili bilgi ve belgeler var. Bu belgeler devlet arşivlerine giriyor.Ve eninde sonunda bu iktidar, bunu koruyan destekleyen vatandaşlar iktidarı kaybettiğinde bu dosyalarda tekrar masaya yatırılacaktır herhalde. Masaya yatırıldığında en azından bizde bunun bir arşivi var.Adalet er yada geç tecelli edecektir diye ümit ediyorum.

Mehmet Akyol: Tamince'nin Cumhuriyet Savcılığı'nda 8 sayfalık bir ifadesi var. FETÖ ile bağı olduğunu kabul ediyor. Erdoğan'a olan sevgisini de 'Tanıyınca aşık oldum' sözleriyle ifade etmişti. Tamince hakkında FETÖ soruşturması ile ilgili yargı kararıyla kapatıldı. Tamince'yi iktidar mı koruyor? Bakıldığında Tamince'nin avukatları aynı zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da avukatları. Erdoğan'ın 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili bir mücadelesi var. Tamince kim yada kimler tarafından neden korunuyor? İktidar kanadı tarafından da korunuyor mu?

Nizamettin Sağır: Bu korumanın arkasında FETÖ ile mücadelede samimiyetine inandığım, FETÖ'nün faaliyetlerinden dolayı çok ciddi zarar gördüğüne inandığım Sayın Cumhurbaşkanı tarafından korunduğuna inanmak istemiyorum. Öncelikle onu söyleyeyim. Böyle midir bilemiyorum. Yani buna inanmak istemiyorum. Bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak böyle bir şeye inanmak istemiyorum. Ama ortada ekonomik gücü yüksek, ilişkiler ağı geniş, ağırlama kabiliyeti yüksek bir isimden bahsediyoruz. Bizim bütün dosyalarımızda, benim bildiğim dosyalardan yola çıkarak devam edelim. Tane tane gidelim. Konya'daki dosyada Fettah Tamince'nın FETÖ terör örgütü üyeliği ve terör örgütüne finansal destek sağlamadan yapılan yargılamada avukatlığını yapan vatandaş Sayın Cumhurbaşkanı'nın İdari İşler Müdürü'nün eşi. İsmini de zikrederim, bilgilerini veririm. İkinci evrak Zaman Gazetesi ile ilgili İstanbul'da verilen takipsizlik kararı. Bu karardaki avukatları da yine Sayın Cumhurbaşkanı'nın avukatları.Geldik Antalya'daki zimmet dosyasına. Zimmet dosyasında da karşımıza çıkan isim Ahmet Kürşad Köhle. Köhle, hem zimmet dosyasında hem ondan önceki dolandırıcılıkla FETÖ terör örgütü üyeliği dosyasında da Fettah Tamince'nin avukatı. Ahmet Kürşad Köhle, hem FETÖ şüphelisi Fettah Tamince'nin, yine Antalya'da bir otel sahibi FETÖ şüphelisi Tolga Cömertoğlu'nun avukatı, yine otel sahibi Ömer Gür'ün avukatı, aynı zamanda Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı vekili sıfatıyla da bir sürü dosyaya vekalet koymuş Cumhurbaşkanımız adına. Şimdi bütün bunlara baktığınızda karşınıza çıkan resim şu; FETÖ şüphelisi Fettah Tamince'nin bütün soruşturmalarında, aynı zamanda Cumhurbaşkanımızın avukatı olan isimler devreye giriyor. Şimdi burada Cumhurbaşkanımızın bu bilgiden haberinin olmaması çok anormal geliyor. Çok ciddi manada gizlenmiş gibi geliyor. Eğer öyleyse bu bir vahamet. Eğer Sayın Cumhurbaşkanı bunları bile bile bunlara izin verdiyse ki bunu da açıklaması gereken Sayın Cumhurbaşkanımız, ama bir ses yok. Burası karanlıkta. Bu avukatlar, Cumhurbaşkanı avukatı sıfatını kullanarak kendilerine menfaat mi temin ettiler? Yoksa talimatla mı bu işi yerine getirdiler? Bunu bilemiyoruz çünkü bir açıklama yapılmadı. Anormal olan şu; FETÖ'nün faaliyetlerinde bir numaralı müşteki olarak görünen Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatlarının FETÖ şüphelilerinin avukatlığını yapması akla mantığa aykırı bir durum. Doğru bir şey değil. Bu realite doğru mu? Evet doğru. Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatları, FETÖ şüphelisi Fettah Tamince'nin avukatları. Bir tane de değil. 1, 2, 3, 4. Bu anormal.

