Bugün - 11 Aralık 2019 ÇarşambaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.pngimages/habersistemi_08.png
 
Antalya   15°°C
 
CHP’Lİ BUDAK’TAN BAKAN ERSOY’U TERLETEN SORULARCumhuriyet Halk Partisi(CHP) Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak,..
İSTİHDAMDA HEDEF 150 BİN

İstihdam Seferberliği 2019 hedeflerini açıklayan Vali Karaloğlu, kentte 150 bin yeni istihdam hedefi belirlendiğini, ancak turizmdeki artışa bağlı olarak 200 bin rakamının bile yakalanabileceğini söyledi

Cumhurbaşkanlığının 2017'de başlatılan ve geçen yılın ardından bu yıl da devam ettirme kararı alınan İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında, Antalya Valiliği himayelerinde 'Burası Antalya Burada İş Var' sloganıyla Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nda (ATSO) düzenlenen toplantıda, iş dünyası temsilcileri bilgilendirildi.

Ekonomi Haberi - 23 Mart 2019 Cumartesi

(10:06)

İstihdam Seferberliği 2019 hedeflerini açıklayan Vali Karaloğlu, kentte 150 bin yeni istihdam hedefi belirlendiğini, ancak turizmdeki artışa bağlı olarak 200 bin rakamının bile yakalanabileceğini söyledi

Cumhurbaşkanlığının 2017'de başlatılan ve geçen yılın ardından bu yıl da devam ettirme kararı alınan İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında, Antalya Valiliği himayelerinde 'Burası Antalya Burada İş Var' sloganıyla Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nda (ATSO) düzenlenen toplantıda, iş dünyası temsilcileri bilgilendirildi. Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, SGK İl Müdürü Nejat Deniz, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Veli Tekkanat'ın konuşmacı olarak katıldığı toplantıda, İstihdam Seferberliği kapsamında verilecek devlet destekleri anlatıldı.

Sanki Antalya için hazırlanmış

Antalya'nın turizmi, tarımı ve ticaretiyle Türkiye'nin lokomotif şehirlerinden biri olduğunu belirten Vali Karaloğlu, Türkiye'nin büyümesine, hedeflerine ulaşmasına önemli katkılar verdiğini, vermeye de devam ettiğini açıkladı. Cumhurbaşkanlığının liderliğinde başlatılan İstihdamda Milli Seferberlik kampanyasının 2019'da da yeni teşvik ve desteklerle devam ettiğini belirten Karaloğlu, “Teşvik paketine baktığınızda, bize Ankara'dan, 'Ey Antalya, ATSO, Borsa, Valilik, sivil toplum bize öyle bir teşvik paketi önerin ki, bundan en çok Antalya istifade etsin' deselerdi, biz bu kadar iyisini öneremezdik. Teşviklere baktığınızda sanki Antalya göz önünde tutulmuş ve ihtiyaçlarına bakılarak hazırlanmış. Gerçekten bu teşvik paketinden Türkiye'de en çok istifade edecek olan il Antalya" dedi.

200 bin rakamı bile yakalanabilir

Antalya'nın 2017'de 186 bin yeni istihdamla Türkiye'de ikinci olarak, külliyede Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın elinden Antalya iş dünyası adına ödül aldığını hatırlatan Vali Karaloğlu, “Bu ödülü sizi temsilen ATSO başkanına emanet etmiştik. 2018'de de 164 bin rakamıyla yine çok ciddi destek verdik. 2019'da TOBB'la yapılan toplantıda Sayın Cumhurbaşkanımıza Antalya adına MATSO başkanımız 150 bin rakamını telaffuz etmiş, bizim için geçerli olan 150 bin rakamının üzerine çıkmak. Ama teşviklere baktığımızda Antalya'da geçen seneki yakaladığımız turizmdeki başarı ve 2019'la ilgili bugünkü projeksiyona baktığımızda 150 bin rakamının çok üzerine çıkacağımızı, hatta 200 bin rakamını bile yakalayabileceğimizi söylersek çok abartmış olmayız" diye konuştu.