Mehmet Akyol: Bu arada Erdoğan'ın avukatlarının Uluslararası Antalya Üniversitesi'nin mütevelli heyetinde de yer aldığı biliniyor.

Nizamettin Sağır: Evet. Ahmet Özel ve Ahmet Kürşad Köhle aynı zamanda Uluslararası Antalya Üniversitesi'nde mütevelli heyetindeler. O da garip. Yani Kılıçdaroğlu'nun söylediği o söz de doğru. Cumhurbaşkanının avukatları aynı zamanda Tamince'nin avukatları. Bu nasıl oluyor, buna nasıl izin veriliyor, yetkililerin açıklaması lazım.

Mehmet Akyol: Uluslararası Antalya Üniversitesi'ne yapılan bağışlarla ilgili de Fettah Tamince soruşturma geçirmişti. Savcı Erkan Gözkaya Tamince hakkında takipsizlik kararı veriyor. Ardından da yapılan itiraz sonrasında Hakim Halil Hakkı Kılınç, eksik soruşturma gerekçesiyle kararı kesin olarak kaldırıyor. Bunun üzerine Savcı Sulh Ceza hakiminin bu kararına itiraz ediyor.Takipsizliği kaldıran hakim izne ayrılıyor. Yerine geçici bakan hakim Savcının itirazını kabul ediyor ve takipsizliği kesinleştiriyor.Savcının normalde dava açması gerekirken itiraz etmesi normalmidir?

Nizamettin Sağır: Hayır normal değil, anormal. Böyle bir hukuk sistemi yok. Yani hukukumuzda böyle birşey yok. Suç Ceza Mahkemeleri'nin takipsizlik kararının kaldırılmasına ilişkin verdiği kararlar kesindir. Ona itiraz edilemez. Hiçbir makam ve merci itiraz edemez. Değil Cumhuriyet Savcısı, Adalet Bakanlığı dahi itiraz edemez. Ama bu gerçekleşti mi, evet. Fettah Tamince dosyasında bu gerçekleşti. Bu evrakta takipsizliği kaldırmaya karar veren Sulh Ceza Hakimi  ceza yargıcı izne ayrıldı, yerine gelen hakim hukukla hiçbir alakası olmayan bir şekilde bu itirazı tekrar kabul edip dosyayı kapattı. Ardından da bu yargıcımız Sulh Ceza Hakimliğinden Ticaret Mahkemesi üyeliğine gönderildi. Bu anormal mi, evet anormal. Bu tür tayinler ve bu tür görev değişiklikleri belli süreler içerisinde yapılır ama bizim olayımızda anormal bir süreç yaşandı. Yargıya müdahale, yargının çok sağlıklı işlemediğinin en güzel göstergelerinden iki tane daha örnek vereyim size. Bunlardan bir tanesi Fettah Tamince ile ilgili ilk soruşturma dosyası. Resanet Vakfı ile ilgili açılmış Antalya'daki FETÖ Ana dosyası diye tabir edilen dosyadır. Bu dosyada bizim şikayetimiz başka bir konu ile ilgili olmasına rağmen, Fettah Tamince'nin ismi o dosyadan tefrik edilmiş, ayrılmış, Resanetçilerden ayrılarak bizim dosyamıza getirilmiş ve bizim dosyamızda da takipsizlik kararı verilmiştir. Bizim dosyamızda takipsizlik kararı veren savcı Sinan Tür, bu karardan sonra Cumhuriyet Başsavcısı Vekili yapılmıştır. Zamanlama manidar denilir ya, bir zamanlama manidarlığı var. İlginç olan Sinan Türk Cumhuriyet Başsavcısı Vekili olduktan yaklaşık 5 ay sonra hukuk camiasında 'sürgün' olarak tabir edilecek bir şekilde Zonguldak'a düz hakim olarak gönderildi. Sonrasında bir gariplik var ki, bu gönderildi. Devam edelim ;Zaman Gazetesi ile ilgili soruşturmada takipsizlik kararı veren Savcı Süleyman Bozkurt, o da açığa alındı. İstanbul'daki parasal ilişkilerden dolayı. Detaylarını biz bilemiyoruz. Ne zaman öğreneceğiz? Devir değiştiğinde, iktidar değiştiğinde öğreneceğiz. Şu anda halen daha engellemeler var. Örnek vereyim. Ben şikayetçiyim zimmet dosyası ile ilgili, benim şikayetim üzerine takipsizlik kararı veriliyor. Ben avukat olarak dosyayı almaya kalktığımda fotokopisini savcı bana vermiyor. 'Bunda gizlilik kararı var' diyor. Oysa bizim hukukumuzda gizlilik kararı iddianame veya takipsizlikle ortadan kalkar. Göz göre göre verilmiyor. Bir yanlış anlaşılmayla bertaraf edelim. Konya Cumhuriyet Başsavcılığı'ndaki evrak, yargılanmaya konu olmuştur. Tamince oradan beraat etmiştir. Onun yargısal süreci devam ediyor mu bilmiyorum. Beraat kararı kesinleşmedi. Bizim dolandırıcılıkla ilgili şikayet kararı, takipsizlikle neticelendiğinde Sulh Ceza Mahkemesi'ne itiraz ettik, ardından Sulh Ceza reddedince Adalet Bakanlığı'na gönderdik. Adalet Bakanlığı da bizim itirazımızı reddetti. O kesinleşti. Ancak, ne zimmet, ne Zaman Gazetesi ile ilgili soruşturmalar henüz kesinleşmiş değil, Adalet Bakanlığı ve Sulh Ceza nezdindeki bizim itirazlarımız devam ediyor. Kaldı ki henüz yargıya intikal ettirilmemiş, şikayet ettirilmemiş, ancak devam eden FETÖ davalarında ortaya çıkan yeni deliller var.Bunlar da Cumhuriyet Savcılıklarına henüz intikal ettirilmedi. Bunu da ifade edeyim. Aklanması için her şey yapılıyor. Ama biz de mücadeleden vazgeçmiyoruz. Hukuk içinde mücadeleye devam edeceğiz.