1 Nisan tarihine dikkat

Turizmde hem erken rezervasyon, hem de slot taleplerine bakıldığında 2019'da Antalya'da turizmin yüzde 29 büyüyeceğinin öngörüldüğünü dile getiren Karaloğlu, bunun istihdamda da aynı oranla büyüme anlamına gelebileceğini, telaffuz edilen rakamların rahatlıkla gerçekleşebileceğini söyledi. Özellikle 1 Nisan'da başlayacak hem ücret, hem SGK primi hem de vergilerini devletin ödediği üç aylık dönemden Antalya'daki bütün iş dünyasının istifade etmesi gerektiğini vurgulayan Karaloğlu, “Zaten herkes sezon hazırlığı yapıyor. Belki personel alımını erkene çekerek hem insanlarımıza iş-aş imkanı verilmiş olur hem de devletin bu imkanlarından istifade edilmiş olur" dedi. Verilen imkanların gerçekten çok güzel olduğunu vurgulayan Karaloğlu, “Bir personelin bu üç aylık dönem de dahil, size yıllık sağladığı katkı 19 bin 414 lira. Eğer bu personel genç ve kadınsa devletin pozitif ayrımcılığı var, o zaman teşvik 26 bin liraya kadar çıkıyor. Bu güzel teşvikler sadece turizm değil, Antalya'daki bütün sektörler için bu geçerli. Hemen bu teşviklerden istifade ederek, bir an önce işe başlatılacak insanları işe başlatıp, hem işsizliğe çare olalım, insanlarımız sofrasına aş-ekmek götürsün, toplum mutlu olsun" diye konuştu.

Maliyetleri aşağıya çekecek

İstihdam teşviklerinin önemine dikkat çeken ATSO Başkanı Davut Çetin, istihdam maliyetlerini aşağıya çekecek ciddi bir teşvik paketi açıklandığını ve teşviklerin bazılarına 1 Nisan'dan itibariyle başvurmak gerektiğini belirtti. Ekonomide sıkıntıların devam ettiğini, işsizliğin arttığını kaydeden Çetin, “Çünkü yeni işe almalar azaldığı gibi, mevcut istihdamın azaldığı sektörler de var. Küçülmenin önümüzdeki aylarda durmasını, yavaş yavaş toparlanma sürecine girilmesini bekliyoruz. Seçimlerden sonra hepimiz ekonomiyi daha fazla konuşacağız. Her alanda hızlı bir reform sürecinin başlamasını istiyoruz. Bu yapıldığı takdirde yatırımcı ve tüketici güveni geri gelir ve iyileşme görürüz. Bu aşamada hükümet, kredi paketleri ve istihdam teşvikleriyle piyasaya katkı yapmaya çalışmaktadır" dedi.

Turizmdeki yükselişe dikkat çekti

Ülke genelinde istihdamın geçen yıla göre yüzde 2 civarında azaldığını belirten Çetin, bu azalmanın özellikle tarım ve inşaat sektöründen kaynaklandığını belirterek, “İstihdamın azalmadığı birkaç il var. Bunlardan biri de Antalya. Antalya'nın özelliği elbette ki turizm sektörüdür. Antalya'da kayıtlı istihdam yaz aylarında 700 bine yaklaşmaktadır. Birçok sektörümüz doğrudan ve dolaylı olarak turizme bağlıdır. Geçmişte bunun zararını yaşadığımız yıllar oldu, böyle dönemlerde ise avantajını yaşıyoruz. Turizmdeki gelişme ticaret ve sanayi sektörümüzü olumlu etkileyecektir. Antalya için turizmde yükseliş demek; inşaattan sanayiye, ticaretten ulaştırmaya kadar tüm sektörlerde iş ve istihdamın artması demektir" diye konuştu.