Mehmet Akyol: Antalya'da bir dönem MHP'den milletvekili aday adayı olan Avukat Ahmet Kürşad Köhle'nin Tamince ile başka bir bağlantısı var mıdır? Yoksa sadece Tamince'yi savunan bir avukat mıdır?

Nizamettin Sağır: Bildiğimiz kadarıyla sadece bu ceza dosyalarına yani FETÖ soruşturmalarında saydığım isimlerin avukatlığını yapmıştır. Bildiğim kadarıyla söylüyorum. 5 yıldızlı otel sahibi Tolga Cömertoğlu, 5 yıldızlı otel sahibi (kiracısı) Ömer Gür ve 5 yıldızlı otel sahibi Fettah Tamince. Ceza soruşturmalarında avukatlıklarını yapmıştır.

Mehmet Akyol: Tamince'nin savcılıktaki ifadesinde cemaat üyesi olduğunu kabul eder açıklamaları var. FETÖ terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen'e yapılan ziyaretlere de ifadesinde yer veriyor.Mayıs 2015 tarihinde bir gazeteciye yaptığı açıklamada, FETÖ'ye karşı duruşunu net olarak ifade edip Mütevelli Heyeti başkanı olduğu Uluslararası Antalya Üniversitesi'nin kuruluş fikrinin cemaatin Antalya sorumlusunun kendisini arayarak teklifte bulunması üzerine kurduğunu söylüyor. Peki Uluslararası Antalya Üniversitesi'nin FETÖ ile bir ilgisi var mıdır? Mütevelli heyeti neden ve nasıl değiştirildi?

Nizamettin Sağır: Şimdi buna benzer üniversitelere ne yapıldığına bakalım. FETÖ tarafından kurulduğu bilinen üniversiteler var. Mesela Konya'daki GESAV'ın kurduğu Mevlana Üniversitesi veya Fatih Üniversitesi. Ne oldu bu üniversitelere bakın. Vakıfları KHK ile kapatıldı, üniversiteler de devlete devredildi. Şimdi Gaye Vakfı'nın da üniversitenin de  FETÖ tarafından kurdurulduğunu bizzat Fettah Tamince söylüyor mu? Söylüyor. Herkes biliyor bunu. Peki buna ne oldu? Uluslararası Antalya Üniversitesi'ne de olması gereken aynısıydı. Bu üniversitenin devlete devredilmesi gerekirdi. Ama çok ilginç bir şey oldu. Gaye Vakfı, aradan 3 ay geçtikten sonra KHK ile kapatılmasına rağmen açıldı. Ama mütevelli heyetinin içerisindeki bir kısmı Ak Partililerle dolduruldu. Yani Sayın Menderes Türel, Hüseyin Çelik, Mustafa Köse gibi. Bunun bir örneği yok. Ne olması gerekirdi? Bir üniversite kurumsal olarak FETÖ olmaz. Kurum FETÖ'nün olmaz. O kurumu oluşturan yapı FETÖ'dür. Üniversite'nin muhasebecisini, dekanını, personelini içeri alacaksınız, onlara FETÖ'den cezayı vereceksiniz, ama bu üniversiteyi kuran, üniversiteyi kurmak için FETÖ adına 150 milyona yakın para toplayan Fettah Tamince ve kurucu Mütevelli Heyeti hakkında 'bunlar FETÖ'cü değil' diyeceksiniz. Ya olacak şey değil. Aklın hafsalanın aldığı bir şey değil bu. Bu büyük bir mantıksızlık. Ama oldu mu, evet oldu. Zaten Sayın Kılıçdaroğlu'nun feryadı da buna yönelik. Nasıl oluyor diye soruyor. Peki buna cevabı kim verecek? Devlet yetkilileri kalkacak diyecek ki, "Kardeşim biz Fatih Üniversitesi ile bunun arasında şu farkı gördük de o yüzden böyle yaptık". Fettah Tamince'nin '17-25 Aralık'tan sonra benim FETÖ ile ilişkim kesildi' beyanlarını kendisi sonra reddediyor. 'Hisse aldım' diyor, 'Pensilvanya'ya gittim' diyor, 'Üniversiteyi bunlardan temizlemek için cemaatin üyeleriyle bir araya geldim' diyor. Cemaat üyelerinin Bylock konuşmalarının içerisinde Fettah Tamince ile yaptıkları konuşmaların detayları var. Hangi tarihlerde? 2016 tarihinde. Bırakın 2013'ü, 2014'ü, 2015'i. 2016 yılında bile Fettah Tamince, FETÖ'nün etkili ve yetkili isimleri ile görüşmeye devam etmiştir. Hangi ad altında olursa olsun, eğer Fettah Tamince'nin yaptığının  onda 1'i ni herhangi bir insan yapmış olsaydı, bugün cezaevinde onlarca yıl ceza almıştı.

Mehmet Akyol: Konya Başsavcılığı tarafından Tamince hakkında FETÖ terör örgütüne yardım ettiği gerekçesiyle iddianame hazırlanıyor, 2. Ağır Ceza Mahkemesi bu dava sonunda Tamince için beraat kararı veriyor. Kararda '2008 yılında sanığın örgütün varlığından haberdar olduğuna ve bilerek isteyerek yardımda bulunduğuna dair mahkeme heyetince yeterli ve inandırıcı delil elde edilememiştir' deniliyor. Tamince'nin örgüt üyeliği iddiasından beraati ise, "FETÖ hizmet hareketi olduğu dönemde toplumun bütün kesimlerini aldattı' gerekçesine dayandırılıyor.

Nizamettin Sağır: Sizin sorunuza soruyla cevap vereyim. Türkiye Cumhuriyeti cezaevlerinde şu anda yatan veya FETÖ'cülükten yargılanan,'Ben bunun hizmet hareketi olduğunu zannediyordum. Sonra öğrendim de vazgeçtim' demeyen kim var? Hiç kimse yok. Niye onlar yargılanıyor da Fettah Bey beraat ediyor? Başka yargılamalarda bu savunmalar mahkemeler tarafından kaale bile alınmamıştır.Hatta etkin pişmanlıktan yararlanıp, 'ben bunu farkettim, vazgeçtim, istifa ettim derneklerinden' deyip, bunun belgelerini mahkemeye sunan isimler bile FETÖ örgüt üyeliğinden ceza aldılar. Sadece Konya'daki değil. Fettah Tamince ile ilgili bütün takipsizlik kararları ile ilgili mahkeme kararlarının neredeyse tamamı hukuki açıdan bir felaket ve komedidir. 30 yıllık bir avukat olarak söylüyorum, bunun bir örneği yok. Yani Fettah Tamince'nin gerekçelerine baktığınızda Türkiye'de darbe girişimine sadece aktif olarak katılmış olan darbecilerle 'Ben halen Fetullahçıyım' diyen isimlerin haricinde hiç kimsenin ceza almaması lazım. Hiç kimsenin de yargılanmaması lazım. Vatandaşın söylediğine itibar edeceksek, savunmasına itibar edeceksek 'bu böyle diyor öyledir. İyi bir adamdır bu. Yardımda bulunmuş ama çok önemli bir para değil onun için 180 küsur bin lira' diyorsak, bunu herkese uygulayalım. Cezaevlerinde hiç kimse kalmasın.