Teşvikte dikkat çeken dört madde

Büyümenin ve katma değer yaratmanın tek orijinal faktörünün emek, istihdam edilen insan olduğunu belirten ATB Başkanı Ali Çandır, son iki yıldır devam eden istihdam seferberliğinin devam ettiriliyor olmasının umut verdiğini söyledi. Özellikle yeni iş imkanları ve büyüme çabalarını motive eden ilave istihdam teşviklerinin, iş insanlarının direncini artırdığını ve büyüme isteklerini motive ettiğini belirten Çandır, İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında açıklanan 8 teşvikten özellikle dikkat edilmesi gereken dört maddeye vurgu yaptı. Çandır, “30 Nisan'a kadar sağlanan her ilave istihdamınızda maaş, SGK primi ve vergilere ilişkin mali yüklerin ilk üç ay boyunca devlet tarafından karşılanacak olması. Takip eden dokuz boyunca da SGK prim ve vergi yüklerinin yine devletimizce karşılanması. Bu ilave istihdamın kadın ya da genç olması halindeyse destekleme süresinin 18 aya çıkarılması bizler için önemli bir destek olmuştur. Yine ekonomik sebeplerle; İşyerinde çalışma sürelerini geçici olarak azaltmak durumunda kalan işverenlere, 3 ay boyunca azaltılan süreye ilişkin çalışanlarının ücreti devletimizce karşılanması da diğer bir önemli destek olmuştur" dedi.


Tarıma özgü sosyal güvenlik

Bu yılki 150 bin kişiye ilave istihdam hedefinin oldukça üzerinde bir gerçekleşme yaşanacağına inandığını belirten Çandır, tarımsal üretim ve ticaretin istihdamı artırmadaki katkısının giderek zayıfladığına dikkat çekti. Tarıma sağlanan destek ve teşviklerin sadece işsizliği azaltmakla kalmadığı, kırdan kente göçü de önlediğini söyleyen Çandır, destek ve teşviklerin önerdikleri modellerle olması durumunda tersine göçün de yaşanabileceğini kaydetti. Tarımda çalışanların yaş ortalamasının hızla büyüdüğünü belirten Çandır, “Eğer sektörümüzün yapısına uygun ve mevcut sosyal yardımların da içerisinde bulunduğu tarıma özgü bir sosyal güvenlik sistemi geliştirilirse istihdama ve ekonomik büyümeye daha fazla katkı sağlayabiliriz" diye konuştu. 


Kaynak / Editör: Okunma 371

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


EkonomiHaberleri

İpek Koza Kursiyerlerine Ziyaret
EKO ENERJİ İLE ENERJİDE TASARRUF ZAMANI
YALÇIN; Kemer Öğrenci Yurdu Kermesini Ziyaret Etti
BUCAKTA GİRİŞİMCİLİK ATAĞI
Sel Sonrası Demre'nin Yaraları Sarılıyor
Kumluca'da Don Nöbeti
ASLA SATMAYACAĞIZ!...
YESİLANTALYA SÜRÜCÜ KURSU KEMER'DE

Diğer Haberler

Konyaaltı Belediyesi Nisan Ayı Meclis Toplantısı yapıldı
MANEVİ OĞLU TARAFINDAN ÖZAL İÇİN MEVLİT OKUTULACAK
KONYAALTI 1-1 LARASPOR
HEYELANDAN ZARAR GÖREN YOL AÇILDI
Muratpaşa’da Klasikler Buluştu
Elmalı’da Hasar Tespit Çalışması Başladı
0.01 liralık borcu için maaşını çekemedi
Budak'tan 2013 Şubat ayı enflasyon değerlendirmesi
E-Gazete (Gazete Akdeniz)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

Tosun ÜLGE

Tosun_ÜLGE BU İŞLER BÖYLE OLMAZ

09.12.2019 00:58:52

Kemer’de bazı şeylere dur demek için, Kemer&rsq..

Hilmi ŞAHİN

Hilmi_ŞAHİN İLÇE BELEDİYELERİ BAYRAM EDİYOR

01.12.2019 15:49:23

Antalya büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda 3..

Baki AYDIN

Baki_AYDIN KIBRIS EŞEĞİNE, HOCA NASREDDİN BİNERSE!

10.11.2019 23:44:32

Gazeteakdeniz ve duyantalya.com’dan da takip ettiğiniz..

ZEKİ DEMİR

ZEKİ_DEMİR Ağayı Batıran Uşak

17.09.2019 23:59:26

Berberin Kırık Aynası..  Alanya da yaşayan eski bir ga..

M. Fevzi Küçükkahveci

M._Fevzi_Küçükkahveci Suriyelilere Vatan (daşlık) Ve-ri-le-mez ! Kaynak: Suriyelilere Vatan (daşlık) Ve-ri-le-mez ! - M. Fevzi KÜÇÜKKAHVECİ

06.08.2019 22:41:32

Duyunca inanamadık, ya kötü bir şaka ya da akıl tu..

İdris ÖZYOL

İdris_ÖZYOL Fillerin intikamı

22.06.2019 15:53:45

Fillerin, belli mevsimlerde belli yolları kullanarak gö..

Ramazan KAYA

Ramazan_KAYA E TEBLİGAT DÖNEMİ

17.12.2015 01:17:00

Vergi mükelleflerini yeni yılda yenilikler bekliyor. ..

Cengiz GÜLEBAY

Cengiz_GÜLEBAY OLMADI, SİL BAŞTAN

03.11.2015 23:44:42

7 Haziran seçimlerinden sonra geçen beş ayda &..

Vehbi KAYA

Vehbi_KAYA Şehitlerimiz ve Protokolcüler

14.08.2015 14:25:44

Vatan topraklarından acı haber gelmeye devam ediyor.. Ü..

Tansu DURAN

Tansu_DURAN Lütfen İstifa Ediniz!

17.06.2015 23:41:29

Bugüne kadar sosyal medyada bir çok kere istifa ..

Seçil ÖZCAN

Seçil_ÖZCAN “ÇOCUKLAR, CİNSİYET EŞİTLİĞİ VE MAHREMİYET EĞİTİMİ ALMALI”

18.02.2015 01:04:01

Mersin Tarsus’ta Özgecan Aslan’ın vahşice k..

Hasan KILINÇ

Hasan_KILINÇ SEV ABİ KORKMA

17.03.2014 05:46:35

Ben tutkulu severim abi.Sevmekte sınır tanımam.Annemi,Babamı..


KEMER DADAŞINI KAYBETTİKemer'de çevresini hep güldüren Dadaş abimiz bu defa ü..
En Çok Okunanlar
KEMERSPOR2003 AŞKLA ÇALIŞIYOR
Kemer Spor Fethiye Spor Maçının Hazırlıklarını Sürdürü.. Saadet Partisi İl Başkanı:"Ses ver, Türkistan, Endülüs olmas.. KEMER BELEDİYESİ YAŞLILARA EVDE BAKIM HİZMETİ Kemer Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ekipleri, Keme.. KAN ÜRÜNLERİNDE YAŞANAN ŞAİBELERİ MECLİSE TAŞIDI İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çı.. Okulların pazartesi günü normal eğitim ve öğretime devam edeceği, sadece ta.. ANTALYA SEDİR RESTAURANT Gittikleri yerlerde meşhur Türk mutfağının o muhteşem lezzetlerini de tatma.. GAZETE AKDENİZ SAYI 83               &nbs..
Bugün Bu Hafta Bu Ay


Anket Bulunamadı..

Anketler

Namaz Vakitleri
Şehir
(antalya)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:1107:4613:2116:1618:3920:02

Hava Durumu
Şehir
(antalya)
Bugün
12°°C - 15°°C
Perşembe
13°°C - 16°°C
Cuma
10°°C - 17°°C
Cumartesi
12°°C - 18°°C

Günün Sözü


Sabrı olmayanlar ne kadar fakirdirler.


(Shakespeare)


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,22

UA-73076831-1