Mehmet Akyol: Tamince'nin avukatlığını yapan isimler, güçlerini nereden alıyorlar? Yargıda FETÖ borsası oluşturuldu iddialarında bu avukatların da yer alma ihtimali olabilir mi? Fettah Tamince'yi önemli ve özel kılan ne?

Nizamettin Sağır: Önce ilişkiler ağına bakmak lazım. Fettah Tamince'yi özel kılan nedir? Niçin korunmak zorunda kalınıyor? Niye destekleniyor sorularına verilecek cevap, ilişkiler ağıdır. Bu ilişkiler ağı kamuoyunun malumu. Benim özellikle söylememe gerek yok. Bir ticari ilişkiler ağı var, irtibatlar var. Şimdi vatandaş diyor ki, 'Ben 17-25 Aralık'tan sonra Pensilvanya'ya gittim. Fetullah Hoca'yla hükümet arasında arabuluculuk yapmaya gittim' diyor. Bir Allah'ın kulu da kalkıp demiyor ki, 'Kardeşim sen kimsin? Bakan mısın? MİT yetkilisi misin? Hangi yetkiyle Türkiye Cumhuriyeti Devleti hükümetiyle bir terör örgütü ele başısı arasında arabuluculuk görevi yapıyorsun? Sana kim verdi bu yetkiyi?' diye soran yok. Bakın ilişkiler ağı zamanla ortaya çıkacaktır.Şimdiki sis perdelerin çoğu aralanacaktır. Meslektaşlarıma gelince, 'bunlar FETÖ borsasının bir parçasıdır' diyemem. Ben hukukçuyum. Delili görmeden birşey söyleyemem. Ama FETÖ'nün 1 numaralı müştekisi görünen Sayın Cumhurbaşkanı'nın avukatlığını yaparken, aynı zamanda FETÖ şüphelilerinin avukatlığını yapmak, meslek ahlakı açısından çok doğru görülen bir şey değildir. Örnek veriyorum. Ben FETÖ'de Ana Çatı Davası'dan Osman Kaçmaz'ın avukatlığını yapıyorum müşteki olarak. FETÖ ile ilgili de bazı isimler hakkında şikayet dilekçeleri veriyorum müvekkillerim adına. Ben bir tek FETÖ şüphelisinin avukatlığını almadım. Bana çok doğru gelmiyor. Hele ki, FETÖ ile iltisaklı olduğuna ilişkin belge, bilgi, delil olmayan veya varsa da pişmanlık duyan insanların avukatlığını yapmak da benim için mahsur yok. Ama bunu hiç ifade etmemiş, aksine bir sürü delili olan bir adamın avukatlığını yaparken bir insan biraz düşünür diye düşünüyorum. Biraz hassas olunmalı. Ama bu hassasiyeti görmüyorum. Hassasiyetin olmayışı da soru işaretleri yaratıyor.

Mehmet Akyol: Fettah Tamince'nin hükümet ile FETÖ elebaşı  Gülen'in arabuluculuğunu yapmasıda suç değil mi?

Nizamettin Sağır: Bir hukuk devletinde sen kimsin de arabuluculuk yapacaksın? Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile bir terör örgütü lideri arasında arabuluculuk yapmak nedir ya. Burası kabile devleti mi? Muz Cumhuriyeti miyiz biz? Böyle bir şey olabilir mi?

Mehmet Akyol: Bu konular ile ilgili yeni gelişmeler yada eklemek istedikleriniz var mı?

Nizamettin Sağır: FETÖ ile mücadale konusunda at izi, it izine karışmıştır. FETÖ'nün kullandığı isimlerin büyük bir kısmı cezaevine tıkılırken, bunları kullanan isimlerin neredeyse tamamına yakını ya yurt dışına kaçırılmıştır yada makam ve mevkilerine devam ettiriliyorlar. Bu garip bir şey. Yani ben bir üniversite kuracağım, mütevelli heyeti başkanı olacağım, bana bu üniversiteyi FETÖ kurduracak, burada kimin görev alacağını da bana FETÖ söyleyecek, benim işe aldığım adamlar cezaevine girecek FETÖ'cülükten, ama ben FETÖ'cü olmayacağım. Bu anormallikler, hukuk dışı şeyler devir değiştikten sonra yeniden masaya yatırılacaktır. FETÖ, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve milletin aleyhine bir örgüttür. Bu örgüt, ciddi bir darbe girişiminde bulunmuştur. Ki bana göre darbe girişimi sadece 2016 yılında değildir. Öncesinde orduya yapılmıştır. Sonrasında yargıya yapılmıştır. Sonrasında hükümete yapılmıştır. En son devlete ve millete darbe girişiminde bulunulmuştur.Bütün bu dönemlerin hepsinin birlikte değerlendirilerek,FETÖ ile birlikte hareket edenlerin de FETÖ'ye yardım ve yataklıktan yargılanmaları lazım.O dönemin iktidarındaki bu yapıya destek veren ve reklamını yapan siyasetçilerin bir çoğunun bu suçtan yargılanmaları lazım. O günlerde bu işlerde vebali olan siyasetçilerin, hukukçuların. Ama maalesef, kullanılanlar cezaevine tıkılmış, ama onları kullananlar, FETÖ terör örgütü ile birlikte hareket edenlere hiç birşey olmamıştır. Adalet er yada geç tecelli edecektir. Biz hukuk insanıyız. Bu Fettah Tamince olayında da gerçekleşecektir. Bütün zorluklara rağmen biz umudumuzu kaybetmiyoruz. Ben bu bütün mücadele sırasında sadece savcılara ve emniyet yetkililerine değil, Ak Partili milletvekillerine, Ak Parti'nin teşkilat yetkililerine de bu bilgileri verdim. Gizlim saklım yok. Bu mücadele hepimizin mücadelesi. Sağlıklı yapılması lazım dedim. Maalesef Fettah Tamince olayında bunu başaramadım. Ve Sayın Kılıçdaroğlu da bunu örnek olarak göstermekte son derece haklıdır. Eğer Fettah Tamince illa korunmak isteniyorsa, Devlet yada onun arkasındakiler şunu söyleyecekler; "Bu örgütün elemanıdır ama pişmanlık duymuştur. Pişmanlık duyduğu için biz kendisini affettik'. Ama senin affetme hakkın yok. Kararı verecek olan mahkemedir. Etkin pişmanlıktan yararlandırırsınız, mahkemenin önüne getirirsiniz, mahkeme de etkin pişmanlık hükümlerine uygun görürse ceza vermez, beraat ettirir. Bu işi hukuka bırakın. Bu iş siyasetçilerin yada yönetenlerin vereceği karar değildir. Yani kimin FETÖ'cü, kimin olmadığına karar verme işi siyasetçinin değil, yargınındır. Biz hukukla ilgili umudumuzu kaybetmiyoruz. Nokta.

 

Gazeteci Mehmet AKYOL haberiDiğer Fotoğraflar

Kaynak / Editör: Okunma 274

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


SiyasetHaberleri

MHP SEÇİM BEYANNAMESİNİ AÇIKLADI
UYAR'DAN ELVAN'A TEPKİ
Esen : “Hesabını Soracağız”
KEMER’DE CHP, MHP’Yİ YAKALADI
CHP'de Tam Kadro Açılış
Dövüş kulübüne yakışıyorsun
SEZON ERKENMİ AÇILDI?
MHP’NİN, KEMER BAŞKAN ADAYI YUSUF ÜRAS OLDU

Diğer Haberler

ÇEVRE KURULU KARARI
ALANYASPOR 5-1 GALİP
Şampiyonlardan Başkan Gül’e anlamlı hediye
MUSTAFA BALBAY'A SEVGİ SELİ
Göynük’te Kan Bağışı Kampanyasına Yoğun ilgi
Ali Bey Club'de Su parkında köpük partisi
Antalya SMMM Odası Basınla Buluştu
AKP 'DEN İSTİFA EDEN 250 KİŞİ İYİ PARTİYE KATILDI
E-Gazete (Gazete Akdeniz)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

Tosun ÜLGE

Tosun_ÜLGE BU İŞLER BÖYLE OLMAZ

09.12.2019 00:58:52

Kemer’de bazı şeylere dur demek için, Kemer&rsq..

Hilmi ŞAHİN

Hilmi_ŞAHİN İLÇE BELEDİYELERİ BAYRAM EDİYOR

01.12.2019 15:49:23

Antalya büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda 3..

Baki AYDIN

Baki_AYDIN KIBRIS EŞEĞİNE, HOCA NASREDDİN BİNERSE!

10.11.2019 23:44:32

Gazeteakdeniz ve duyantalya.com’dan da takip ettiğiniz..

ZEKİ DEMİR

ZEKİ_DEMİR Ağayı Batıran Uşak

17.09.2019 23:59:26

Berberin Kırık Aynası..  Alanya da yaşayan eski bir ga..

M. Fevzi Küçükkahveci

M._Fevzi_Küçükkahveci Suriyelilere Vatan (daşlık) Ve-ri-le-mez ! Kaynak: Suriyelilere Vatan (daşlık) Ve-ri-le-mez ! - M. Fevzi KÜÇÜKKAHVECİ

06.08.2019 22:41:32

Duyunca inanamadık, ya kötü bir şaka ya da akıl tu..

İdris ÖZYOL

İdris_ÖZYOL Fillerin intikamı

22.06.2019 15:53:45

Fillerin, belli mevsimlerde belli yolları kullanarak gö..

Ramazan KAYA

Ramazan_KAYA E TEBLİGAT DÖNEMİ

17.12.2015 01:17:00

Vergi mükelleflerini yeni yılda yenilikler bekliyor. ..

Cengiz GÜLEBAY

Cengiz_GÜLEBAY OLMADI, SİL BAŞTAN

03.11.2015 23:44:42

7 Haziran seçimlerinden sonra geçen beş ayda &..

Vehbi KAYA

Vehbi_KAYA Şehitlerimiz ve Protokolcüler

14.08.2015 14:25:44

Vatan topraklarından acı haber gelmeye devam ediyor.. Ü..

Tansu DURAN

Tansu_DURAN Lütfen İstifa Ediniz!

17.06.2015 23:41:29

Bugüne kadar sosyal medyada bir çok kere istifa ..

Seçil ÖZCAN

Seçil_ÖZCAN “ÇOCUKLAR, CİNSİYET EŞİTLİĞİ VE MAHREMİYET EĞİTİMİ ALMALI”

18.02.2015 01:04:01

Mersin Tarsus’ta Özgecan Aslan’ın vahşice k..

Hasan KILINÇ

Hasan_KILINÇ SEV ABİ KORKMA

17.03.2014 05:46:35

Ben tutkulu severim abi.Sevmekte sınır tanımam.Annemi,Babamı..


CHP’Lİ BUDAK’TAN BAKAN ERSOY’U TERLETEN SORULARCumhuriyet Halk Partisi(CHP) Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak,..
En Çok Okunanlar
VATANDAŞA ÖLÜM YANDAŞA MAAŞ
Ülkede vatandaşların ekonomik güçlükler nedeniyle &nb.. Kemer Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ekipleri, Keme.. KAN ÜRÜNLERİNDE YAŞANAN ŞAİBELERİ MECLİSE TAŞIDI İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çı.. KEMER TİYATROSUNA KAVUŞTU “Bağımlılıkla mücadele” kapsamında “Pembe Aslında Si.. Okulların pazartesi günü normal eğitim ve öğretime devam edeceği, sadece ta.. ANTALYA SEDİR RESTAURANT Gittikleri yerlerde meşhur Türk mutfağının o muhteşem lezzetlerini de tatma.. GAZETE AKDENİZ SAYI 83               &nbs..
Bugün Bu Hafta Bu Ay


Anket Bulunamadı..

Anketler

Namaz Vakitleri
Şehir
(antalya)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:1107:4613:2116:1618:3920:02

Hava Durumu
Şehir
(antalya)
Bugün
12°°C - 15°°C
Perşembe
13°°C - 16°°C
Cuma
10°°C - 17°°C
Cumartesi
12°°C - 18°°C

Günün Sözü


Nankör bir evlada sahip olmak, yılan dişinden daha acı verir.


(Shakespeare)


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,25

UA-73076831-1